Әліппе "Мен дүкендемін"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Әліппе "Мен дүкендемін"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мектепалды даярлық сыныбы тәрбиешілеріне арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы



Тақырыбы:  Мен дүкендемін.

Мектеп:


Күні:

Педагогтің  аты-жөні: 


Сынып/ 0 «»

Қатысқан   балалар  саны:

Қатыспаған  балалар  саны:


ҰОҚ-нің  оқытылу

мақсаты:

0.1.2.2 Таңдаған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтару.

0.1.2.3. Сөйлемдерді интонация бойынша ажырата отырып( хабарлы, сұраулы, лепті) сөйлеу барысында қолдану.
0.3.2.1. Сөйлем сызбасының соңына тиісті тыныс белгілерін қою,сұрақ белгісі, леп белгісі.




Күтілетін  нәтиже

Барлық  балалар:




Сурет бойынша қарапайым сұрақтарға жауап береді

Мұғалімнің көмегімен дүкенге баратынын және дүкенде қандай ойыншықтар бар екенін айта алады. Сөйлемдердің интонация бойынша хабарлы лепті сұраулы екенін ажырата алады.

Ым ишарамен айтылған сөздерді түсінеді



Көпшілік  балалар:



Сұхбаттасына қажетті үлгі, мимиканы, ым-ишараны қолданып, қысқа фразалармен жауап бере алады. Тақырыпқа қатысты сөйлеу/сөйлесу үлгісін түсінеді, сол үлгі бойынша сөйлесе алады.




Кейбір  балалар:



ҰОҚ-да үйренген сөйлеу/сөйлесу үлгілерін өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады, өз пікірін білдіре алады. Сурет бойынша шағын диалогке қатыса алады



 Тілдік  мақсат


ҰОҚ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

ҰОҚ басы

(2-5 минут)






Тәрбиеленушілердің сабаққа дайындығын тексеру.ҰОҚ-ның басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.ҰОҚ мақсатымен таныстыру
Негізгі терминдермен сөз тіркестері

Сөйлеу хабарлы сұраулы лепті сөйлеу түрерін ым ишарамен сөйлеу


Көптілділік: дүкен – магазин –shop .

О йыншық –игрушка-toy



Пікір алмасу сұрақтары:
Балалар аналарыңмен дүкен аралағанды ұнатасыңдар ма?
Тағы қандай дүкендерді білесіңдер

Саған қандай дүкендер ұнайды?
Қандай ойыншықтарды ұнатасыңдар?
Көбіне қандай музыкалар тыңдайсың?



Өткен  ҰОҚ-нен алған  білім

Балалар өткен сабақта Айнұр анасымен қайда барды және онда қандай жануарларды,хайуанаттарды көрді? Не туралы

айтылғанын естеріне түсіреді.  Балалар

хайуанаттар бағы жайында өздерінің пікірлерін ортаға салады.



Жоспар

Жоспарланған  уақыт

Жоспарланған  іс-әрекет

Ресурстар

Дұрыс әсерлі көңіл күй  орнату   0-2 минут

 

Шаттық шеңберін жасап

Жуынбайды,жуынсақ, 

Бұл не деген қуыршақ 

Тығылмайды тығылсақ 

Бұл не деген қуыршақ 

1,2,3,4,5 Қуыршақтың тұсауын кес

Қуыршағым,қаз-қаз 

Қыдырайық аз-маз 



Шаттық шеңберін орындайды 

Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам

3-5 минут

Қуаныш сұрақ қояды:



Сатушы деген кім?
Дүкеншімен қалай сөйлесеміз

Балалар, сендердің ойыншықтарың көп пе?

Мына суретте Айнұр анасымен қайда келді?

Болат дүкен сөресінен қандай ойыншықты сұрап тұр?

Дүкенші балаларға қалай жауап берді?

Жүздері бал-бұл
анған бақыттыбалалардың
суреттері

ҰОҚ-нің ортасы

III. Тақырып бойынша

жұмыс   6-27 минут

(Т) 1-тапсырмада балаларды дүкен сөзімен таныстыру. Дүкен түрлерін көресету арқылы таныстыру.

Киім дүкенінде киім сатылатынын

Кітап дүкенінде кітаптар сатылатынын

Азық түлік дүкенінде тамақ сатылатынын

Ойыншық дүкенінде ойыншықтар сатылатынын айтып түсіндіру.

Жаңа сөзді қайталату, сурет арқылы түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.

Содан кейін тапсырмада берілген сөйлеу үлгісімен таныстырады: Мен дүкенге барамын. Дүкенде ойыншықтар бар. 

Сөйлеу үлгісін тыңдату, қайталату, сурет бойынша түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Балалар сондай-ақ қандай ойыншықтарды көріп тұрғандарын айта алады.

(Ұ) 2-тапсырмада балалар сөйлесу үлгісі бойынша жұмыс істейді.

Берілген үлгі бойынша өзіне ұнаған ойыншықты алуға жаттығады.

Бұл тапсырманы ҰОҚ-да ойыншықтар дүкенін жасау арқылы

өткізуге болады.

Бір бала сатушының рөлін, ал басқа балалар сатып алушылар рөлін ойнайды. Осы тапсырманы 4-тапсырмамен байланыстыруға болады. Ол үшін дүкенге баратын жолда балалар, ең алдымен, сұраққа жауап береді

(Сен қайда барасың? Сен не аласың?), содан кейін

дүкенге барып, сол ойыншықты алады.

-Міне балалар ,ойыншықтар дүкеніне жетіп қалдық.

Дүкеншімен амандасу. 

-Саламатсыңдар ма ,балалар!

 Сәлеметсіз бе дүкенші апай,сізде көпіршік ұшырғыш бар ма?

......

......

Оның бағасы....?


 Ойыншықтарға жалпы сипаттама .Әртүрлі,ерекше ойыншықтар бар екен.Ойыншықтардың түрін,түсін,пішінін ,көлемін,түсіндіру. (Жұмсақ,қатты,қызыл,көк) Слайд(геометриялық пішіндер) Балалар ойыншықтарға арналған қандай тақпақтар білесіңдер? 

( Т)Сергіту сәті: Бала,бала,балақан 

Қәне қайсы алақан

 Саусақтарым әйбат 

Былай-былай ойнат 

Топ-топ-топ-топ басайық 

Жалаудан күн жасайық

 Жаса-жаса алтын күн 

Жаса-жаса жарқын күн. -Балалар бойымыз сергіп қалды ма? 

(Ұ) 3-тапсырмадағы сұраққа жауап беру арқылы балалар ойыншық атауларын еске түсіреді. Әр балаға бір ойыншық беріледі (немесе суреті), содан кейін бір бала оларға сұрақ қою арқылы белсенді лексика қайталанады.

(Ұ) 4-тапсырмада балалар өздерінің дүкеннен не алатындарын айтуға жаттығады. «Сен не аласың?» сұрағына жауап бере алуды үйренеді. Өздерінің

қалауы бойынша бір ойыншықты атай алады, соның суретін салу арқылы есте ұстайды

5-тапсырмада Дүкеншіден ым ишара арқылы өзіне ұнаған ойыншықты сұрау.


(Т) (Ө) Лексикалық тақырыпқа сәйкес

үлестірмелі материалды  қолдану арқылы өткен материал бекітіледі, балалардың өз бетінше жұмыс істеу және қол қимылы дағдылары қалыптастырылады. Сондайақ үлестірмелі материалмен жұмыс істеу балалардың сабаққа деген ынтасын, қызығушылықтарын арттыра түседі.

Дүкеннің суреті бар карточка.

Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс:
балалар менің қолымда кішкентай әдемі қуыршақтарым бар. Сол қуыршақтарымның орамалдары әдеміленбей қалыпты.Орамалын әдемілеуге көмектесесіңдер ме? Триз әдісі бойынша әшекейлеп бояу

2-сурет. Сурет бойынша сұраулы сөйлем ай

Айнұрдың сұрағы мен тапсырмасы:

Арман, сенің ұшағыңның түсі қандай ?

4 сурет

(Т)Ермексаздан үлкен кіші доп бейнесін жаса.


Оларды салыстыр (түсі пішіні көлемі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар ойыншықтарды атайды

 

 

 












Тапсырманы бірге орындайды


















Әліппе-дәптер

 

 











Сергіту сәтін қайталайды










 

















Ойыншықтар дүкеніне Айнұр анасымен кіреді








Әліппе-дәптер

ҰОҚ-нің қорытындысы.

Рефлексия

28-30 минут

Бүгінгі сабақ туралы балалардың пікірлерін тыңдау.

Сабақты балалардың көмегімен қорытындылау, бағалау.
ҰОҚ-ны қорытындылау мақсатында педагог балалармен кері байланыс орнатады. Балалар ҰОҚ

барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны

туралы ой-пікірлерін білдіре алады.


Егер сабақ қызықты өтті деп ойласаң, әліппе-дәптердің төменгі бұрышындағы

ортасында соль кілті бар шеңберді жасыл түспен, ал қызықты болмаса, қызыл

түспен бояп белгіле




Сұрақтарға жауап береді











































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.00.2018
622
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі