|
Пән: дүниетану Мектеп: С. Айни атындағы №55 ЖОМ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Асланова О 3Б Бөлім Салт дәстүр және ауыз әдебиеті Күні: Сынып: 1 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Алтын адам туралы аңыз |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Алтын адам бейнеленген монета туралы біледі. Көптеген оқушылар: Алтын адам туралы аңызды әңгімелейді Кейбір оқушылар: Алынған ақпарат негізінде өз пікірлерін айтады. Тарихи ескерткіштерді/жәдігер-лерді сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Алтын адам туралы аңызды әңгімелейді. Тарихи ескерткіштерді/жәдігерлерді сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Әңыз, монета |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихты, ескерткіштерді дәріптеу дағдысын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыстар |
Жаратылыстану, математика |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, слайд |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Теңге,ғимараттар туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі - Ширату тапсырмасы Пазл жасату Әр топқа жаңа тақырып бойынша қима суреттер таратамын. Қима суреттерді біріктіріп, сурет бойынша сұрақтар қою. Мысалы: Қандай сурет пайда болды? -Ұлу қабыршағы, мал терісі, тұз Бұл заттарды не үшін қолданған деп ойлайсыздар? Бұл саудада заттарды қолдану ыңғайлы ма? (МК) Монетаның суретін көрсетемін. «Нумизматика», монеталардың оң және теріс жақтары туралы түсінік беремін Топқа біріктіру I – топ Ұлу қабыршығы, II – топ Монета, III - топ Тұз |
Үлестірмелі парақшалар Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Стоп- кадр әдісі (белсенді оқу)
(ҚБ) «Көңіл-күй» әдісі арқылы бағалаймын |
интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
Алтын адам туралы аңызды әңгімелейді
|
1.Тарихи ескерткіштерді біледі 2.Көне заттар (жәдігерлерді) сипаттайды 3.Алтын адам туралы біледі |
|
|||||||||||||||||||||||
|
«Сергіту сәті »
|
(ҚБ) Бағдаршам әдісі арқылы бағалау 1.Алтын адам тік түру 2.Қанатты ат болып ұшу 3.Ондықтарды атау 2. «Галлереяға саяхат» әдісі (ОТ )
II – топ Алтын адам мүсінін жаса III – топ Мәтінді толықтырып жазу, сәйкестендіру Дәптермен жұмыс жасау. Оқушылар Алтын адамды бояйды, сөздерді сәйкестендіреді және монетаның суретін салады. |
маркер, стикер, флипчарт, дәптер
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|
|||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Тарихи ескерткіштерді/ жәдігерлерді сипаттайды |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
(ҚБ) «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймын (Ө Ж) Саралау жұмысына арналған тапсырма Оқушылармен «Жұлдызды сәт» ойынын өткізу. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қою. Әр дұрыс жауап үшін жұлдызша беріледі. Кімде жұлдызша көп болса, сол жеңеді. -Алтын Айдар қандай болып өсті? (Оны барлығы еркелетті, бірақ ол қиқар болған жоқ). -Алтын Айдардың сауыт саймандарын сипаттаңдар (Жас батыр басында дулыға, үстіне алтын суыт киді, кеудесі мен арқасын алтын кіреуке жауып тұрды, беліне алтын белдік тағынды, аяғына алтынмен безендірілген басы үшкір, қонышы биік етік киді) - Археологтер Алтын адамды қай жерден тапты? (Алматы маңындағы Есік қорғанынан) .... |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «3-2-1» стратегиясы. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация- оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||
|
Қабілетті жоғары оқушыларға «Жұлдызды сәт» ойыны бойынша сұрақтар қоямын. Үлгерімі төмен оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынамын |
«Көңіл-күй» әдісі арқылы бағалау. Кері байланыс. «Бас бармақ» әдісі, «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау, топтық бағалау
|
Сергіту сәті мен белсенді іс-әрекет түрлері кезінде қауіпсіздік ережелерін ескертемін |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтық уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай аутқулар болды? Неліктен? |
Сабақ өз мақсатына жетті. Оқушылардың барлығы сабаққа жақсы қатысты. Бұл менің ОМ қол жеткізгенім. Оқушылар алтын адам туралы білді. Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы бір-бірімен әңгімелесті. Топтық жұмыс қызықты өтті.Өйткені әр топ өз жұмыстарын жасау барысында бір-бірінен қалыспай әрекеттенгені маған ұнады. Саралау тапсырмасында «Жұлдызды сәт» ойыны арқылы оқушылар жаңа сабақты пысықтады.Уақыттан тиімді пайдалана алдым, өйткені менің берген тапсырмаларым оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай еді. Сабақ қызықты өтті. Келесі сабақта АКТ –ны көбірек қолдану керек екенін түсіндім. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «Стоп - кадр» әдісі 2. «Жұлдызды сәт» ойыны қызықты болды
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді. (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Кері байланыс «3-2-1» стратегиясы 2: Бағдаршам әдісі арқылы бағалау
3.Осы сабақтың барысында барлық сынын немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым. Сабақты әр түрлі ойындармен өту, тапсырмаларды түрлендіру
|
||||||||||||||||||||||||||
С.Айни атындағы №55 жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Пәні: дүниетану
Тақырыбы: Алтын адам туралы аңыз
Сыныбы: 1 «Ә».
Бастауыш сынып мұғалімі: Асланова Ойша
2019 оқу жылы
«Үздік сабақ» тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспарлар
байқауына
ӨТІНІМ
|
ТАӘ толығымен |
Асланова Ойша Эсанбаевна |
|
Қала, ауданы |
Мақтаарал ауданы |
|
Жұмыс орнының толық атауы |
С.Айни жалпы орта мектебі |
|
Лауазымы |
Бастауыш сынып мұғалімі |
|
Сыныбы |
1 |
|
Пәні |
Дүниетану |
|
Сабақ тақырыбы |
Алтын адам туралы аңыз |
|
Байланыс түрі(электронды почта, ұялы телефон |
+77478364576 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын адам туралы аңыз
Алтын адам туралы аңыз
|
Пән: дүниетану Мектеп: С. Айни атындағы №55 ЖОМ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Асланова О 3Б Бөлім Салт дәстүр және ауыз әдебиеті Күні: Сынып: 1 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Алтын адам туралы аңыз |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы әңгімелеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Алтын адам бейнеленген монета туралы біледі. Көптеген оқушылар: Алтын адам туралы аңызды әңгімелейді Кейбір оқушылар: Алынған ақпарат негізінде өз пікірлерін айтады. Тарихи ескерткіштерді/жәдігер-лерді сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Алтын адам туралы аңызды әңгімелейді. Тарихи ескерткіштерді/жәдігерлерді сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Әңыз, монета |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихты, ескерткіштерді дәріптеу дағдысын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыстар |
Жаратылыстану, математика |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, слайд |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Теңге,ғимараттар туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі - Ширату тапсырмасы Пазл жасату Әр топқа жаңа тақырып бойынша қима суреттер таратамын. Қима суреттерді біріктіріп, сурет бойынша сұрақтар қою. Мысалы: Қандай сурет пайда болды? -Ұлу қабыршағы, мал терісі, тұз Бұл заттарды не үшін қолданған деп ойлайсыздар? Бұл саудада заттарды қолдану ыңғайлы ма? (МК) Монетаның суретін көрсетемін. «Нумизматика», монеталардың оң және теріс жақтары туралы түсінік беремін Топқа біріктіру I – топ Ұлу қабыршығы, II – топ Монета, III - топ Тұз |
Үлестірмелі парақшалар Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Стоп- кадр әдісі (белсенді оқу)
(ҚБ) «Көңіл-күй» әдісі арқылы бағалаймын |
интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
Алтын адам туралы аңызды әңгімелейді
|
1.Тарихи ескерткіштерді біледі 2.Көне заттар (жәдігерлерді) сипаттайды 3.Алтын адам туралы біледі |
|
|||||||||||||||||||||||
|
«Сергіту сәті »
|
(ҚБ) Бағдаршам әдісі арқылы бағалау 1.Алтын адам тік түру 2.Қанатты ат болып ұшу 3.Ондықтарды атау 2. «Галлереяға саяхат» әдісі (ОТ )
II – топ Алтын адам мүсінін жаса III – топ Мәтінді толықтырып жазу, сәйкестендіру Дәптермен жұмыс жасау. Оқушылар Алтын адамды бояйды, сөздерді сәйкестендіреді және монетаның суретін салады. |
маркер, стикер, флипчарт, дәптер
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|
|||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Тарихи ескерткіштерді/ жәдігерлерді сипаттайды |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
(ҚБ) «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймын (Ө Ж) Саралау жұмысына арналған тапсырма Оқушылармен «Жұлдызды сәт» ойынын өткізу. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қою. Әр дұрыс жауап үшін жұлдызша беріледі. Кімде жұлдызша көп болса, сол жеңеді. -Алтын Айдар қандай болып өсті? (Оны барлығы еркелетті, бірақ ол қиқар болған жоқ). -Алтын Айдардың сауыт саймандарын сипаттаңдар (Жас батыр басында дулыға, үстіне алтын суыт киді, кеудесі мен арқасын алтын кіреуке жауып тұрды, беліне алтын белдік тағынды, аяғына алтынмен безендірілген басы үшкір, қонышы биік етік киді) - Археологтер Алтын адамды қай жерден тапты? (Алматы маңындағы Есік қорғанынан) .... |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «3-2-1» стратегиясы. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация- оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||
|
Қабілетті жоғары оқушыларға «Жұлдызды сәт» ойыны бойынша сұрақтар қоямын. Үлгерімі төмен оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынамын |
«Көңіл-күй» әдісі арқылы бағалау. Кері байланыс. «Бас бармақ» әдісі, «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау, топтық бағалау
|
Сергіту сәті мен белсенді іс-әрекет түрлері кезінде қауіпсіздік ережелерін ескертемін |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтық уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай аутқулар болды? Неліктен? |
Сабақ өз мақсатына жетті. Оқушылардың барлығы сабаққа жақсы қатысты. Бұл менің ОМ қол жеткізгенім. Оқушылар алтын адам туралы білді. Көне заманның танымал тарихи ескерткіштері, жәдігерлері туралы бір-бірімен әңгімелесті. Топтық жұмыс қызықты өтті.Өйткені әр топ өз жұмыстарын жасау барысында бір-бірінен қалыспай әрекеттенгені маған ұнады. Саралау тапсырмасында «Жұлдызды сәт» ойыны арқылы оқушылар жаңа сабақты пысықтады.Уақыттан тиімді пайдалана алдым, өйткені менің берген тапсырмаларым оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай еді. Сабақ қызықты өтті. Келесі сабақта АКТ –ны көбірек қолдану керек екенін түсіндім. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «Стоп - кадр» әдісі 2. «Жұлдызды сәт» ойыны қызықты болды
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді. (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Кері байланыс «3-2-1» стратегиясы 2: Бағдаршам әдісі арқылы бағалау
3.Осы сабақтың барысында барлық сынын немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым. Сабақты әр түрлі ойындармен өту, тапсырмаларды түрлендіру
|
||||||||||||||||||||||||||
С.Айни атындағы №55 жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Пәні: дүниетану
Тақырыбы: Алтын адам туралы аңыз
Сыныбы: 1 «Ә».
Бастауыш сынып мұғалімі: Асланова Ойша
2019 оқу жылы
«Үздік сабақ» тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспарлар
байқауына
ӨТІНІМ
|
ТАӘ толығымен |
Асланова Ойша Эсанбаевна |
|
Қала, ауданы |
Мақтаарал ауданы |
|
Жұмыс орнының толық атауы |
С.Айни жалпы орта мектебі |
|
Лауазымы |
Бастауыш сынып мұғалімі |
|
Сыныбы |
1 |
|
Пәні |
Дүниетану |
|
Сабақ тақырыбы |
Алтын адам туралы аңыз |
|
Байланыс түрі(электронды почта, ұялы телефон |
+77478364576 |
шағым қалдыра аласыз


I
–топ Тарихи ескерткіштерді/жәдігерлерді
сипатта














