Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Алғыс – ізгі ниет»
|
|
|
Қауіпсіздік сабағы: |
«Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
|
Күні: |
03-07.03.25ж. |
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушыларға алғыс айту мәдениетін үйрету, ізгілік, мейірімділік, ризашылық ұғымдарын түсіндіру. - Адамгершілікке, сыйластыққа, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетуге баулу. -Оқушыларды шынайы ризашылық білдіруге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
-қауіпсіз еңбек туралы ақпарат беру, оны қамтамасыз ету жолдарымен таныстыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Апта дәйексөзі |
Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...(Б.Момышұлы) |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Тақтаға үлкен күннің шеңбері салынып, оқушыларға күннің шуағы беріліп, оған өз ризашылықтарын жазып, оны күн шеңберінің айналасына ілу тапсырылады.
«Киіз үй әдісі» арқылы топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, өз орындарына жайғасады. Оқушылар күн шеңберінің айналасына айналасына ризашылықтары жазылған күннің шуақтарын іледі Оқушылар киіз үйдің есігін ашу арқылы 3 топқа бөлінеді |
|
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру. Талқылау:
Мұғалім «Алғыс айту» күніне орай оқушыларға қысқаметражды бейнебаян көрсетіп, өз ойларын ортаға салуларын тапсырады. Ой қозғау: «Алғыс айту – ізгілік бастауы» талқылау тапсырмалары. 1 – тапсырма. «Алғыс» сөзіне ассоциация жасау 1 - топ
2 - топ
3- топ
2 – тапсырма. Шығармашылық жұмыс:
«Ізгі ойлар» ойыныТапсырма:
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын ортаға салады Оқушылар қысқаметражды бейнебаянды тамашалап, сұрақтарға жауап береді Оқушылар 3 топқа бөлініп, «Алғыс» сөзіне ассоциация жасап, постер қорғайды Оқушылар шығармашылық жұмыспен айналысады Оқушылар қорапшадағы қағаздарды алып, кім туралы айтылғанын табады |
Презентация
|
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Кіріспе Қауіпсіз еңбек жағдайлары – адамның негізгі құқықтарының бірі және «Қауіпсіз еңбек» ұғымының ажырамас бөлігі. Халықаралық еңбек ұйымы еңбекті қорғауды, еңбек стандарттарын, әлеуметтік диалогті, қызметкерлердің осал санаттарын әлеуметтік қорғауды дамыта отырып, лайықты еңбек қағидаттарын қалыптастырады. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын орындамау кәсіпорындардың экономикалық әл-ауқатына нұқсан келтіреді, оның тұрақты даму стратегиясына және жалпы алғанда ел экономикасына кері әсер етеді. 2. Негізгі бөлім(6 мин): Еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінболғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау (бұдан әрі – ЕҚжЕҚ) жағдайлары ҚР Еңбек Кодексімен реттеледі. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі принциптері: ➢қауіп көздерін жою немесе шектеу, жабдықты жаңарту; ➢технологиялық процестерді, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын жетілдіру. Еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық- техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Еңбек шартын жасасқан кезде жұмыскер өз еңбек функциясын қандай еңбек жағдайында атқаратыны және бұл жұмыс оның денсаулығына, өміріне қандай зиян тигізетіні туралы толық мәлімет алып, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарына қатысты жүргізілген аттестация қорытындысымен толық танысуға құқылы. Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері Еңбек кодексінің 22-бабында ескерілген. Еңбек қатынастарына түскен әр адам осы заңды мұқият оқып шықса, өзіне жақсы. Тапсырма. «Еңбек қауіпсіздігі
бойынша жаднама дайындау» |
Оқушылар қауіпсіздік сабағымен танысады Оқушылар болашақ мамандықтарына байланысты жадынама жасайды. |
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=H4966mKInWa91l_R Жадынама |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Алғыс айту – ізгілік пен мейірімділіктің белгісі. Біз қаншалықты көп алғыс айтсақ, соншалықты жылулық пен қуаныш аламыз.» Рефлексия «Тілек ағашы» ? |
Оқушылар қағаз жапырақтарға сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, ағашқа іледі. Мақсаты: оқушылар алған білімдері арқылы ағашты көгалдандырады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алғыс - ізгі ниет.
Алғыс - ізгі ниет.
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«Алғыс – ізгі ниет»
|
|
|
Қауіпсіздік сабағы: |
«Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
|
Күні: |
03-07.03.25ж. |
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушыларға алғыс айту мәдениетін үйрету, ізгілік, мейірімділік, ризашылық ұғымдарын түсіндіру. - Адамгершілікке, сыйластыққа, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетуге баулу. -Оқушыларды шынайы ризашылық білдіруге үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
-қауіпсіз еңбек туралы ақпарат беру, оны қамтамасыз ету жолдарымен таныстыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Апта дәйексөзі |
Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...(Б.Момышұлы) |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Тақтаға үлкен күннің шеңбері салынып, оқушыларға күннің шуағы беріліп, оған өз ризашылықтарын жазып, оны күн шеңберінің айналасына ілу тапсырылады.
«Киіз үй әдісі» арқылы топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, өз орындарына жайғасады. Оқушылар күн шеңберінің айналасына айналасына ризашылықтары жазылған күннің шуақтарын іледі Оқушылар киіз үйдің есігін ашу арқылы 3 топқа бөлінеді |
|
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру. Талқылау:
Мұғалім «Алғыс айту» күніне орай оқушыларға қысқаметражды бейнебаян көрсетіп, өз ойларын ортаға салуларын тапсырады. Ой қозғау: «Алғыс айту – ізгілік бастауы» талқылау тапсырмалары. 1 – тапсырма. «Алғыс» сөзіне ассоциация жасау 1 - топ
2 - топ
3- топ
2 – тапсырма. Шығармашылық жұмыс:
«Ізгі ойлар» ойыныТапсырма:
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын ортаға салады Оқушылар қысқаметражды бейнебаянды тамашалап, сұрақтарға жауап береді Оқушылар 3 топқа бөлініп, «Алғыс» сөзіне ассоциация жасап, постер қорғайды Оқушылар шығармашылық жұмыспен айналысады Оқушылар қорапшадағы қағаздарды алып, кім туралы айтылғанын табады |
Презентация
|
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Кіріспе Қауіпсіз еңбек жағдайлары – адамның негізгі құқықтарының бірі және «Қауіпсіз еңбек» ұғымының ажырамас бөлігі. Халықаралық еңбек ұйымы еңбекті қорғауды, еңбек стандарттарын, әлеуметтік диалогті, қызметкерлердің осал санаттарын әлеуметтік қорғауды дамыта отырып, лайықты еңбек қағидаттарын қалыптастырады. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын орындамау кәсіпорындардың экономикалық әл-ауқатына нұқсан келтіреді, оның тұрақты даму стратегиясына және жалпы алғанда ел экономикасына кері әсер етеді. 2. Негізгі бөлім(6 мин): Еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінболғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі. Кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау (бұдан әрі – ЕҚжЕҚ) жағдайлары ҚР Еңбек Кодексімен реттеледі. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі принциптері: ➢қауіп көздерін жою немесе шектеу, жабдықты жаңарту; ➢технологиялық процестерді, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын жетілдіру. Еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық- техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Еңбек шартын жасасқан кезде жұмыскер өз еңбек функциясын қандай еңбек жағдайында атқаратыны және бұл жұмыс оның денсаулығына, өміріне қандай зиян тигізетіні туралы толық мәлімет алып, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарына қатысты жүргізілген аттестация қорытындысымен толық танысуға құқылы. Жұмыскердің құқықтары мен міндеттері Еңбек кодексінің 22-бабында ескерілген. Еңбек қатынастарына түскен әр адам осы заңды мұқият оқып шықса, өзіне жақсы. Тапсырма. «Еңбек қауіпсіздігі
бойынша жаднама дайындау» |
Оқушылар қауіпсіздік сабағымен танысады Оқушылар болашақ мамандықтарына байланысты жадынама жасайды. |
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=H4966mKInWa91l_R Жадынама |
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Алғыс айту – ізгілік пен мейірімділіктің белгісі. Біз қаншалықты көп алғыс айтсақ, соншалықты жылулық пен қуаныш аламыз.» Рефлексия «Тілек ағашы» ? |
Оқушылар қағаз жапырақтарға сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, ағашқа іледі. Мақсаты: оқушылар алған білімдері арқылы ағашты көгалдандырады. |
|
шағым қалдыра аласыз





















