|
Пәні:Информатика |
Мектеп: Ә.Бөкейханов атындағы №1 гимназия |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алипбаева А.Е. |
|||||
|
Сынып: 8 А, Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Программаларды әзірлеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритмді құру. |
|||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру 8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Алгоритм анықтамасын айта алады. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Алгоритм құрып,есептер шеше алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Есептер шешу үшін тармақталған және циклдік алгоритмдерді қолдана алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Алгоритм анықтамасын айту Алгоритм құрып,есептер шешу Есептер шешу үшін тармақталған және циклдік алгоритмдерді қолдану. |
|||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: алгоритм типтерін тиімді пайдаланып,есептер шешеді |
|||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: есепті шешу, таңдау, тармақталу, цикл, құрылым |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Алгоритм дегеніміз не? Алгоритмнің неше түрі бар? Блок-схема дегеніміз не? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық, өзара оқыту, өзін-өзі тану. |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Ағылшын тілі, Биология және дене шынықтыру (денсаулық сақтау технологиялары) |
|||||
|
Алдыңғы оқу: |
Алгоритм туралы біледі. |
|||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
|
Миға шабуыл: оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Математикалық модельді компьютерде алгоритмдік модель түрінде жүзеге асырған ыңғайлы. Ол үшін блок-сызба немесе псевдокод қолдануға болады. Мысалы, оқу алгоритмдік тілі алгоритмді құрастыру, алгоритмді жобалау тәсілін және жазу тәсілін таңдаудан; тестілеуді және тестілеу тәсілін таңдаудан; алгоритмді жобалаудан тұрады. Мақсаты – программалау кезеңіне дейін жобаланып жатқан алгоритмнің логикасының дұрыстығына көз жеткізу. Егер алгоритм жеткілікті болса, онда программалау процедурасы (программалау тілін жақсы білетін болсақ) аса қиындық туғызбайды. Псевдокод – алгоритмді біркелкі жазуға арналған белгілеулер мен ережелер жүйесі. Псевдокод табиғи тілге ұқсас, сондықтан алгоритм қарапайым мәтін ретінде жазылып, оқыла алады. Псевдокодта кейбір формалды құрылымдар және математикалық символика қолданылады. Мұның барлығы алгоритм жазбасын жалпы қабылданған математикалық жазбаға жақындатады. Анықтама. Алгортим- берілген есептің шығару жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіру. Алгоритм құруға мысалдар: Жолдан өту ,қалааралық телефонмен байланысу, қазынаны іздеу, т. б. келтіруді ұсынуға болады. Күн тәртібі, шай қайнату, үй тапсырмасын орындау, компьютерде ойнау, футбол ойнау, шахмат ойнау, т. б. алгоритмдерді талдап мысал келтіруге болады. Мысал: Студент болу үшін алгоритмнің мынадай қадамдарын орындау керек: 1. Орта мектепті бітіріп ,аттестат алу. 2. Ұлттық бірыңғай тест бойынша сынақ тапсыру. 3. Тест қорытындысы бойынша жинаған балл көрсетілген құжаттарды конкурсқа тапсыру 4. Конкурстан өту. |
Қима қағаздар,
BilimLand.kz |
||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
|
Практикалық жұмыс мысал: Екі А және В сандары берілсін. Екі санның үлкенін табу программасы мен блок-схемасын құрайық. Program_1; var a,b,y:real; begin readln(a,b); if a>b then y:=a else y:=b; writeln(‘y:=’,y); end. 2.Кез-келген санның оң немесе теріс екенін анықтайтын программасын және блок-схемасын құр Program; І-топ. Бөлменің температурасы 50 градустан жоғары болса, “ыстық” сөзін, 25 градустан жоғары болса, “қалыпты” сөзін, ал 25 градустан төмен болса, “суық” сөзін экранға шығару керек. program h; ІІ-топ. Екі сан А,В берілген. Егер А<В теңсіздігі орындалса, онда олардың қосындысының мәнін, ал басқаша болса, көбейтіндісін басып шығарыңдар. Program; end |
оқулық, интерактивті тақта, маркерлер, түрлі түсті қағаздар, смайликтер. |
||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «3Қ» әдісі. Оқушылар сабақ бойынша өз ойларын, ұсыныс-тілектерін үш «қ» дыбысы бойынша қорытындылап, жазып жеткізеді. Маған қиын болды. Маған қажет болды. Маған қызық болды. Рефлекцияны оқу |
стикерлер |
||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
5.2. тақырып.150 бет. |
|
||||
|
Бағалау 1мин |
Журналға жазылатын комментарий жазылады |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау
|
Бағалау Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|
||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Алгоритмді құру" 8-сынып
|
Пәні:Информатика |
Мектеп: Ә.Бөкейханов атындағы №1 гимназия |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алипбаева А.Е. |
|||||
|
Сынып: 8 А, Б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Программаларды әзірлеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритмді құру. |
|||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру 8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Алгоритм анықтамасын айта алады. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Алгоритм құрып,есептер шеше алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Есептер шешу үшін тармақталған және циклдік алгоритмдерді қолдана алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Алгоритм анықтамасын айту Алгоритм құрып,есептер шешу Есептер шешу үшін тармақталған және циклдік алгоритмдерді қолдану. |
|||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: алгоритм типтерін тиімді пайдаланып,есептер шешеді |
|||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: есепті шешу, таңдау, тармақталу, цикл, құрылым |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Алгоритм дегеніміз не? Алгоритмнің неше түрі бар? Блок-схема дегеніміз не? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық, өзара оқыту, өзін-өзі тану. |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Ағылшын тілі, Биология және дене шынықтыру (денсаулық сақтау технологиялары) |
|||||
|
Алдыңғы оқу: |
Алгоритм туралы біледі. |
|||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
|
Миға шабуыл: оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Математикалық модельді компьютерде алгоритмдік модель түрінде жүзеге асырған ыңғайлы. Ол үшін блок-сызба немесе псевдокод қолдануға болады. Мысалы, оқу алгоритмдік тілі алгоритмді құрастыру, алгоритмді жобалау тәсілін және жазу тәсілін таңдаудан; тестілеуді және тестілеу тәсілін таңдаудан; алгоритмді жобалаудан тұрады. Мақсаты – программалау кезеңіне дейін жобаланып жатқан алгоритмнің логикасының дұрыстығына көз жеткізу. Егер алгоритм жеткілікті болса, онда программалау процедурасы (программалау тілін жақсы білетін болсақ) аса қиындық туғызбайды. Псевдокод – алгоритмді біркелкі жазуға арналған белгілеулер мен ережелер жүйесі. Псевдокод табиғи тілге ұқсас, сондықтан алгоритм қарапайым мәтін ретінде жазылып, оқыла алады. Псевдокодта кейбір формалды құрылымдар және математикалық символика қолданылады. Мұның барлығы алгоритм жазбасын жалпы қабылданған математикалық жазбаға жақындатады. Анықтама. Алгортим- берілген есептің шығару жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіру. Алгоритм құруға мысалдар: Жолдан өту ,қалааралық телефонмен байланысу, қазынаны іздеу, т. б. келтіруді ұсынуға болады. Күн тәртібі, шай қайнату, үй тапсырмасын орындау, компьютерде ойнау, футбол ойнау, шахмат ойнау, т. б. алгоритмдерді талдап мысал келтіруге болады. Мысал: Студент болу үшін алгоритмнің мынадай қадамдарын орындау керек: 1. Орта мектепті бітіріп ,аттестат алу. 2. Ұлттық бірыңғай тест бойынша сынақ тапсыру. 3. Тест қорытындысы бойынша жинаған балл көрсетілген құжаттарды конкурсқа тапсыру 4. Конкурстан өту. |
Қима қағаздар,
BilimLand.kz |
||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
|
Практикалық жұмыс мысал: Екі А және В сандары берілсін. Екі санның үлкенін табу программасы мен блок-схемасын құрайық. Program_1; var a,b,y:real; begin readln(a,b); if a>b then y:=a else y:=b; writeln(‘y:=’,y); end. 2.Кез-келген санның оң немесе теріс екенін анықтайтын программасын және блок-схемасын құр Program; І-топ. Бөлменің температурасы 50 градустан жоғары болса, “ыстық” сөзін, 25 градустан жоғары болса, “қалыпты” сөзін, ал 25 градустан төмен болса, “суық” сөзін экранға шығару керек. program h; ІІ-топ. Екі сан А,В берілген. Егер А<В теңсіздігі орындалса, онда олардың қосындысының мәнін, ал басқаша болса, көбейтіндісін басып шығарыңдар. Program; end |
оқулық, интерактивті тақта, маркерлер, түрлі түсті қағаздар, смайликтер. |
||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «3Қ» әдісі. Оқушылар сабақ бойынша өз ойларын, ұсыныс-тілектерін үш «қ» дыбысы бойынша қорытындылап, жазып жеткізеді. Маған қиын болды. Маған қажет болды. Маған қызық болды. Рефлекцияны оқу |
стикерлер |
||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
5.2. тақырып.150 бет. |
|
||||
|
Бағалау 1мин |
Журналға жазылатын комментарий жазылады |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау
|
Бағалау Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|
||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз


