Материалдар / Әлихан Бөкейхан-ұлт мақтанышы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әлихан Бөкейхан-ұлт мақтанышы

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қараша 2018
646
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5-бөлім. Тарихи тұлғалар

Мектеп: «№34 ЖББОМ » КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нәбиғаппарова Толғанай Ермеқызы

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Әлихан Бөкейхан-ұлт мақтанышы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.1.5.1. Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.

6.3.2.1. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу.


Сабақ мақсаты

  1. Ә. Бөкейхан туралы тыңдалған мәтін мазмұнына сүйене отырып жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру,

  2. Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.

  3. Жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтай отырып, өз өмірбаянын жазу.

Бағалау критерийі

  • Ә. Бөкейхан туралы жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді;

  • ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады;

  • жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтай отырып, өз өмірбаянын құрастырып жазады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: Мемлекеттік Дума, этнограф, училище, институт, публицист, съезд, аудармашы, әдебиеттанушы.

Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Менің ойымша..., себебі...,

Құндылықтарға баулу

  • қазақтың шыққан тарихи тұлғаларды құрметтеуге үйрету.

  • өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, мәтіндегі тарихи оқиғалармен байланыстыру

Алдыңғы білім

«Кім жылдам ?» әдісімен А.Байтұрсынов өмірі мен шығармашылығы бойынша сұрақтарға жылдам жауап береді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Психологиялық ахуал

«Жүрек жылуы» әдісі арқылы бір-біріне көтеріңкі жақсы тілек айту



Топтастыру «Қағаз қиындылары»

1,2,3 сандары арқылы бөлінеді.

Қағаздарда Ә.Бөкейханның мамандығына сәйкес сөздер тарихшы, әдебиеттанушы, аудармашы деген сөздер жазылған.

Shape1







жүрек жастықша





қима қағаздар.

Сабақтың ортасы

24 мин








Тыңдалым алдындағы тапсырма

Ж: «Миға шабуыл» әдісі

Ә.Бөкейханның портреті көрсетіледі.



Сұрақтар:

1. Бұл кісі кім?

2. Қазақ тарихына қандай үлес қосқан?

3. «Алаш Орда» қоғамы туралы естігендерің бар ма?

Дескриптор:

  1. Портрет арқылы кім екенін біледі.

  2. Сұрақтарға жауап береді.



Оқушыларды ынталандыру



ТЖ: Тыңдалым тапсырмасы

Мұғалімнің оқуы.

Тыңдалған мәтін бөлімі бойынша әр топқа жетекші сұрақтар беру;

1-топ.

1. Әлиханды әкесі Қарқаралыға не себепті апарды?

2. Зерделі баланың іс-әрекеті қандай болды?

3. Омбы техникалық училищесінде неше жыл оқыды?

2-топ

1. Әлихан кімнің стипендиясын алды?

2. Қандай партия құрды?

3. Қай ұйымға төрағалық етті?

3-топ

1. 1917 жылы қандай оқиға болды?

2. Қай фракцияның Бюро мүшесі болды?

3. Әлихан қазақ халқының саяси-әлеуметтік,мәдени-рухани тарихында қандай орын алады?



Бағалау критерийі: Ә. Бөкейхан туралы жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді;

Дескриптор:

  1. Жетекші сұрақтарға орынды жауап береді.

  2. Негізгі ойды анықтайды.



ҚБ. Өзара бағалау. «Марапаттау» әдісі арқылы кері байланыс береді



Сергіту сәті «Ауадағы жазу»

Оқушылар орындарынан тұрып ыңғайлы орналасады. Әуелі қолмен, сосын иықпен, бөксемен, тіземен, аяқтың ұшымен ауада 1 ден 5 ке дейін жазу жазады.



Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

ЖЖ: «Интервью» әдісі

Тыңдалған мәтін аясында оқушылар өмірмен байланыстыра отырып, «Ұлт көшбасшысы дегенді қалай түсінеміз?» деген тақырыпта диалог жүргізіледі.



Бағалау критерийі: ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады;

Дескриптор:

  1. Өзекті мәселе бойынша өз ойларын айтады.

  2. Өз ойларын айғақпен дәлелдейді.

  3. Өмірмен байланыстырады.



ҚБ. Өзара бағалау. Дескрипторға сүйеніп кері байланыс беру арқылы «Түсіндірме» береді.



Жазылым тапсырмасы

Ж. Мәтін мазмұнына сай, стильдік ерекшеліктерін сақтай отырып берілген үлгі бойынша өмірбаян құрастырып жазу.



Тапсырма арқылы саралау:

А. Бұл оқушылар тобына өмірбаянның шаблоны беріледі. Мысалы:

В. Бұл оқушылар тобына жоспар ұсынылады.

Мысалы: Өмірбаянның басында: аты-жөні, туған жері, жылы, ата-анасы туралы мәлімет, білімі, жетістіктері

С. Бұл оқушылар тобы өз еріктерімен дербес жаза алады.



Бағалау критерийі: жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтай отырып, өз өмірбаянын құрастырып жазады;

Дескриптор:

  1. Жанрлық, стильдік талаптарды сақтайды;

  2. Өз өмірі туралы нақты ақпараттар келтіреді.



ҚБ. Мұғалімнің бағалауы. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жазбаша кері байланыс

Портрет













мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. /Ермекова Т.Н.,Отарбекова Ж.К., Токтыбаева Г.Б.,- Астана: «Арман – ПВ» баспасы , 2018. -89-90 беттер





























Shape2















































Өмірбаян үлгісі.

Жазу дәптері



















Сабақтың соңы

9 мин

Рефлексия: «Активатор 3-2-1»





Үй тапсырмасы:

Ә.Бөкейхан еңбектеріне зерттеу жүргізу, «Ұлт көшбасшысы» тақырыбында баяндама жазу .

(Ізденіс тапсырмасы)







Саралау:


Бағалау:


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ барысында төрт тапсырма беріледі.

Барлығы: Мәтін тақырыбын болжайды. Негізгі ойды анықтап, жетекші сұрақтарға жауап береді. Қолдау үшін портрет көрсетіледі, сұрақтар беріледі.

Көпшілігі: Жазылым жұмысында өз өмірбаянын

ресми іс-қағаздар стиліне сәйкес

үлгіге сүйеніп жазады. Қолдау үшін өмірбаян үлгісі ұсынылады.

Кейбіреуі: Диалог құру кезінде өмірмен байланыстыру жұмысын орындайды. Қолдау үшін тақырып, қосымша дереккөздер беріледі.



Тапсырма арқылы саралау:

А. Бұл оқушылар тобына өмірбаянның шаблоны беріледі. Мысалы:

В. Бұл оқушылар тобына жоспар ұсынылады.

Мысалы: Өмірбаянның басында: аты-жөні, туған жері, жылы, ата-анасы туралы мәлімет, білімі, жетістіктері

С. Бұл оқушылар тобы өз еріктерімен дербес жаза алады.




Бағалау критерийлері негізінде тапсырмалардың дескрипторлары бойынша өзара, өзін-өзі бағалау келесі ҚБ тәсілдері арқылы жүргізіледі.

ҚБ. Өзара бағалау. «Марапаттау» әдісі арқылы кері байланыс береді

ҚБ. Өзара бағалау. Дескрипторға сүйеніп кері байланыс беру арқылы «Түсіндірме» береді.

ҚБ. Мұғалімнің бағалауы. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жазбаша кері байланыс

Рефлексия: «Активатор 3-2-1»


Сабақ барысындағы қауіпсіздік ережелерінің сақталуы бойынша ереже таныстырылады.

«Ауадағы жазу» сергіту сәті кезінде қозғалыста өздерін ыңғайлы, дұрыс ұстау тапсырылады.



Сабақта қандай жұмыс формалары (топтық, жұптық, жеке) ұйымдастырылады. Бұл жұмыс формалары мен белсенді әрекеттер мен өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау құндылықтарды сіңіруге ықпал етеді.











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!