Материалдар / Әлкей Марғұлан қола дәуірі ескерткіштерінің қандай сырын ашты

Әлкей Марғұлан қола дәуірі ескерткіштерінің қандай сырын ашты

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Ә. Марғұлан қазақ ғалымы және археолог екенін, сонымен қатар Орталық Қазақстандағы Беғазы-Дәндібай мәдениетінің орналасу аймағы туралы біледі.Ә.Марғұланның тарихи зерттеулері мен археологиялық зерттеулері туралы да біледі.Мұғалімдерге де оқушыларға көп көмегі тиеді деп ойлаймын.Қола дәуіріне тән археологиялық ескерткіштерін Беғазы-Дәндібай мәдениеті мен Андрон мәдениетін салыстырады.Мұғалімдерге тиімді деп ойлағаным сабақтарында қолдануға болады деп ойлаймын.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Мектеп: «І.Жұмағұлов атындағы орта мектебі, мектепке дейінгі шағын орталығымен, Көкпияз бастауыш мектебімен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.


Күні:19.05.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Диханбаева Назира Биәділқызы

Сынып:

Қатысқандар: 14 Қатыспағандар:-

Сабақтың тақырыбы

Әлкей Марғұлан қола дәуірі ескерткіштерінің қандай сырын ашты

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме)

Мәдениеттің дамуы.

Өнер мен әдебиет

Сабақтың мақсаты:

5.2.2.5 Ә. Марғұланды ғалым-археолог ретінде айқындау

Ойлау дағдылары:

Білу, түсіну

Бағалау критерийі

  1. Ә. Марғұлан қазақ ғалымы және археолог екенін біледі

  2. Орталық Қазақстандағы Беғазы-Дәндібай мәдениетінің орналасу аймағын түсінеді.



Тілдік мақсат

Тыңдалым: Ә. Марғұлан құжаттық фильмдер

Оқылым: Мәтінмен жұмыс

Жазылым: салыстыру кестесі, тарихи терминдерді дәптерге жаздыру

Айтылым:Ә.Марғұлан туралы деректер


Құндылықтарға баулу

Қазақ даласындағы тарихи материалдық дүниелерді зерттей отырып,»Мәңгілік ел» идеясын насихаттау арқылы ұлттық құндылықтарын арттыру.

Пәнаралық байланыс

География,дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім

Қазақстан жерінде металлды өндіру ежелгі адамдардың өмірін қалай өзгертті.Археологиялық ескерткіштерді салыстыру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин



2 мин







5 мин


































Ұйымдастыру

(сәлемдесу, түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару)

Оқушыларды шаттық шеңберіне шақырып,бір-бірінің ара қашықтығын сақтай дөңгелектене тұру керек.

1.Сол тұрған бойы бір қадам артқа жылжу

2.сол қалпында бір қадам алға жылжу керек

Сонда оқушылардан не байқадыңдар деген сұрақтар арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.

Топқа бөлу (оқушылар әріптер алады,сол әріптер бойынша топқа бөлінеді)

Топқа бөлу: - «Марғұлан» тобы;
- «Беғазы – Дәндібай» тобы

Ой қозғау:«Жұмбақ хат» талқылау.

Балалар, бізге Қазақстанның Солтүстік, Орталық Батыс бөлігінен хат келіпті. Сол хатты бірге оқып көрейік.

Бұл кезеңде жалпы адамзат баласының даму тарихында ерекше орын алады. Адамзат металл өңдеді игерді. Өндіріске металл құралдардың енуі еңбек өнімділігін арттырды, шаруашылықтың жаңа түрлері пайда болды.Тұрмыста тұңғыш пайдаланылған металл-мыс.Металл кеніштері қазіргі Зыряновск,Жезқазған маңайы,Қарқаралы, Ақшатау тауларында болған.Кен өндірушілер қонысы -кеніш болған. Кенді қорыту үшін қазандықтар болған.Бұл дәуір б.з.б. 2 мыңыншы жылдықта басталған. Б.з.б. 2800жыл-б.з.б.900 жыл аралығын қамтыған.Бүл дәуір мәдениеті Андронов мәдениеті.Климаты бұдан 3мың жыл табиғаты құрғақ,қысы қатал әрі ұзақ, жазы қысқа, әрі ыстық болған.Еңбек құралдары қатты, әдемі сары түсті, үлкен мыс қазандаржебе ұшы, қанжар жасау үшін құю қалыптар қолданылған.

1.Бұл хатта қандай дәуір айтылған?

2.Қалай сипатталған?

3.Басты ерекшелігі.

4. Бұл дәуірде қандай аймақтар айтылған 
Отан... Атамекен....Атажұрт.... Тарих.. Бұл құлаққа асқақ естілер асыл ұғымдар.Тәуелсіздік алғаннан кейін ес жиып, өз Отанының тарихына ден қоя бастады. Біздің туған жеріміз Қазақстан халқымыздың ата баба мекені, ежелгі
 қоныстарына көңіл бөлініп, зертеле бастады.

Жауабы:Беғазы-Дәндібай мәдениеті


Сандар

Сабақтың ортасы

2 мин






10 мин







2 мин
















10 мин





3 мин

1 тапсырма: Мәтінмен жұмыс

Берілген тақырыпшаларды оқиды, дайындалады, өзара талқылайды.

1-топ: Ә. Марғұлан өмірі

2-топ:Ә. Марғұланның зерттеу жұмыстары




2-тапсырма: Әлкей Марғұланның қызметі


1-топ:Тарихи зерттеулер

2-топ:Археологиялық зерттеулер




Тарихи зерттеулер

Археологиялық зерттеулер

Ғұндардың саяси тарихы:

1.тұрмысы мен салт-дәстүрі

2.қала мәдениеті және архитектурасы

3. қол-өнері

4.бейнелеу өнері


1.қазақстанның көне архитектурасы

2.Орталық Қазақстандағы Беғазы-Дәндібай мәдениеті


-





Интербелсенді тақта
















слайд












Интербелсенді тақта



























Сабақтың соңы

7 мин

Тапсырма:Қола дәуірінің табылған археологиялық ескерткіштерді салыстыру.

1-топ: Андронов мәдениеті

2-топ: Беғазы-Дәндібай мәдениеті



Миға шабуыл: «Қола» дегенде ойымызға не келеді, көз алдымызға не елестейді? Әрқайсысымыз дәптерімізге жазып, топпен ақылдасып, «Жүзім шоғын жасаймыз» 1 мин, әр топ оқып, қабырғаға іледі


К

10/ /20/ 30/ 40/ 50/ 60/ 70/ 80/ 90/ 100



ері байланыс:


Оқушыларға ленейка беремін сол арқылы бүгінгі сабақты қанша деңгейде білгендерін белгілейді.

Сабақ туралы ойларымен бөліседі



Слайд,

Стикер,

қалам

Бағалау критерийі:

  1. Ә. Марғұлан ғалым-археолог екенін біледі

  2. Орталық Қазақстандағы Беғазы-Дәндібай мәдениетінің орналасу аймағын түсінеді.



Дискриптор:

  1. Ә. Марғұлан ғалым-археолог екенін анықтайды.

  2. 2.Орталық Қазақстандағы Беғазы-Дәндібай мәдениетінің орналасу аймағын біледі.



Саралау Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?-

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Уақытлы орындағанды

Топ бойынша, жеке жұмыс жасау барысында критерийлерге сәйкес бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын сақтау

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма?

Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары нақты қойылған


Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ма?

Оқушылар сабақта оқу мақсаттарына қол жеткізді

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ барысында тапсырмалардың дұрыс ұйымдастырылуына байланысты оқушылардың ынтасының артқанын байқадым

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?


Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды


Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ




Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:Оқу мақсаттарына қол жеткізу

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Оқушыларға топтық жұмыстар мен өзіндік зерттеу жұмыстарын жүргізген ұнайды. Жекелеген оқушылар топтық талқылауды өмірмен байланстыра отырып, әңгімелеуде қызығушылық танытты.

Осы сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?  Келесі сабақтарда топтық жұмыс кезінде зерттеу жұмысына көңіл бөлу қажеттілігі анықталды.АКТ жеткілікті болса





22 Қаңтар 2018
9967
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі