|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4В Алгебралық бөлшектер |
Мектеп: 173 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Маханбетжанова Жанар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгебралық өрнектерді тепе тең түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.21. Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- толықтауыш көбейткіш; тенбе тен
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер нені түрлендіру кезінде байқадық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану-заттың агрегаттық күйі. (7.3.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Өрнектерді түрлендіргенде және көбейткіштерге жіктегенде қысқаша көбейту формулаларын пайдалана білу; көпмүшені бірмүшеге көбейту және бөлу дағдысы; көпмүшені әр түрлі тәсілдермен көбейткіштерге жіктей алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин |
1мин 5 мин |
Ұйымдастыру
кезеңі. Ширату жаттығуы. Сынып оқушылары математикадан бақылау жазды. 10 оқушы 1 есепте, 8-і 2 есепте, 4-і 3 есепте, және 1 оқушы барлық 5 есепте қате жіберген. Барлығы 30 оқушының неше дұрыс жауап берген? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. Сабақтын мақсаттарымен таныстыру. Түрлендіру және тенбе тен терминдерін талдау. |
Бес саусақ әдісімен қандай сұрақтарға жауап табылды? Қағаз қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
2 мин 8 мин 10 мин 2 мин 8 мин |
Миға шабуыл. Жауаптарына қарай топтарға бөлінеді: Қосу, бөлу, азайту, көбейту, дәрежелеу. Топтармен жұмыс. Топтардан лидер, спикер, таймер, бақылаушы тағайындалып, олардын рольдері пысықталады. 1 тапсырма. Сұрақтарға жауап беру? Постер жасау: А) Алгебралық өрнектердің тепе тендігі өрнектің түрлендірілгендені деп айтуға болады ма? Б) Бөлшегі бар өрнектерге бөлшектердің қандай қасиеттің қолдануға болады? Мысал келтірініздер В) Жақшаларды ашу, жақшаға алу, ұқсас бірмүшелерді жуықтау түрлендіру түрлеріне жатады ма? Г) Қысқаша көбейту формулалары алгебралық бөлшегі бар өрнекті түрлендіруге керектігі бар ма ? Оқушылар іс-әрекеті. Берілген сұрақтарға жауаптар ұсынып талдауданады. Айтылған жауаптардан дурыс емес және дұрыс жауаптар талқыланады. 2 тапсырма. Өрнектерді түрлендіріңіз:
Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың жауаптарымен келісесіздер ме? Неліктен? 3) Топтағы жұмыстан нені үйрендін? Тапсырма 3. Оқы, жұптас, бөліс. Оқулықтан жұптарға тапсырма беріледі. Әр топқа 64.1-64.4 Орындалған тапсырмамен жұптар жұмыстарымен алмасады Карусель стратегиясы қолданылады Дайын үлгі жауап арқылы жұптардың өзара қалыптастырушы бағалауы жүзеге асырылады. Әр топтың баяндамашысы өз бақылау нәтижелерімен таныстырады
Сергіту сәті. (Қызықты қимыл қозғалыстары) |
Постер жасау
Бақылау парағы
Оқұлық тан алынған тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Рефлексия: Шолиер табақшалары (білу, түсіну, қолдану)
Үйге тапсырма. Үй жағдайында түрлі саралау тапсырмалар орындау. |
Стикерлер, қорапшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша, жазбаша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 5. Шолиер табақшалары (жазбаша) |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -қатып қалу; -қайнау; -бөлшектердің қозғалысы; -өзгеріс жасау; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері -
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|
Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындайды. |
Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындайды. |
2.«Құбылыстар» (жіктелу сызбасын құрастырыңыз және оны толтырыңыз);
ҚҰБЫЛЫСТАР
3.Алынған ақпараттар негізінде құбылыстар туралы қандай қорытынды жасар едіңіз?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Физикалық және химиялық құбылыстарды қалай және қандай тәжірибелер арқылы зерттеуге болады?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгебралық өрнектерді түрлендіру алгебра 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4В Алгебралық бөлшектер |
Мектеп: 173 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Маханбетжанова Жанар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгебралық өрнектерді тепе тең түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.21. Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- толықтауыш көбейткіш; тенбе тен
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер нені түрлендіру кезінде байқадық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану-заттың агрегаттық күйі. (7.3.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Өрнектерді түрлендіргенде және көбейткіштерге жіктегенде қысқаша көбейту формулаларын пайдалана білу; көпмүшені бірмүшеге көбейту және бөлу дағдысы; көпмүшені әр түрлі тәсілдермен көбейткіштерге жіктей алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин |
1мин 5 мин |
Ұйымдастыру
кезеңі. Ширату жаттығуы. Сынып оқушылары математикадан бақылау жазды. 10 оқушы 1 есепте, 8-і 2 есепте, 4-і 3 есепте, және 1 оқушы барлық 5 есепте қате жіберген. Барлығы 30 оқушының неше дұрыс жауап берген? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. Сабақтын мақсаттарымен таныстыру. Түрлендіру және тенбе тен терминдерін талдау. |
Бес саусақ әдісімен қандай сұрақтарға жауап табылды? Қағаз қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
2 мин 8 мин 10 мин 2 мин 8 мин |
Миға шабуыл. Жауаптарына қарай топтарға бөлінеді: Қосу, бөлу, азайту, көбейту, дәрежелеу. Топтармен жұмыс. Топтардан лидер, спикер, таймер, бақылаушы тағайындалып, олардын рольдері пысықталады. 1 тапсырма. Сұрақтарға жауап беру? Постер жасау: А) Алгебралық өрнектердің тепе тендігі өрнектің түрлендірілгендені деп айтуға болады ма? Б) Бөлшегі бар өрнектерге бөлшектердің қандай қасиеттің қолдануға болады? Мысал келтірініздер В) Жақшаларды ашу, жақшаға алу, ұқсас бірмүшелерді жуықтау түрлендіру түрлеріне жатады ма? Г) Қысқаша көбейту формулалары алгебралық бөлшегі бар өрнекті түрлендіруге керектігі бар ма ? Оқушылар іс-әрекеті. Берілген сұрақтарға жауаптар ұсынып талдауданады. Айтылған жауаптардан дурыс емес және дұрыс жауаптар талқыланады. 2 тапсырма. Өрнектерді түрлендіріңіз:
Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың жауаптарымен келісесіздер ме? Неліктен? 3) Топтағы жұмыстан нені үйрендін? Тапсырма 3. Оқы, жұптас, бөліс. Оқулықтан жұптарға тапсырма беріледі. Әр топқа 64.1-64.4 Орындалған тапсырмамен жұптар жұмыстарымен алмасады Карусель стратегиясы қолданылады Дайын үлгі жауап арқылы жұптардың өзара қалыптастырушы бағалауы жүзеге асырылады. Әр топтың баяндамашысы өз бақылау нәтижелерімен таныстырады
Сергіту сәті. (Қызықты қимыл қозғалыстары) |
Постер жасау
Бақылау парағы
Оқұлық тан алынған тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Рефлексия: Шолиер табақшалары (білу, түсіну, қолдану)
Үйге тапсырма. Үй жағдайында түрлі саралау тапсырмалар орындау. |
Стикерлер, қорапшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша, жазбаша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 5. Шолиер табақшалары (жазбаша) |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -қатып қалу; -қайнау; -бөлшектердің қозғалысы; -өзгеріс жасау; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері -
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|
Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындайды. |
Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындайды. |
2.«Құбылыстар» (жіктелу сызбасын құрастырыңыз және оны толтырыңыз);
ҚҰБЫЛЫСТАР
3.Алынған ақпараттар негізінде құбылыстар туралы қандай қорытынды жасар едіңіз?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Физикалық және химиялық құбылыстарды қалай және қандай тәжірибелер арқылы зерттеуге болады?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз


.












