Ә.Молдағұлова атындағы шағын орталықты негізгі мектебі
БЕКІТЕМІН
Мектеп директоры
_____М.Тойшыбеков
«____»_______2018ж
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Алтын адам археологиялық олжасы
Назарбеков ауылы 2017-2018 оқу жылы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2В Сақтар |
Ә. Молдағұлова атындағы шағын орталықты негізгі мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шынжарбекова Динагуль Кемелбекқызы |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтын адам» кім болды? |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Барлығы: 5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі Көпшілігі: 5.2.2.4 «Алтын адам» жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды Кейбірі: 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды |
|||
|
Дескрипторлары: |
1. Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады. 2.Есік қорғанын зерттеу туралы археологтан сұхбат алу үшін кем дегенде 2 сұрақ құрастырады. 3.Есік қорғанынан табылған адам неліктен «Алтын адам» деп аталды? сұрағына 2-3 дәлел келтіреді. немесе Атажұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе? сұрағына 2-3 дәлел келтіреді. 4. «Алтын адам» жәдігерінің кем дегенде 3-ін сипаттайды. 5. Сақтардың дүниетанымы туралы кем дегенде екі тұжырым жасайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Сөз тіркестерімен жұмыс. Сөз тіркестерді қолданып, кем дегенде 5 сөйлемнен тұратын шағын оқиға құрастырады (жазылым дағдысы); Қажетті сөздер мен сөз тіркестері: көсем патша археология қорған оба/қорым «Алтын адам» «Дүниетаным» Есік қорғанынан табылған құнды жәдігерлер сақтардың тұрмыс тіршілігі туралы ...ақпарат береді. Берілген дерек бізге келесі мәліметтерді береді... Ең басты жетістіктер... |
|||
|
Құндылықтарды Дарыту |
Қазақстанның мәдениетін, Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану. Дүниежүзі тарихы. Өнер |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыс жасауына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректер, ақпараттар, суреттер табу. |
|||
|
Бастапқы білім |
Сақтар туралы жазбаша деректер туралы біледі |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||
|
Үйымдастыру кезеңі 2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көңіл күй» Адам меңгермейтін білім бар ма ? Жойқын істі тындырар күшің бар да. Оқы,үйрен,жас ұрпақ бәрін меңгер , Алға қойған мақсатың ісің бар да ! Жұптарға бөлу
Тиграхауда хаумаварга Парадарайа |
|
||
|
Үй тапсырмасы 5 минут |
Жылжымалы карта арқылы сұрау Сақ тайпаларының орналасуы бойынша
Тиграхауда- Жетісу Парадариа –Арал теңізі маңы Хаумаварга – Оңтүстікте хаом сусынын қайнататын Сақ-масагет – Арал маңы Савромат –сармат тайпалары Батыс Қазақстан Исседондар-Орталық Қазақстан Аргиппейлер –Солтүстік Қазақстан Аримаспылар –Шығыс Қазақстан Оқушылар өздері табу керек сақ тайпаларының орналасуын
|
|
||
|
Сабақтың басы 5 мин
4 минут |
Қызығушылықты ояту кезеңі «Стоп кадр әдісі» оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады. (Б) СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:
Болжамдарын негіздейді. Ықтимал жауаптар: Көпшілігі: Барлық заттар алтыннан жасалған. Алтын сапалы. құнды металл. Барлық заттар заттай деректерге жатады. Тәуелсіздік монументін жиі көреміз. Мұражай . Кейбірі: Мен Есік мұражайына бардым. Мен Алтын адамды көрдім. (М) Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты және дескрипторлармен танысады. Мұғалім сөзі Алтын адам ескерткіші туралы қысқаша деректер Алтын адам туралы археолог бейне баян көрсетіледі |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов Бес томдық. 1-том. – Алматы, 2010 ж. К.А. Акишев «Курган Иссык, Искусство саков Казахстана». Москва, Искусство, 1978 ж.
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 6 минут
5 минут
5
Алтын адам |
Мағынаны тану кезеңі. (Ж) 1-тапсырма: 1 жұп Алтын адам ескерткіші туралы тапсырманы оқыту 1 Алтын адамның бас киімі қорғайды
.2 жұп Алтын адамның Камзолы қорғайды
3 жұп Алтын адамның белбеуі қорғайды
Осы жерде видео көрсетіледі Үлы өркениеттер әлемі «Алтын адам»
1 жұп Алтын адамның бейнесін құрастырады.
Бес жолды өлең шығару өлең шығарады.
Интервью әдісі жұптар арасында бірі-біріне жүргізеді. . Сұхбат алады : Жұптар әрқайсысы 2 сұрақтан құрастырып бір-біріне қояды.
ЖҰППЕН. 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс 2-қосымша. 10мин. A-тапсырмасы: Жалғастырыңыз. 1.Алтын адамды 1969 - 1970
жылдары... 3. Алтын адам ерекше ..........туындысы... 4. Алтын адам сақтардың дүниетанымын.... 5. Алтын адамда ......... стиль....... 6. Алтын адам қазіргі кезде..... В-тапсырмасы: Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасап, сипаттаңыз. 1-зат.......................................................................... 2-зат.......................................................................... 3-зат......................................................................... С Алтын адам кім . |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Білім кемесі
|
|
||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
1-тапсырмада : Кем дегенде 3 бағанды толтырады. 2-тапсырмада: Жұптар 2 тақырыптың 1-ін таңдайды. Барлық оқушылар- кем дегенде 2 дәлел Көпшілік оқушылар- 2 дәлел Кейбір оқушылар - дәлел келтіреді. Бекіту тапсырмасында оқушылар А,В,С деңгейлі тапсырмаларының бірін таңдап орындайды. Жоғары деңгейлі немесе тапсырмаларды ерте аяқтаған оқушыларға «Алтын адам туралы аңызды» оқуға ұсынуға болады.
|
|
Жас ерекшеліктер ескерілген. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ. бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
|
||||
Оқу ісінің меңгерушісі А.Исатаева
|
Алтын киімді адам |
Кім тапты? |
Қай жерден, қай жылы табылды? |
|
Бірінші |
Кемал Ақышев |
Алматы облысы Есік қорғаны 1969 |
|
Екінші |
Зейнолла Самашев |
Атырау облысы Берел жәдігері 1999 |
|
Үшінші |
Әбдеш Төлеубаев |
Шығыс Қазақстан облысы Шілікті жазығы 2003 |
|
Төртінші |
|
Атырау облысы Аралтөбедегі «Алтын киімді»адам |
|
Бесінші |
Арман Бейсенов |
Қарағанды облысы Талды 2 қорымы 2010 |
|
Ең соңғы алтын ханшайымдар |
|
Орал облысы Шығыс Қазақстан Үржар ауданынан табылған |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын Адам
Алтын Адам
Ә.Молдағұлова атындағы шағын орталықты негізгі мектебі
БЕКІТЕМІН
Мектеп директоры
_____М.Тойшыбеков
«____»_______2018ж
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Алтын адам археологиялық олжасы
Назарбеков ауылы 2017-2018 оқу жылы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2В Сақтар |
Ә. Молдағұлова атындағы шағын орталықты негізгі мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шынжарбекова Динагуль Кемелбекқызы |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтын адам» кім болды? |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Барлығы: 5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі Көпшілігі: 5.2.2.4 «Алтын адам» жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды Кейбірі: 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды |
|||
|
Дескрипторлары: |
1. Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады. 2.Есік қорғанын зерттеу туралы археологтан сұхбат алу үшін кем дегенде 2 сұрақ құрастырады. 3.Есік қорғанынан табылған адам неліктен «Алтын адам» деп аталды? сұрағына 2-3 дәлел келтіреді. немесе Атажұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе? сұрағына 2-3 дәлел келтіреді. 4. «Алтын адам» жәдігерінің кем дегенде 3-ін сипаттайды. 5. Сақтардың дүниетанымы туралы кем дегенде екі тұжырым жасайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Сөз тіркестерімен жұмыс. Сөз тіркестерді қолданып, кем дегенде 5 сөйлемнен тұратын шағын оқиға құрастырады (жазылым дағдысы); Қажетті сөздер мен сөз тіркестері: көсем патша археология қорған оба/қорым «Алтын адам» «Дүниетаным» Есік қорғанынан табылған құнды жәдігерлер сақтардың тұрмыс тіршілігі туралы ...ақпарат береді. Берілген дерек бізге келесі мәліметтерді береді... Ең басты жетістіктер... |
|||
|
Құндылықтарды Дарыту |
Қазақстанның мәдениетін, Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану. Дүниежүзі тарихы. Өнер |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыс жасауына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректер, ақпараттар, суреттер табу. |
|||
|
Бастапқы білім |
Сақтар туралы жазбаша деректер туралы біледі |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||
|
Үйымдастыру кезеңі 2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көңіл күй» Адам меңгермейтін білім бар ма ? Жойқын істі тындырар күшің бар да. Оқы,үйрен,жас ұрпақ бәрін меңгер , Алға қойған мақсатың ісің бар да ! Жұптарға бөлу
Тиграхауда хаумаварга Парадарайа |
|
||
|
Үй тапсырмасы 5 минут |
Жылжымалы карта арқылы сұрау Сақ тайпаларының орналасуы бойынша
Тиграхауда- Жетісу Парадариа –Арал теңізі маңы Хаумаварга – Оңтүстікте хаом сусынын қайнататын Сақ-масагет – Арал маңы Савромат –сармат тайпалары Батыс Қазақстан Исседондар-Орталық Қазақстан Аргиппейлер –Солтүстік Қазақстан Аримаспылар –Шығыс Қазақстан Оқушылар өздері табу керек сақ тайпаларының орналасуын
|
|
||
|
Сабақтың басы 5 мин
4 минут |
Қызығушылықты ояту кезеңі «Стоп кадр әдісі» оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады. (Б) СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:
Болжамдарын негіздейді. Ықтимал жауаптар: Көпшілігі: Барлық заттар алтыннан жасалған. Алтын сапалы. құнды металл. Барлық заттар заттай деректерге жатады. Тәуелсіздік монументін жиі көреміз. Мұражай . Кейбірі: Мен Есік мұражайына бардым. Мен Алтын адамды көрдім. (М) Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты және дескрипторлармен танысады. Мұғалім сөзі Алтын адам ескерткіші туралы қысқаша деректер Алтын адам туралы археолог бейне баян көрсетіледі |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов Бес томдық. 1-том. – Алматы, 2010 ж. К.А. Акишев «Курган Иссык, Искусство саков Казахстана». Москва, Искусство, 1978 ж.
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 6 минут
5 минут
5
Алтын адам |
Мағынаны тану кезеңі. (Ж) 1-тапсырма: 1 жұп Алтын адам ескерткіші туралы тапсырманы оқыту 1 Алтын адамның бас киімі қорғайды
.2 жұп Алтын адамның Камзолы қорғайды
3 жұп Алтын адамның белбеуі қорғайды
Осы жерде видео көрсетіледі Үлы өркениеттер әлемі «Алтын адам»
1 жұп Алтын адамның бейнесін құрастырады.
Бес жолды өлең шығару өлең шығарады.
Интервью әдісі жұптар арасында бірі-біріне жүргізеді. . Сұхбат алады : Жұптар әрқайсысы 2 сұрақтан құрастырып бір-біріне қояды.
ЖҰППЕН. 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс 2-қосымша. 10мин. A-тапсырмасы: Жалғастырыңыз. 1.Алтын адамды 1969 - 1970
жылдары... 3. Алтын адам ерекше ..........туындысы... 4. Алтын адам сақтардың дүниетанымын.... 5. Алтын адамда ......... стиль....... 6. Алтын адам қазіргі кезде..... В-тапсырмасы: Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасап, сипаттаңыз. 1-зат.......................................................................... 2-зат.......................................................................... 3-зат......................................................................... С Алтын адам кім . |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Білім кемесі
|
|
||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
1-тапсырмада : Кем дегенде 3 бағанды толтырады. 2-тапсырмада: Жұптар 2 тақырыптың 1-ін таңдайды. Барлық оқушылар- кем дегенде 2 дәлел Көпшілік оқушылар- 2 дәлел Кейбір оқушылар - дәлел келтіреді. Бекіту тапсырмасында оқушылар А,В,С деңгейлі тапсырмаларының бірін таңдап орындайды. Жоғары деңгейлі немесе тапсырмаларды ерте аяқтаған оқушыларға «Алтын адам туралы аңызды» оқуға ұсынуға болады.
|
|
Жас ерекшеліктер ескерілген. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ. бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
|
||||
Оқу ісінің меңгерушісі А.Исатаева
|
Алтын киімді адам |
Кім тапты? |
Қай жерден, қай жылы табылды? |
|
Бірінші |
Кемал Ақышев |
Алматы облысы Есік қорғаны 1969 |
|
Екінші |
Зейнолла Самашев |
Атырау облысы Берел жәдігері 1999 |
|
Үшінші |
Әбдеш Төлеубаев |
Шығыс Қазақстан облысы Шілікті жазығы 2003 |
|
Төртінші |
|
Атырау облысы Аралтөбедегі «Алтын киімді»адам |
|
Бесінші |
Арман Бейсенов |
Қарағанды облысы Талды 2 қорымы 2010 |
|
Ең соңғы алтын ханшайымдар |
|
Орал облысы Шығыс Қазақстан Үржар ауданынан табылған |
шағым қалдыра аласыз
















