|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нурсейтова Гулжан Илесбаевна |
||||
|
Күні: |
2025 |
||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әліпби |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсат- тары |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің көмегімен өлеңде не туралы айтылғанын анықтайды, өлеңді түсініп оқиды. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді әліпби ретімен жазады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
|
Басы |
Психологиялық дайындық Балалар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім бір сөзді айтып, допты лақтырады. Қағып алған оқушы бірден сол сөздегі буын санын айтады. (Егер айтуға қиналса, буынға бөліп айтуына болады.) Мұғалім: – Сөздегі буын саны неге байланысты? Неліктен сөздер бір буынды, екі буынды, үш буынды, төрт буынды болады? Топқа бөлу. «Буын саны». Балалар қағазға жазылған сөздерді алып оқиды. Сөздің буын санына қарай топқа бөлінеді. 1-топ. Бір буынды сөздер. 2-топ. Екі буынды сөздер. 3-топ. Үш буынды сөздер. 4-топ. Төрт буынды сөздер. |
Алма – 2 буын, доп – 1 буын, қарлығаш – 3 буын. Буын санын анықтайды.
Өткен сабақтан алған білімдерін тексеру және бекіту үшін сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
|
|
|
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқиды. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Ермек Өтетілеуұлы – балалар ақыны. 1938 жылы бұрынғы Ақмола, қазіргі Нұр-Сұлтан қаласында туған. «Балдырған» журналында қызмет еткен. «Өсіп келе жатырмыз» атты өлеңдер жинағы, «Жанашыр» атты әңгімелер жинағы бар. Өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Өлеңді барлық оқушы бір жолдан тізбектей оқып шығады. – Өлеңде не туралы айтылған? Әліпби деген не? |
Автор жайлы мағлұмат алады.
«Түртіп алу жүйесі» бойынша оқушылар өздеріне түсініксіз сөздерді белгілеп отырады. Өлеңді барлық оқушы бір жолдан тізбектей оқып шығады. Мұғалімнің көмегімен өлең мазмұнына талдау жасалады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
https:// kk.wikipedia. org/wiki/ Ермек_ Өтетілеуұлы
|
|
|
|
Дәптермен жұмыс Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады. (Мұғалім оқушының орындықта түзу, орнықты отыруына назар аударады.) |
Көркем жазу Ф Ф Ф Ф Ф Ф Ф ф ф ф ф ф ф ф
Дауыссыз дыбыстардың қалай оқылатынын айтады.
... .
Жұмыс дәптеріндегі шығарма- шылық тапсырманы орындай- ды. Қоянға әріптерді әліпби ретімен жинауға көмектеседі. Мысалы: А, Ә, Б, В, … |
|
|
|
2-жаттығу. Әріптерді оқы. Дауыссыз дыбыстардың қалай оқылатынын айт. Қай таңбалар оқылмайды? |
ҚБ. «Шапалақ» арқылы бағалайды. |
|
||
|
3-жаттығу жазбаша орындалады. Сөздерді тауып, оларды әліпби ретімен жазады. |
|
|
||
|
Топтық жұмыс. Әр топқа жеке тапсырма беріледі.
Сергіту сәті «Әліппе әнін» хормен айтады. Қимылдар жасап билейді. Шығармашылық тапсырма. Қоянға әріптерді әліпби ретімен жинауға көмектесетіндері түсіндіріледі. Алдымен алфавитті естеріне түсіріп қайталатып жіберуге болады. |
|
«Әліппе әні» https://youtu. be/ 97pJRMJi7GE |
||
|
Соңы |
«Менің есімім» ойыны. Сыныптағы барлық оқушы есімдері бойынша әліпби ретімен шеңберге тұрып, өз есімдерінің мағынасын айтады. Мысалы: Айнұр – айдың нұрындай сұлу болсын деген мағына береді. Әсел – балдай |
Әр оқушы өз есімінің мағынасын айтады. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
|
|
|
тәтті қыз болсын деген мағынада қойған. Осылайша жалғаса береді. |
|
|
|
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабаққа «Бағдаршам» арқылы кері байланыс береді. Жасыл түс – барлығын түсіндім. Сары түс – маған көмек керек. Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім. Мұғалім сабаққа белсене қатысқан барлық оқушыны мадақтап, қалған оқушыларды да белсенділік танытуға шақырады. |
Сабаққа, бір-біріне кері байланыс жасап, стикерге жазып, тақтаға жапсырады. |
|
Кері байланыс тақтасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әліпби
Әліпби
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нурсейтова Гулжан Илесбаевна |
||||
|
Күні: |
2025 |
||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әліпби |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсат- тары |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің көмегімен өлеңде не туралы айтылғанын анықтайды, өлеңді түсініп оқиды. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді әліпби ретімен жазады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
|
Басы |
Психологиялық дайындық Балалар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім бір сөзді айтып, допты лақтырады. Қағып алған оқушы бірден сол сөздегі буын санын айтады. (Егер айтуға қиналса, буынға бөліп айтуына болады.) Мұғалім: – Сөздегі буын саны неге байланысты? Неліктен сөздер бір буынды, екі буынды, үш буынды, төрт буынды болады? Топқа бөлу. «Буын саны». Балалар қағазға жазылған сөздерді алып оқиды. Сөздің буын санына қарай топқа бөлінеді. 1-топ. Бір буынды сөздер. 2-топ. Екі буынды сөздер. 3-топ. Үш буынды сөздер. 4-топ. Төрт буынды сөздер. |
Алма – 2 буын, доп – 1 буын, қарлығаш – 3 буын. Буын санын анықтайды.
Өткен сабақтан алған білімдерін тексеру және бекіту үшін сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
|
|
|
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқиды. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Ермек Өтетілеуұлы – балалар ақыны. 1938 жылы бұрынғы Ақмола, қазіргі Нұр-Сұлтан қаласында туған. «Балдырған» журналында қызмет еткен. «Өсіп келе жатырмыз» атты өлеңдер жинағы, «Жанашыр» атты әңгімелер жинағы бар. Өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Өлеңді барлық оқушы бір жолдан тізбектей оқып шығады. – Өлеңде не туралы айтылған? Әліпби деген не? |
Автор жайлы мағлұмат алады.
«Түртіп алу жүйесі» бойынша оқушылар өздеріне түсініксіз сөздерді белгілеп отырады. Өлеңді барлық оқушы бір жолдан тізбектей оқып шығады. Мұғалімнің көмегімен өлең мазмұнына талдау жасалады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
https:// kk.wikipedia. org/wiki/ Ермек_ Өтетілеуұлы
|
|
|
|
Дәптермен жұмыс Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады. (Мұғалім оқушының орындықта түзу, орнықты отыруына назар аударады.) |
Көркем жазу Ф Ф Ф Ф Ф Ф Ф ф ф ф ф ф ф ф
Дауыссыз дыбыстардың қалай оқылатынын айтады.
... .
Жұмыс дәптеріндегі шығарма- шылық тапсырманы орындай- ды. Қоянға әріптерді әліпби ретімен жинауға көмектеседі. Мысалы: А, Ә, Б, В, … |
|
|
|
2-жаттығу. Әріптерді оқы. Дауыссыз дыбыстардың қалай оқылатынын айт. Қай таңбалар оқылмайды? |
ҚБ. «Шапалақ» арқылы бағалайды. |
|
||
|
3-жаттығу жазбаша орындалады. Сөздерді тауып, оларды әліпби ретімен жазады. |
|
|
||
|
Топтық жұмыс. Әр топқа жеке тапсырма беріледі.
Сергіту сәті «Әліппе әнін» хормен айтады. Қимылдар жасап билейді. Шығармашылық тапсырма. Қоянға әріптерді әліпби ретімен жинауға көмектесетіндері түсіндіріледі. Алдымен алфавитті естеріне түсіріп қайталатып жіберуге болады. |
|
«Әліппе әні» https://youtu. be/ 97pJRMJi7GE |
||
|
Соңы |
«Менің есімім» ойыны. Сыныптағы барлық оқушы есімдері бойынша әліпби ретімен шеңберге тұрып, өз есімдерінің мағынасын айтады. Мысалы: Айнұр – айдың нұрындай сұлу болсын деген мағына береді. Әсел – балдай |
Әр оқушы өз есімінің мағынасын айтады. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
|
|
|
тәтті қыз болсын деген мағынада қойған. Осылайша жалғаса береді. |
|
|
|
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабаққа «Бағдаршам» арқылы кері байланыс береді. Жасыл түс – барлығын түсіндім. Сары түс – маған көмек керек. Қызыл түс – ешнәрсе түсінбедім. Мұғалім сабаққа белсене қатысқан барлық оқушыны мадақтап, қалған оқушыларды да белсенділік танытуға шақырады. |
Сабаққа, бір-біріне кері байланыс жасап, стикерге жазып, тақтаға жапсырады. |
|
Кері байланыс тақтасы |
шағым қалдыра аласыз














