Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
|
Бөлім: |
Алгебралық бөлшектер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
10.04.2024ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін
қолдану: |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Алгебралық бөлше ктерді қысқарту; Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Brain gym» Барлық тоғыз нүкте арқылы төрт түзуден тұратын сынық сызықты қолыңды алмай сызып шығыңдар.
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Тапсырма орындайды. |
Мадақтау әдісімен бағаланады. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа
сабақ. Натурал a, b және c сандары
үшін теңдігі орындалатыны белгілі.
Бұл теңдік рационал бөлшектер үшін де орындалады,
яғни a, b және c рационал өрнектер
үшін: теңбе-теңдігі орындалады, мұндағы b ≠ 0, c ≠ 0. Бұл тепе-теңдіктер рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп аталады. Алгебралық бөлшектерді қысқарту кезінде бөлшектің алымындағы немесе бөліміндегі көпмүшені топтау әдісі арқылы жіктеп барып қысқарту керек. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын (кестені пайдалана отырып) қолдан. a2 – b2 = (a – b)(a + b) (a + b)2 = a2 + 2ab + b2 (a – b)2 =a2 – 2ab + b2 (a + b[)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3 (a – b)3 = a3 – 3a2b + 3ab2 – b3 a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2) a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2) Кейбір күрделі алгебралық бөлшектерді ықшамдайтын кезде топтау, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу, бірмүшені қосылғыштарға жіктеп барып топтау әдістерін бірнеше рет қолданатын жағдайлар болады. Мысалы: №1 – мысал. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу әдістерін қайталаймыз: 1)Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару:
2) Топтау әдісімен:
= 3) Қысқаша көбейту формуласын қолдану:
=( = №2 –
мысал.
Алынған бөлшекті ортақ
көбейткіш (a+3)-ке қысқартамыз. Сонымен Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс: №1. Теңдеуді шешіңдер:
№2. Бөлшекті қысқартыңыз:
1) №3.Өрнектің мәнін табыңдар
№4. Бөлшектің мәнін табыңдар: 1)
№5. Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер:
Шешімі:
|
Жаңа сабақты меңгереді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: Рефлексия: «Табыс» ағашын отырғызайық. Ағаш діні жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек –сыныбымыздағы көңіл-күй, ал ағаштың жемістері - сіздердің білімдеріңіз. Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. |
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті. ҚМЖ 7 сынып алгебра 4 тоқсан
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті. ҚМЖ 7 сынып алгебра 4 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
|
Бөлім: |
Алгебралық бөлшектер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
10.04.2024ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін
қолдану: |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Алгебралық бөлше ктерді қысқарту; Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Brain gym» Барлық тоғыз нүкте арқылы төрт түзуден тұратын сынық сызықты қолыңды алмай сызып шығыңдар.
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Тапсырма орындайды. |
Мадақтау әдісімен бағаланады. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа
сабақ. Натурал a, b және c сандары
үшін теңдігі орындалатыны белгілі.
Бұл теңдік рационал бөлшектер үшін де орындалады,
яғни a, b және c рационал өрнектер
үшін: теңбе-теңдігі орындалады, мұндағы b ≠ 0, c ≠ 0. Бұл тепе-теңдіктер рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп аталады. Алгебралық бөлшектерді қысқарту кезінде бөлшектің алымындағы немесе бөліміндегі көпмүшені топтау әдісі арқылы жіктеп барып қысқарту керек. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын (кестені пайдалана отырып) қолдан. a2 – b2 = (a – b)(a + b) (a + b)2 = a2 + 2ab + b2 (a – b)2 =a2 – 2ab + b2 (a + b[)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3 (a – b)3 = a3 – 3a2b + 3ab2 – b3 a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2) a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2) Кейбір күрделі алгебралық бөлшектерді ықшамдайтын кезде топтау, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу, бірмүшені қосылғыштарға жіктеп барып топтау әдістерін бірнеше рет қолданатын жағдайлар болады. Мысалы: №1 – мысал. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу әдістерін қайталаймыз: 1)Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару:
2) Топтау әдісімен:
= 3) Қысқаша көбейту формуласын қолдану:
=( = №2 –
мысал.
Алынған бөлшекті ортақ
көбейткіш (a+3)-ке қысқартамыз. Сонымен Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс: №1. Теңдеуді шешіңдер:
№2. Бөлшекті қысқартыңыз:
1) №3.Өрнектің мәнін табыңдар
№4. Бөлшектің мәнін табыңдар: 1)
№5. Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер:
Шешімі:
|
Жаңа сабақты меңгереді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: Рефлексия: «Табыс» ағашын отырғызайық. Ағаш діні жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек –сыныбымыздағы көңіл-күй, ал ағаштың жемістері - сіздердің білімдеріңіз. Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. |
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз






=























