Материалдар / Әліппе.Дауыссыз л мен р

Әліппе.Дауыссыз л мен р

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ іздеген мұғалімдерге тапсырмас құрал.Еш түсінбейтін нәрсе жоқ.Барлығы түсінікті деп ойлаймын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2024
55
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Білім беру ұйымының атауы

С.Сейфуллин атындағы №165 орта мектеп

Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:

Ильясова У

Күні:

21.10.2022ж

Сынып:

1 «Ә»


Сабақтың тақырыбы:

46 сабақ. Ұұ дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою

Сабақтың мақсаты

Ұұ әрпі мен дыбысын меңгерту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы





Өткенді пысықтау





Сабақтың басы



















Тұсаукесер бөлімі




















































Сабақтың ортасы






























































Сергіту сәті





















































Сабақты қорыту




Кері байланыс




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Үлкендерді құрметтеп

Бас иеміз біз.


1.Оқушылармен амандасу

2.Оқушыларды түгендейді

3.Көңіл - күйіміз қалай?


Қолдарына ұнатқан шар суреттері арқылы,қалаған шар түсіне барып жайғасу.


«Шш дыбысы және әрпі»

Ш әрпі бар сөздерді оқу, мағынасын түсіндіру

Рисунок 2



Тақырыпты ашу.

  • Пазл құрастыру.


1 топ: «Ұшақ» тобы

2-топ: «Ұлу» тобы

3-топ: «Ұя» тобы


Яғни бүгінгі өтетін әріп Ұұ әрпі

Әрине, бүгін біздің танысатын сиқырлы әрпіміздің аты Ұ деп аталады.
Енді дыбыстың айтылуына мән беріңдер. Ұ - ұ - ұ
Қалай дыбысталып тұр?
Егер, созылып, әндетіп айтылса, ол қандай дыбыс болғаны? Қандай текшемен белгілейміз?
Ұ - жуан дауысты дыбыс.

Ол сөздің басында, ортасында кездеседі. Сөз соңында кездеспейді.

Ұ дыбысын айтқанда ерін кішкене дөңгелектеніп, тіл ұшы астыңғы тіске жақындайды,тіл ұшы кейін қарай тартылады.

Ұ- жуан дауысты дыбыс.

Ұш, ұшақ, құс, ұл, ұлу, құр, тұр,ұя, жұмыртқа


Жұмбақ шешу.


Айдалада ақ отау

Аузы мұрны жоқ отау./Жұмыртқа./


Құс сияқты, құс емес,

Самғап ұшқан биікке.

Қақпайды бір қанатын,

Жүрсе де тым биікте./ұшақ/


Ұя, ұлу, ұшақтың

Басын бастап беремін,

Құс, жұмыртқа, бұтақтың

Ортасында келемін. /Ұ/


Жаңа тақырып

1-тапсырма Ұ.ж.


  • Оқылым.

  • Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:

Рисунок 3

  • Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау:

Бұл қай жер? Бұл –шеберхана.

Арман мен Марат не жасады? Арман мен Марат ұшақ жасады.

Ұшақ қандай? Ұшақтары өте әдемі.


  • Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрау:

Бұл – шеберхана. Арман мен Марат ұшақ жасады. Ұшақ әдемі.


Топтық жұмыс:


1 топ: «Ұшақ» тобы

« Ұшақтар ұшады» әдісі

2-топ: «Ұлу» тобы

Рисунок 4

3-топ: «Ұя» тобы

«Диафильм» әдісі арқылы оқулықта берілген Ұшақ мәтінді оқып,реттілігін сақтай отырып баяндайды.

Рисунок 5


Жұптық жұмыс


Оқушылар «Сезімтал саусақ» әдісі арқылы сөздерді оқып.саусақтарымен жұмыс жасау.



Жеке жұмыс


Оқушылар заңдылықты сақтай отырып, ұлу суретін бояйды және дыбыстық талдау жасайды.



ЕҚБ (ерекше қабілетті бала) видео көрсету арқылы жаңылпаш құрастыру








ЕБҚ (ерекше білім қажет ететін бала) дыбыстарды дауысты,дауыссыз түрлеріне қарай бояу



Табысты адам шкаласы бойынша ұпайларын санап, ең жоғарғы ұпай Ұұ дыбысын толық меңгердің деген медальмен марапатталады.





Жылы сөздер айтады







Өткенді пысықтайды






Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.





Суреттерді бір-біріне құрастыру арқылы топ атын шығарады.













Сөз сызбасымен сөз тіркесін құрайды:

ақ ұнтақ, ақ құрт, азын құрық, ұзын құлақ.




Суретке қарап, сұраққа жауап береді, сөйлем құрайды

.






Жұмбақты шешіп, ұ дыбысының орнын анықтайды,






















Сұрақ қою арқылы сөйлемдерден әңгіме құрайды.














Оқушылар оқулықта берілген сөздерді көліктер көлігімен оқиды





Мәтінді сюжетті суреттермен бейнелей отырып, мәтінді шығарады.



Мәтінді сюжетті суреттермен бейнелей отырып, мәтін құрастырады.




Оқушылар саусақ моторикасын

дамытып,нейрожаттығу жасайды
















Тапсырманы жеке орындайды











Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала

рын орындайды




Қосымша жұмыс жасайды

Кері байланыс жасайды


Маған барлығы түсінікті жасыл түсті,менің әлі де түсінбегенім бар сары түсті,мен түк түсінбедім қызыл түсті ұшақты таңдайды.

Мақтап,мадақтап отыру




ҚБ:


Керемет!





Дескриптор

Сөздерді оқыды, дыбыстық талдау жасады

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды





Суреттерді бір-біріне жалғап,құрастырды.Топ атын шығарды.








Мақтап,мадақтап отыру







Дескриптор:


Сызба бойынша сөйлем құрады

Суретке қарап, сұраққа жауап береді, сөйлем құрады















Дескриптор:

Жұмбақты шешіп,ұ дыбысының сөз орнындағы орнын анықтады.



Керемет!











Дескриптор:

Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы әңгіме құрады.













Дескриптор:

Оқушылар ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздеріндегі «ұ» дыбысының орнын анықтады.

Ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық

сөздерінің бірімен сөйлем құрады



Д ЕСКРИПТОР:

Оқушылар мәтінді түсініп оқиды, реттілігін сақтай отырып баяндайды.

ДЕСКРИПТОР:

Оқушылар мәтінді оқып, реттілігін сақтап,диафильм құрастырады

Мәтінді сюжетті суреттер арқылы айтты.


Оқушылар оқулықта берілген сөздерді жаттығу жасай отырып оқиды.



Тамаша! Керемет!










Дескриптор:

Оқушылар өздеріне берілген жеке жұмысты өз беттерінше орындайды.

Суреттің реттілігін табады,сөзде неше буын,неше дыбыс,неше дауысты,неше дауыссыз дыбыс бар екенін ажыратып, фонетикалық талдау жасайды.



Видеоға қарап, жаңылтпаш құрастырады.

Ұйқышыл баланы ұйқы қысты,

Ұйқышыл адамның ұйқысы күшті.

Оқушылардың өтілген дыбыстарды түрлеріне қарай ажыратуы, тапсырмалары орындауы.




Сабақтағы алған білімі ,сезімі туралы айтады.




Осы сабақта сен:

Ұұ дыбысы бар сөздерді оқыдың,буынға бөлдің,сюжетті суреттерді пайдаланып мәтін құрастырдың.

Ұұ әрпінің дауысты болатынын білдің.



суреттер


Суреттер













оқулық



ТАБЫСТЫ АДАМ шкаласы - 1 ұпай

Рисунок 6

Суреттер





Кеспе буындар






Табысты адам шкаласы-1 ұпай

















оқулық








Табысты адам шкаласы -1 ұпай


Рисунок 7




Табысты адам шкаласы- 3 ұпай






суреттер


Табысты адам шкаласы -3 ұпай



Жұмыс дәптері





Суреттер









Табысты адам шкаласы-5ұпай



Көліктер суреті


Табысты адам шкаласы-5ұпай



Ламинатталған суреттер

Табысты адам шкаласы-5ұпай


Рисунок 9



Табысты адам шкаласы-10 ұпай


Рисунок 10


Ламинатталған суреттер







Кеспе қағазадар



Табысты адам шкаласы -5 ұпай



Рисунок 11

30-40 ұпай-

20-10 ұпай

10 ұпайдан төмен-


Рефлексия «Ұшақпен ұшамыз»




Оригами «Ұшақ»












































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ