Тақырып бойынша 11 материал табылды

Аллельді гендер.Гомозиготалы және гетерезиготалы даралар.Фенотип және генотип Ашық сабақ 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
биология пән мұғаліміне
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні Сынып 9 Биология

Тақырыбы: Аллельді гендер.Гомозиготалы және гетерезиготалы даралар.Фенотип және генотип

Мақсаты:

  • Білімділік: тұқым қуалаушылықтың негізгі заңдылықтары туралы, генетикалық негізгі ұғымдар туралы білім беру.

  • Тәрбиелік: генетиканың жанашырлары болған ғалымдардың есімдерімен таныстыру (Г.Мендель, Т.Морган, Г. де Фриз, Э.Чермак, Р.Пэннет, т.б.), олардың еңбектері мен тәжірибелерін бағалай білу.

  • Дамытушылық: генетикадан есеп шығаруға үйрету.

Сабақ типі: аралас сабақ

Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі: әңгімелесу, түсіндіру, жаттығу

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастырушылық кезең

  1. Мұғалім оқушылармен амандасады, олардың бар-жоғын белгілейді;

  2. Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

Мендельдің заңдарын толық түсінік алу сұрақ – жауап арқылы пысықтау .

ІІІ Жаңа тақырыпты меңгеру

Мұғалім:

  1. Балалар, сендердің ойларынша генетика ғылымның қай салаларымен байланысы бар деп ойлайсыңдар?

  2. Осы тақырыпта қандай жаңа сөздерді (ұғымдарды) кездестіріп отырсыңдар? Олар туралы бұрыннан естулерін бар ма? Оларды тереңдей білу үшін қазір мынадай схема дәптерлеріне сызып алыңдар.

Генетиканың негізгі ұғымдары

Shape1

Тұқым Ген Генотип Фенотип Аллель Гетерозигота Гомозигота

қуалаушылық (тек) (тектік түр)

Тұқым қуалаушылық – тірі ағзалардың табиғи қасиеттерін, белгілерін өздеріне ғана тән биосинтезін және зат алмасуды ұрпақтан-ұрпаққа беріп, қайталануы.

Ген – бір нәруыз туралы ақпарат жазылған ДНҚ үлескісі.

Генотип – бұл генетикалық есептерде АА,Аа немесе аа әріптерімен белгіленетін таңбалы ағза гендерінің жиынтығы.

Фенотип – бұл генетикалық белгілердің сырттай пайда болуы. Фенотипті генотиптің көзге көрінетін кескіні деуге болады.

Аллель – сәйкес хромосомалардың бірдей үлескілерінде болып, баламалы белгілерінің дамуына жауап беретін дәл сол геннің әр түрлі қалпы (сары, жасыл түс).

Гетерозигота – жасушаларында бір геннің екі аллелі болатын ағзалар.

Гомозигота – генотипінде тек бір іріктеме аллелі ғана болатын тіршілік иелері.

Мұғалім:Генетиканың негізгі ұғымдарымен қатар, генетикалық есептерді шығару үшін онда тұқым қуалаудың негізгі заңдары қолданылады. Бұл заңдарды түрлі тәжірибелер арқылы Грегор Мендель ашқан. Өз тәжірибелерінің зерттеу зерзаты ретінде ол асбұршақты пайдаланған. Неліктен?

Оқушылар: 179 беттегі 3 абзацты оқып шығып, асбұршақтың тәжірибедегі рөлін айтып береді және оқулықтағы 71, 72, 73 – суреттерді талдайды.

Тұқым қуалау заңдары

Shape2

Бірінші ұрпақ будандарының Белгілердің ажырау Белгілер мен гендердің

біркелкілік заңы заңы тәуелсіз тұқым қуу заңы

Г.Мендельдің генетика ғылымына сіңірген тағы бір еңбегі, белгілерді басқаратын нәсілдік қасиетті (генді) шартты түрде әріппен белгілеуді ұсынды.

Р - ата-ене дарақтары

- еркек дарағы (Марстың астрономиялық белгісі)

- әйел дарағы (Шолпанның астрономиялық белгісі)

х – дарақтар арасындағы шағылысты белгілейтін белгі

F – ұрпақтар

А – доминантты белгі

а - рецессивті белгі

ІV Бекіту : Ой жинақтау Генетика салалары мен генетика ұғымдарына түсінік беру кластер жасау 2- топқа кластер жасату.

Жеке жұмыс есептер шығару. * Егер сұр түс ақ түстен басым болса, онда төмендегі шағылыстырулардан қандай ұрпақ күтуге болады:

  1. гетерозиготалы сұр аталық және гомозиготалы ақ түсті аналық;

  2. екі ақ түсті ата-ене;

  3. ата-ененің екеуі де сұр түсті, олардың біреуі – гомозигота, екіншісі гетерозигота бола ала ма?

Ақ түсті ата-енелерден сұр түсті ұрпақтардың тууы мүмкін бе?

Сұр түсті ата-енелерден ақ түсті ұрпақтардың тууы мүмкін бе?


  1. Р ♀Аа х ♂ аа 2) Р ♀ аа х ♂аа 3) Р ♀ АА х ♂ Аа

ФShape3 Shape4 Shape5 Shape6 Shape7 Shape8 енотип: сұр ақ ақ ақ сұр сұр


Г : А а а а Г: а а Г: А А А а

Shape9 Shape10 Shape11 Shape12 Shape13 Shape14 Shape15 Shape16 Shape17 Shape18 Shape19 Shape20 Shape21 Shape22 Shape23 Shape24 Shape25 Shape26

F1: Аа Аа аа аа F1: аа F1: АА Аа АА Аа

Генотип: 50 % гетерозгота гомозигота 50 % гетерозгота

50 % гомозигота 50 % гомозигота

Фенотип: сұр ақ сұр

Қорытынды : нені білдік , нені түсіндік сұрақ –жауап

V Үйге тапсырма

  1. § 38 оқу.

  2. § 38 кейінгі А,В,С деңгейлік тапсырмаларын орындау.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.12.2018
1527
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12