Пән: информатика
|
Мұғалімнің аты-жөні: Асанова
Г.Ж.
|
Дата: 20.11.2023 ж.
|
Сынып: 10 «А»
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
|
Алгоритмдеу және бағдарламалау
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жолдармен жұмыс жасау
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар Python
бағдарламалау тілі туралы біледі
|
Оқыту мақсаттары
|
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен
функцияларды пайдалану
|
Сабақтың мақсаттары
|
Бағдарламалық кодты
жазу кезінде жолдарды өңдеу үшін функцияларды
пайдаланыңыз
|
Жетістік
критерийлері
|
- Len және string
(replace, upper, lower,
find) жолдық типті анықтайды
-Есепті шығару үшін жолдық функцияларды
қолданады
-Есепті шығару үшін жолдық процедураларды
қолданады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Символдық жол, жол
ұзындығы, конкатенция, кесінді алу, жолдың реверсі
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-жауапкершілік пен өмір бойы оқыту жаңа
материалды зерттеу арқылы жүзеге асырылады
- құрметтеу: бір-бірін тыңдай білу
қабілеті.
|
Пән аралық байланыс
|
Орыс тілі, ағылшын тілі
|
Дифференциация
|
- тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға
тапсырмалар дайындау;
- оқушының жеке күтілетін нәтижесін
белгілеу;
- оқушыға жеке көмек
көрсету;
|
АКТ қолдану дағдылары
|
-интернетте қажетті ақпаратты
іздеу;
-
Python бағдарламалау тілінде код
жазу;
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
-Компьютермен жұмыс жасаған кезде өз уақытын
басқару
-Компьютер бөлмесінде
қауіпсіздік ережесін қадағалу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
-
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен
сәлемдесу
-
Оқушыларды сабақ тақырыбына
бағыттау
-Мына сурет қандай ойлар
туғызады.
3.Сабақтың тақырыбын, оқытудың мақсаты мен
жетістік критерийлерін жариялау.
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
20
минут
|
-
Оқушыларға проблемалық жағдай
туындату
Жолдық типті өндейтін функцияларды қолдану
үшін проблемалық жағдай келтіреді.Жарнамалық баннерлік дизайн жасау
кезінде «жауапкершілік» сөзін түрлендіру және оны бас әріптермен
жазу туралы шешім қабылданды.
(Оқушыларға ой талқысына салуға уақыт
беру.)
Оқушылар әр түрлі шешу жолдарын айту мүмкін.
Мысалға сөздегі әр әріпті үлкен әріптерге бір бірден
ауыстыру.
Мұғалім қорытынды жасайды кез-келген
қолданбалы бағдарлама үшін бағдарлама коды жұмыс
жасайды.
2.
Жаңа материалды зерттеу
Мұғалім жолдық типтегі ақпаратты өңдеу
үшін Python бағдарламалау тілінің негізгі функцияларына
мысалдар көрсету арқылы функция қызметін анықтау және жеке жұмысты
ұйымдастыру.
+
|
Жолдарды біріктіру
(конкатенция)
|
S[3:8]
|
Кесінді алу (қиып
алу, бөліп алу)
|
S[:3]+s[9:]
|
Жаңа жол
жасау
|
S[::-1]
|
Жол реверсі
(Керісінше жазу)
|
S.upper()#”AABBCC”
s.lower()#”aabbcc”
|
Жоғары, төмен
регистрге аудару
|
find
|
Іздеу
|
3.Зерттелген материалды
бекіту.
Жеке
практикалық жұмыс.
Жеке
тапсырмалар:
-
Енгізілген жолды кіші әріпке айналдыру үшін
код жазыңыз
-
Сөйлем аяқталғанын анықтайтын кодты
жазыңыз.
-
Жұп
орында тұрған барлық әріпті 1ге ауыстыратын бағдарлама тілінде код
жазыңыз
-
Енгізілген кіріс сөзін «Hello» сөзімен
ауыстыратын кодты жазыңыз.
-
2 ші
және ең соңғы әріп алдындағы барлық әріптерді шығаратын код
жазыңыз
Дискриптор:
ҚБ: Өзін-өзі бағалау. Мұғалім оқушылардың
нәтижелерін бағалау.
|
|
Сабақтың
соңы
2 минут
|
Рефлексия:
- Екі жұлдыз және бір тілек.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Дифференциация дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар
болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі
(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады
(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Бұл сабақтан мен келесі
сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені
білдім?
|