Сабақ жоспары
|
Мектеп: Бақтыбай Жолбарысұлы атындағы № 18 орта мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||
|
Күні: 13.12.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ә.Ғ. Құлдасова |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||||||||||||||
|
- Сақтардың әйгілі археологиялық ескерткіштерін атайды; - Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болғандығын анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||||||||||||||
|
- Қазақстан жерінде табылған үш алтын адамның табылған жерлерін картадан көрсетеді; - Археологиялық олжаның ерекшеліктерін көрсетеді. |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||||||||||||||
|
- Қазба жұмыстар жүргізу нәтижесінде табылған археологиялық деректердің маңызын дәлелдейді |
|||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Есік обасының археологиялық олжаларын біледі; - Археологиялық ескерткіштің неліктен «Алтын адам» деп аталатынын түсінеді |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, бейнелеу өнері |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
- шығармашылыққа баулу; - ізденіс қабілеттерін арттыру; - көптеген ғасырлар бойы адамдар жинақтаған жалпы адамзаттық құндылықтарға баулу; - өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: «Алтын адам», күміс тостаған, ақинақ, көсем, патша, археология, қорған, оба, қорым деген сөздер бойынша түсінік қалыптасады |
||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||
|
Ақинақ, көсем, патша археология, қорған, оба, қорым |
|||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||
|
1. Алтын адам туралы естулерің бар ма? 2. Алтын адам деген кім? 3. Алтын адамның макетін Алматы қаласына барғанда көрдіңдер ме? |
|||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша) |
|||||||||||||||||||
|
Неліктен алтын адам тек алтыннан жасалды? |
|||||||||||||||||||
|
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||
|
1. Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жазыңыз. 2. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады? деген сұрақтың төңірегінде 5-6 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырыңыз. 3. «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» деген тұжырымды қолдайтын үш дәйек келтіріңіз. |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сақтар туралы жазбаша деректер туралы біледі |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау Тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығы Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақ қояды 1. Мал шаруашылығының түрлерін айтып, картадан көрсет 2. Көшпелі мал шаруашылығы дегеніміз қандай шаруашылық? 3. Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды? 4. Көшпелі мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай мүмкіндіктер берді? Неліктен көшпелілер өмірінде мал шаруашылығы маңызды болды? 5. Көшпелілер малдың қандай түрлерін өсірген? 6. Тебінді жайылымға байланысты саны артқан мал Қызығушылықты ояту кезеңі Сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады. СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:
Болжамдарын негіздейді. |
Есік обасында жүргізілген археологиялық қазба жұмыстары бейнеленген ғаламтордан алынған фотосуреттер, карточкалар, кескін карта, стикерлер, маркерлер, флипчарт |
||||||||||||||||||
|
Мәтінмен жұмыс. 1-тапсырма: Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар Деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы кесте толтырады. Бұл тапсырма арқылы оқушылар қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі
Жұптар әрқайсысы сұрақтар құрастырып бір-біріне қояды. Дискрипторлар: 1. «Алтын адамды» кім тапты? 2. Есік обасынан не табылды? 3. «Алтын адам» неге тек алтыннан жасалды? 4. «Алтын адам» қашан табылды? 5. «Алтын адам» қалай табылды? Жұптық бағалау Топтық тапсырма І-топ: Картамен жұмыс Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын, уақытын көрсету. ІІ-топ: Анықта Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? деген зерттеу сұрағы негізінде оқушылар зерттеу жүргізіп, дәлелдер іздейді. ІІІ-топ: Археологтан сұхбат ал
1. Ең алғаш «Алтын адамды көрген кезде сіз қандай ойда болдыңыз? 2. Есік обасында қазба жұмыстары қалай жүрді? Археолог ретінде сізді не қызықтырды? Бағалау: екі жұлдыз бір тілек арқылы бағаланады
Кері байланыс
Жеке жұмыс: Сараланған тапсырмалар 1-тапсырма
2-тапсырма: Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасап, сипаттаңыз. 1-зат.......................................................................... 2-зат.......................................................................... 3-зат......................................................................... 3-тапсырма: «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» деген тұжырымды қолдайтын 3 дәйек келтіріңіздер. Мына мәселелер қамтылады: 1. Біздің жерімізден табылған «Алтын адам» құнды жәдігер екенін айтады. 2. Әлемдік археологиялық мәдениет топтамасына кіретінін айтады. 3. Сақ тайпасы мәдениетінің жоғары деңгейде болғандығын дәлелдейді. Бағалау:
|
Сақтар мәдениеті (мәтін) |
||||||||||||||||||
|
РЕФЛЕКСИЯ
Үй тапсырмасын беру: «Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына әңгіме жазу |
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||
|
1. Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2. Барлық оқушыларға «Алтын адам» ескерткішін анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушылары теорияны практика жүзінде көрсетеді, көру, есте сақтау қабілетін дамытады. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Ой қозғау. 5. Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. |
АКТ қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережелері сақталды. |
|||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын адам археологиялық олжасы
Сабақ жоспары
|
Мектеп: Бақтыбай Жолбарысұлы атындағы № 18 орта мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||
|
Күні: 13.12.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ә.Ғ. Құлдасова |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||||||||||||||
|
- Сақтардың әйгілі археологиялық ескерткіштерін атайды; - Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болғандығын анықтайды |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||||||||||||||
|
- Қазақстан жерінде табылған үш алтын адамның табылған жерлерін картадан көрсетеді; - Археологиялық олжаның ерекшеліктерін көрсетеді. |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||||||||||||||
|
- Қазба жұмыстар жүргізу нәтижесінде табылған археологиялық деректердің маңызын дәлелдейді |
|||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Есік обасының археологиялық олжаларын біледі; - Археологиялық ескерткіштің неліктен «Алтын адам» деп аталатынын түсінеді |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, бейнелеу өнері |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
- шығармашылыққа баулу; - ізденіс қабілеттерін арттыру; - көптеген ғасырлар бойы адамдар жинақтаған жалпы адамзаттық құндылықтарға баулу; - өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: «Алтын адам», күміс тостаған, ақинақ, көсем, патша, археология, қорған, оба, қорым деген сөздер бойынша түсінік қалыптасады |
||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||
|
Ақинақ, көсем, патша археология, қорған, оба, қорым |
|||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||
|
1. Алтын адам туралы естулерің бар ма? 2. Алтын адам деген кім? 3. Алтын адамның макетін Алматы қаласына барғанда көрдіңдер ме? |
|||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша) |
|||||||||||||||||||
|
Неліктен алтын адам тек алтыннан жасалды? |
|||||||||||||||||||
|
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||
|
1. Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жазыңыз. 2. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады? деген сұрақтың төңірегінде 5-6 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырыңыз. 3. «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» деген тұжырымды қолдайтын үш дәйек келтіріңіз. |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сақтар туралы жазбаша деректер туралы біледі |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау Тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығы Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақ қояды 1. Мал шаруашылығының түрлерін айтып, картадан көрсет 2. Көшпелі мал шаруашылығы дегеніміз қандай шаруашылық? 3. Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды? 4. Көшпелі мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай мүмкіндіктер берді? Неліктен көшпелілер өмірінде мал шаруашылығы маңызды болды? 5. Көшпелілер малдың қандай түрлерін өсірген? 6. Тебінді жайылымға байланысты саны артқан мал Қызығушылықты ояту кезеңі Сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы 3 топқа бөлінеді. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады. СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:
Болжамдарын негіздейді. |
Есік обасында жүргізілген археологиялық қазба жұмыстары бейнеленген ғаламтордан алынған фотосуреттер, карточкалар, кескін карта, стикерлер, маркерлер, флипчарт |
||||||||||||||||||
|
Мәтінмен жұмыс. 1-тапсырма: Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар Деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы кесте толтырады. Бұл тапсырма арқылы оқушылар қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі
Жұптар әрқайсысы сұрақтар құрастырып бір-біріне қояды. Дискрипторлар: 1. «Алтын адамды» кім тапты? 2. Есік обасынан не табылды? 3. «Алтын адам» неге тек алтыннан жасалды? 4. «Алтын адам» қашан табылды? 5. «Алтын адам» қалай табылды? Жұптық бағалау Топтық тапсырма І-топ: Картамен жұмыс Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын, уақытын көрсету. ІІ-топ: Анықта Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? деген зерттеу сұрағы негізінде оқушылар зерттеу жүргізіп, дәлелдер іздейді. ІІІ-топ: Археологтан сұхбат ал
1. Ең алғаш «Алтын адамды көрген кезде сіз қандай ойда болдыңыз? 2. Есік обасында қазба жұмыстары қалай жүрді? Археолог ретінде сізді не қызықтырды? Бағалау: екі жұлдыз бір тілек арқылы бағаланады
Кері байланыс
Жеке жұмыс: Сараланған тапсырмалар 1-тапсырма
2-тапсырма: Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасап, сипаттаңыз. 1-зат.......................................................................... 2-зат.......................................................................... 3-зат......................................................................... 3-тапсырма: «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» деген тұжырымды қолдайтын 3 дәйек келтіріңіздер. Мына мәселелер қамтылады: 1. Біздің жерімізден табылған «Алтын адам» құнды жәдігер екенін айтады. 2. Әлемдік археологиялық мәдениет топтамасына кіретінін айтады. 3. Сақ тайпасы мәдениетінің жоғары деңгейде болғандығын дәлелдейді. Бағалау:
|
Сақтар мәдениеті (мәтін) |
||||||||||||||||||
|
РЕФЛЕКСИЯ
Үй тапсырмасын беру: «Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына әңгіме жазу |
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||
|
1. Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2. Барлық оқушыларға «Алтын адам» ескерткішін анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушылары теорияны практика жүзінде көрсетеді, көру, есте сақтау қабілетін дамытады. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Ой қозғау. 5. Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. |
АКТ қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережелері сақталды. |
|||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







