Материалдар / "Алгоритм түрлері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Алгоритм түрлері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Материял ұстаздарға қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2019
953
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Алгоритм түрлері

Сабақтың мақсаты :

Білімділік: Оқушыларға Алгоритм түсінігін бере отырып теорияда алған білімдерін практикада білуге үйрету. Оқушылардың топтасып бір-біріне көмектесуі арқылы ұйымшылдыққа, уақытты үнемді пайдалануға жане алға қойған мақсатқа жоспар қоя білуге тәрбиелеу.

Тәрбиелілік: Оқушыларды тәрбиелілікке ұқыптылыққа жане бір- бірімен топтасып жұмыс жасауға уйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикалық абстракциясын дамыту.

Жалпы мақсаты: Оқушылардың танымдылық жане шығармашылық қабілеттерін жане ойларын дұрыс тұжырымдап өз іс-әрекеттеріне қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту мақсатында өтілген сабақтың жоспарын ұсынып отырмын.

Сілтеме: 1. 5-ші сыныпқа арналған оқулық

Оқу нәтижесі: Алгоритм ұғымымен жане командаларымен танысу, күнделікті өмірдегі алгоритмдерге мысалдар келтіру.

Құрал жабдықтары: Компьютер, белсенді тақта, жане презентация.

Сабақтың өту барысы:

1. Ұйымдастыру 4 мин

2.Уйге берілген тапсырманы тексеру 5 мин

3.Жаңа сабақ 10 мин

4.Әр түрлі ойындар 10 мин

5.Сабақты бекіту 4 мин

6. Рефлексия 3 мин

7. Уйге тапсырма беру 4 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлеметсіздерме балалар көңіл күйлерің қалай? Сабаққа дайынбызба? Бүгін сабақта кім жоқ? Ендеше сабағымызды бастайық...яғыни сабағымызды бастамас бұрын сергіту әдісін қолданайық ол ұшын барлықтарымыз орнымыздан тұрып бір қадам алдыға шығып денелеріміздің барлық мүшесіне жайлап ұрғылаймыз соңынан мен күштімін мен мықтымын - деп айтамыз. Өте керемет Сонымен сабағымызды бастамас алдын қәуіпсіздік техникасының ережелерін де еске түсіре кетейік.

2. Үйге тапсырма сұрау (Сұрақ – жауап)

1. Алгоритм дегеніміз не?- Алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс-әрекеттердің тізбектеліп орындалуы.

2. Алгоритм қасиеттері қаншаға бөлінеді?-5-ке

3. Қандай қандай болып?- Үзіктілік, Түсініктілік, Жалпылық, Фармальдік, Нәтижелік

4 .Үзіктілік дегеніміз не?- Алгоритмнің әр-бір қадамы толық аяқталған әрекеттен тұруы тиіс.

5. Алгоритмге мысал келтірші- мысалы Қызықты кітап оқу алгоритмін былай құрамыз 1.Кітапханага бару 2.Қызықты кітап алу 3. Үйге алып келу 4. Түсініп оқу 5. Кітапты кітапханаға тапсыру

6.Алгоритмді ойлап тапқан ғалым?- араб математигі Әл-Хорезм

3. Жаңа сабақ «Алгоритм түрлері»

Алгоритм терминімен біз таныспыз. Алгоритм – қажетті нәтижеге жеткенге дейн орындалуы тиіс әрекеттер тізбегі.Басқаша айтқанда , алға қойған мақсатқа жетуде қандай әрекеттер жасау керектігін дәл көрсететін нұсқаулар.Алгоритм орындалуына байланысты әр-түрлі болып келеді.Алгоритмнің үш түрі бар

1. Сызықтық алгоритм 2. Тармақталған алгоритм 3. Циклдік алгоритм (цикл денесі)

1. Сызықтық алгоритм қарапайым қадамдар тізбегінен тұрады.Әрекеттердің бірінен кейн бірі тізбектеле орындалуы сызықтық алгоритм деп аталады .

Мысалы:





2. Тармақталған алгоритм дегеніміз - белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындайды.

Тармақталған алгоритмде егер,онда, әйтпесе, болмаса деген тірек сөздері қолданылады.

Мысалы:





Тармақталған алгоритм блок - сызба







3. Циклдік алгоритм дегеніміз- Егер алгоритмдер бірнеше рет қайталанатын қадамдар тобынан болса онда мұндай алгоритмді циклдік деп атавймыз.

Мысалы



4. «Сөздерді блок- схемада құрастыру» ойыны

Оқушыларды топқа бөліп ойын ойнатылады оқушыларға блок сызбады алгоритмдерді құрастырулары қажет, дайын болған алгоритнін атауын айтулар керек.

  1. Сызықтық алгоритмін құрастырады

  2. Тармақталған алгоритмін құрастырады

5. «Стикердегі сұрақтар» ойыны

1. Компьютер мен көздің ара-қашықтығы қанша см болуы тиі?- 60-70см

2. Компьютердің құрылғылары нешеге бөлінеді?-2-ге бөлінеді Негізгі жане Қосымша

3. Компьютердің негізгі құрылғыларына нелер жатады ?-Монитор,Жүйелі блок жане Пернетақта.

4. Компьютердің қосымша құрылғыларына нелер жатады ?—Принтер,Колонка, Тінтуір, Модем, Құлаққап т.б

5. Компьютер қандай құрылғы?-Ақпаратты өңдеуге арналған құрылғы

6. Интернет қандай қызмет атқарады?- Бүкіл әлемдік тұтынушыларды бір –бірімен байланыстырады.

7. Қазақстанның домені қандай?- .KZ

8. Өздігінен көбеюге қабілетті зақымдаушы программа?-Вирус

9. Ақпаратттың түрлерін атаңдар - Сандық, Мәтіндік, Графикалық, Дыбыстық, Бейне

10. 1. Байтта қанша Бит бар?- 8 Бит бар

11. Драйвер дегеніміз не?- Компьютерге қосылган түрлі құрылғылардың жұмыс істеуі үшін қажетті программа

12. Интерфейс дегеніміз не?—Адам мен компьютер арасындағы қарым қатынас

6. «Тапқыр болсаң тауып көр!» ойыны

Бұл орайда оқушылар екі топқа бөлініп екі топ бір – бірлеріне жұмбақтар жасыра бастайды.

  1. Әуез сазды беретін

Олда керек құрылғы

Дыбыс шықса тосаттан

Бәрің соған бұрылдың ( калонка)



  1. Батырмасын басасың

Қажетті файылды ашасың (Тышқан)



  1. Қоссаң сөйлеп тынымсыз

Өшірсең тұрар ол үнсіз ( Колонка)



  1. Қалтамдағы бұйыммен

Алыс-жақын қыйырмен

Хабарласам шұғыл мен ( Телефон )



  1. Жұртты өзіне қаратқан

Ақпаратты сақтап таратқан (Флешка, диск)



  1. Әдетте үнсіз тұрамын

Белгі берсең ұғамын

Жазуы бар қағаздың

Құралы болып шығамын ( Принтер)





Бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе Бас бармақ әдісімен оқушылар бүгінгі сабақта алган әсерлеріменен бөліседі.

Соңынан оқушыларға үйге тапсырма беріледі!

Назарларыңызға рахмет!

Picture 7





















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!