Материалдар / Әліппе Оо дыбыс және әрпі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әліппе Оо дыбыс және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Пәні :Әліппе Тақырыбы :Оо дыбысы және әрпі
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

2 Ш.Уәлиханов атындағы орта білім беретін мектебі

Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:

У.Иманбекова

Күні:

03.10.2023ж

Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

27 сабақ. Оо дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;

1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту

1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;

Сабақтың мақсаты

Оо дыбысы және әрпін таныстыру, меңгерту

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут










Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут




































































Сергіту сәті

2 минут




















Сабақты қорыту

8 минут
















Кері байланыс

5 минут


Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Сақина салмақ» ойыны.

Оқушының қолында өткен әріптерге қатысты сөз жазылған қағаз болады.

Оны кез келген оқушының қолына

салып кетеді, ол оқушыны балалар табады, сөз берілген оқушы сөзді оқып, сол әріп туралы білетінін айтып береді, айта алмаса, айып ретінде өз өнерін көрсетеді.


Өткенді пысықтау


Өтілген тақырыптарды пысықтау

Дыбыстарды ажырат

Дауысты д Дауыссыз д

А,Ә,О,Ө,Ү,Ұ. Л,Т,П,М,Ж,Г




Тақырыпты ашу

ФС тапсырмасы

Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:




а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау:

-Апа қайда от жақты?

Апа ошаққа от жақты.

-Ол не пісірді?

-Ол бауырсақ пісірді.

Бауырсақ қандай?

Бауырсақ дәмді.

ә) Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрау: Апа ошаққа от жақты. Ол бауырсақ пісірді. Бауырсақ өте дәмді.


О» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу.

«О» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу.

Моншақтардан «о» әрпінің сұлбасын жасау.



Жаңа тақырып

1-тапсырма

Оқылым.

1.Мұғалімнің оқулықтың 30-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы.

2.«О» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін тұстарымен таныстыру, оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.

3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің алдына (ол - сол, он - сона), соңына (ор - ору)

тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.




Оо әрпін дәптерге және тақтаға көркем жаз



ЕҚБ

Оо әрпінен басталатынсөздерді тақтаға жаз.


Жазылым


1. Оқулықтағы «О» әрпінің таңбалануына назар аудару.

2. «О» әрпін тақтаға жазып көрсету.

3. «О» әрпін ауада жазып көрсету.

4. Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.


Артикуляциялық жаттығу




ҚЖ:

Қима қағаздармен жұмыс жасау

«Сөзжасам» әдісі

Буындардан сөз құрау



Ал-ма, а-нар, а-на, а,нар, со-на, нан.



Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Дыбыстық сызбаға сәйкес келетін суретті тап және ата.

2-деңгей:

О дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта.

3-деңгей:

Берілген сөздермен сөйлем құра.










Ойын ойнайды










Өткенді пысықтайды







Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Апа ошаққа от жақты. Ол бауырсақ пісірді. Бауырсақ өте дәмді».

Әңгіме құрамындағы сөйлемдер санын анықтайды.

«Апа ошаққа от жақты» сөйлемінде неше сөз бар екендігін анықтайды.














Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.













Тіл ұстарту жаттығуын жасайды












Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды,

сызықтарды бастырып жазады.

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті жазады.





Буындардан сөз құрайды











Саралау тапсырмасын орындайды











Кері байланыс жасайды




Мақтап, мадақтап отыру





Дескриптор:

Өтілген тақырыптарды біледі

Дыбыстарды ажырата алады






Дескриптор:

Өтілетін жаңа дыбысы бар «ошақ» сөзіне дыбыстық талдау жасады

Моншақтардан «о» әрпінің сұлбасын жасады.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!