Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ежелгі көшпелілер мәдениеті Пәні: Орыс мектептеріндегі қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Аманова Гүлхан Сабырханқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алтын адам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінге сай негізгі ақпараттарды анықтайды. Табылған ақпараттарды өз сөзімен жеткізеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Нақты ақпараттарды табады. Кейбір оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіреді. Мәтіндегі мәліметтерге қатысты салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ақпараттарды мәтін мазмұнына қатысты ажыратады. Нақты ақпараттарды анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: мұғалімнің көмегімен оқушылар бірқатар сұрақтарға мәтін бойынша айтады және соның негізінде жауап беру үшін жұптасып, топтасып, жеке жұмыс атқарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: төл сөз, төлеу сөздер, сөйлемнің құрылымы. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпін |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: алтын адам, алтынмен апталған, көсем, бір тайпа, жазықтағы обалар, зергерлік бұйымдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: археология дегеніміз не?(тарихпен байланысты қазба жұмыстар) Алтын адам туралы не білесіңдер? Қайдан табылды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
адамзаттық ауқымды мәселелерді ойлануға, бірін-бірі бағалау арқылы сыни ойлау қабілеттерінің қалыптасып дамуына, бір-бірімен ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі, қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Ой қозғау» әдісі арқылы осы тақырып туралы білетіндерін еске түсіріп жинақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтың жоспары |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды алтын, күміс, қола деген сөздермен үш топқа бөлеміз
Тұмар патшайым
байланысты. Сондықтан бүгінгі өтетін тақырыбымыз: «Алтын адам», оқу мақсаты мен бағалау критерийлер оқушыларға таныстырылады. «Ой қозғау»
|
1-топ: алтын 2-топ: күміс 3-топ: қола топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдаңыз. Мәтінге сай негізгі ақпараттарды анықтаңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз. (Алтын адам» туралы көрсету, табылған бұйымдар туралы айту).
Дескриптор -мәтінді мұқият тыңдайды; - ақпараттардың дұрыс-бұрыстығын анықтайды; -сұрақтарға жауап береді.
«Биопоэма» тәсілін
қолданып, әрбір оқушыға «Алтын адам» деген тақырып бойынша А4
парағына жазылған бірнеше сауал береді.
Оқушылар 1—1,5 минут ішінде
бір параққа сауалдарға жауап береді. Биопоэмалар оқылады,
талданады Қол бастау, көсем болу- әскери қолбасшы болу Зер-әшекей Мәртебелім-құрметтім Төрт құбыла-дүниенің төрт жағы 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Жазылым. Қайнаркөздерден Алтын адам туралы ақпарат табыңыз, қызықты мәліметтер жинақтаңыз. Мәтіндегі 3 нақты ақпаратты тауып, өз сөзіңізбен жазыңыз.
Дескриптор - мәтіннен 3 нақты ақпаратты табады; - ақпараттарды өз сөзімен жазады |
Кеспе мәтіндер.
Қабырғаға ілінген ватмандар, Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты альбомдар, кітап көрмесі, үлестірмелі материалдар, кесте суреттер, және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. Мәтіндегі ақпараттар мен қосымша ақпараттарды салыстыра отырып, сұрақтарға жауап жазыңыз. Нақты мәліметтерді анықтаңыз. ҰЖ Жаңа сөздер: «Алтын адам», алтынмен апталған, көсем, бір тайпа, жазықта, обалары, зергерлік бұйымдар(өздері сөздіктен тауып айтады) « Сұрақтар тізбегі» әдісі
Кіріспе сұрақтар: 1.Сақтар кейінгі ұрпақтарға қандай мұра қалдырды? ........................................................................................ 2.Алтын адам киімі – қандай өнер туындысы? ....................................................................................... 3. Шілікті даласында сақтардың қанша патша обалары болған? ............................................................................................. 4. «Бәйгетөбеде» неше зергерлік бұйымдар саны табылды? ................................................................................................... ТЖ. Әр топқа екі сұрақтан таратылады, оқушылар тыңдалым материалдары бойынша жауап береді 1-топ. «Алтын» тобы - Қай жерде табылған ескерткіш? - Есік қорғанынан табылған. - Есік қаласы қай жерде орналасқан? - Алматы обласында орналасқан. 2-топ. «Күміс» тобы - Жерленген мәйіт басынан аяғына дейін немен қапталған? -Жерленген мәйіт алтынмен қапталған. - Әулетті адам болған ба? - Иә, болған. -3-топ. «Қола» тобы - Киім киісіне қарағанда патша сарайында кім болған? - Патша сарайында көсем болған - Алтын адам киімі қандай өнер туындысы? - Әлем тарихындағы ғажайып өнер туындысы.
Дескриптор -мәтінді топ болып бөліктерін оқиды, тыңдайды. -мәтін мазмұнын түсінеді; -сұрақтарға жауап береді. -мәліметтерді жинақтайды.
ҚБ: «Сыныптастарды бағалау» әдісімен бағаланады. Оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір-біріне жұмысы үшін баға қояды. 4-тапсырма. ТЖ . Мәтінді қайта тыңдаңыз. Мәтін бөліктерін ретімен орналастырыңыз. Постерге салыңыз. 1.Бүкіл Евразияның байтақ даласын күн шуақты – алтынды «аң тәсілді» өнерімен көмкерген сақтар кейінгі ұрпағы мақтанарлықтай өлмес мұралар қалдырды. Соның бірі - әлемді елең еткізген, біртума ескерткіш Есік қорғанынан табылған «Алтын адам». Обада жерленген мәйіттің басынан аяғына дейін алтынмен апталған. Киім киісіне қарағанда, оның патша сарайы мүшесі немесе бір тайпа елдің көсемі екені байқалады. 2.Алтын адам киімі – әлемде теңдесі жоқ, адамзат тарихындығы ғажайып өнер туындысы.Қазіргі таңда Қазақстан жерінен жеті Алтын адамның табылуы - әлемге сенсация! Ол бұйымдардың жасалу технологиясы әзірге құпия қалпында қалып отыр.Бұлар тек құнды археологиялық олжа ғана емес, көшпенділердің жоғары мәдениеті мен тарихының белгісі. Бұл мұра - тарих пен мәдениеттің алтын тұғыры.
3.Сақтардың
Қазақстан аумағында ғана емес, тіпті Еуразия құрлығындағы ең көне
мемлекетті Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Ежелгі көшпелілер
мәдениеті Пәні: Орыс мектептеріндегі қазақ
тілі мен әдебиеті Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
Аманова Гүлхан
Сабырханқызы Күні: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы Алтын
адам Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі
мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты
анықтау.
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар орындай
алады: Мәтінге сай негізгі
ақпараттарды анықтайды. Табылған ақпараттарды өз сөзімен
жеткізеді. Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: Мәтіннің мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап береді. Нақты ақпараттарды
табады. Кейбір оқушылар орындай
алады: Тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіреді. Мәтіндегі мәліметтерге қатысты
салыстырады.
Бағалау
критерийі Ақпараттарды мәтін мазмұнына
қатысты ажыратады. Нақты ақпараттарды
анықтайды. Тілдік
мақсаттар Оқушылар орындай
алады: мұғалімнің көмегімен оқушылар
бірқатар сұрақтарға мәтін бойынша айтады және соның негізінде жауап
беру үшін жұптасып, топтасып, жеке жұмыс
атқарады Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: төл сөз, төлеу сөздер,
сөйлемнің құрылымы. Сөйлеу тіліндегі
интонация, кідіріс, логикалық екпін Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы тіркестер:
алтын адам, алтынмен апталған,
көсем, бір тайпа, жазықтағы обалар, зергерлік
бұйымдар Талқылауға арналған
сұрақтар: археология дегеніміз не?(тарихпен байланысты қазба
жұмыстар) Алтын адам туралы не
білесіңдер? Қайдан табылды? Құндылықтарға
баулу адамзаттық ауқымды мәселелерді
ойлануға, бірін-бірі бағалау арқылы сыни ойлау қабілеттерінің
қалыптасып дамуына, бір-бірімен ынтымақтастықпен қарым-қатынас
жасауға тәрбиелеу Пәнаралық
байланыс қазақ тілі, қазақстан
тарихы Алдыңғы
оқу «Ой
қозғау» әдісі арқылы осы тақырып
туралы білетіндерін еске түсіріп
жинақтау Сабақ
барысы Жоспарланған
уақыт Сабақтың
жоспары Ресурстар Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі Оқушыларды алтын, күміс, қола
деген сөздермен үш топқа
бөлеміз Балалар, өткен сабақта біз кім
туралы мәлімет алдық? Тұмар патшайым
туралы. Енді екінші суретке назар
аударайық.
Тұмар
патшайым Алтын
адам. Алтын адам туралы не
білесіңдер? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
да тарихпен байланысты. Сондықтан бүгінгі өтетін
тақырыбымыз: «Алтын адам», оқу мақсаты
мен бағалау критерийлер оқушыларға
таныстырылады. «Ой
қозғау» 1-топ:
алтын 2-топ:
күміс 3-топ:
қола топқа бөлуге арналған кеспе
қағаздар, суреттер Сабақтың
ортасы
1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдаңыз.
Мәтінге сай негізгі ақпараттарды анықтаңыз. Сұрақтарға жауап
беріңіз. (Алтын адам» туралы көрсету,
табылған бұйымдар туралы
айту).
Ақпараттар +
дұрыс бұрыс Алтын адам Есік қаласынан
табылған +
Есік қаласы Жамбыл облысында
орналасқан
- Әшекейлер барыс, бұлан,
таутеке, арқар, ат, түрлі құс бейнелерін
беретін +
Оның
қызыл қынапты ұзын
семсері
бар +
Бас киімінің ұзындығы 80
см
-
Дескриптор
-мәтінді мұқият
тыңдайды;
- ақпараттардың
дұрыс-бұрыстығын анықтайды;
-сұрақтарға жауап
береді.
«Биопоэма» тәсілін
қолданып, әрбір оқушыға «Алтын адам» деген тақырып бойынша А4
парағына жазылған бірнеше сауал береді.
Оқушылар 1—1,5 минут ішінде
бір параққа сауалдарға жауап береді. Биопоэмалар оқылады,
талданады
Қол бастау, көсем
болу- әскери қолбасшы болу
Зер-әшекей
Мәртебелім-құрметтім
Төрт
құбыла-дүниенің төрт
жағы
2-тапсырма. Жеке
жұмыс. Жазылым. Қайнаркөздерден Алтын адам туралы ақпарат табыңыз,
қызықты мәліметтер жинақтаңыз. Мәтіндегі 3 нақты ақпаратты
тауып, өз сөзіңізбен
жазыңыз.
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Дескриптор
- мәтіннен 3 нақты
ақпаратты табады;
- ақпараттарды өз
сөзімен жазады
Кеспе
мәтіндер.
Қабырғаға ілінген
ватмандар, Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты
альбомдар, кітап көрмесі, үлестірмелі материалдар, кесте суреттер,
және әртүрлі
заттар, топтық
тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
3-тапсырма. Мәтіндегі ақпараттар мен қосымша
ақпараттарды салыстыра отырып, сұрақтарға жауап жазыңыз. Нақты
мәліметтерді анықтаңыз. ҰЖ
Жаңа сөздер: «Алтын адам», алтынмен
апталған, көсем, бір тайпа, жазықта, обалары, зергерлік
бұйымдар(өздері сөздіктен тауып
айтады)
« Сұрақтар тізбегі»
әдісі
Кіріспе сұрақтар:
1.Сақтар кейінгі ұрпақтарға қандай мұра
қалдырды?
........................................................................................
2.Алтын адам киімі – қандай өнер
туындысы?
.......................................................................................
3. Шілікті даласында сақтардың қанша патша обалары
болған?
.............................................................................................
4. «Бәйгетөбеде» неше зергерлік бұйымдар саны
табылды?
...................................................................................................
ТЖ. Әр топқа екі сұрақтан
таратылады, оқушылар тыңдалым материалдары бойынша жауап
береді
1-топ. «Алтын»
тобы
- Қай жерде табылған
ескерткіш?
- Есік қорғанынан
табылған.
- Есік қаласы қай
жерде орналасқан?
- Алматы обласында
орналасқан.
2-топ. «Күміс»
тобы
- Жерленген мәйіт
басынан аяғына дейін немен
қапталған?
-Жерленген мәйіт
алтынмен қапталған.
- Әулетті адам
болған ба?
- Иә,
болған.
-3-топ. «Қола»
тобы
- Киім киісіне
қарағанда патша сарайында кім
болған?
- Патша
сарайында көсем болған
- Алтын адам киімі
қандай өнер туындысы?
- Әлем тарихындағы
ғажайып өнер туындысы.
Дескриптор
-мәтінді топ болып
бөліктерін оқиды, тыңдайды.
-мәтін мазмұнын
түсінеді;
-сұрақтарға жауап
береді.
-мәліметтерді
жинақтайды.
ҚБ:
«Сыныптастарды бағалау» әдісімен
бағаланады.
Оқушылар бағалау
критерийлеріне сәйкес бір-біріне жұмысы үшін баға
қояды.
4-тапсырма. ТЖ . Мәтінді қайта тыңдаңыз. Мәтін
бөліктерін ретімен орналастырыңыз. Постерге
салыңыз.
1.Бүкіл Евразияның байтақ даласын күн шуақты – алтынды
«аң тәсілді» өнерімен көмкерген сақтар кейінгі ұрпағы
мақтанарлықтай өлмес мұралар қалдырды. Соның бірі - әлемді елең
еткізген, біртума ескерткіш Есік қорғанынан
табылған «Алтын
адам». Обада жерленген мәйіттің
басынан аяғына дейін алтынмен
апталған. Киім киісіне қарағанда, оның
патша сарайы мүшесі немесе бір тайпа елдің
көсемі екені
байқалады.
2.Алтын адам киімі –
әлемде теңдесі жоқ, адамзат тарихындығы ғажайып өнер
туындысы.Қазіргі таңда Қазақстан жерінен жеті Алтын адамның табылуы
- әлемге сенсация! Ол бұйымдардың жасалу технологиясы әзірге құпия
қалпында қалып отыр.Бұлар тек құнды археологиялық олжа ғана емес,
көшпенділердің жоғары мәдениеті мен тарихының белгісі. Бұл мұра -
тарих пен мәдениеттің алтын
тұғыры.
3.Сақтардың
Қазақстан аумағында ғана емес, тіпті Еуразия құрлығындағы ең көне
мемлекетті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















