|
Бөлім: «Туған жерім-аялы алтын бесігі» |
Мектеп: №13 «ЭКОС» МГ Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:21.06. |
Мұғалімнің аты-жөні: Калымжанова С.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Алып Ер Тұңға" жыры |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; 6.2.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жырдың жанры мен фабуласын, сюжетін анықтайды. Көтерілген мәселені идеясы арқылы түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасады. Оқушыларды түгендейді. Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтарына жауап береді. І.Қызығушылықты ояту. «Ой қозғау».
Суреттер арқылы бүгінгі тақырыпты болжап, сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбы анықталады: - Берілген суреттер туралы не ойлайсыздар? - Балалар, сіздің ойыңызша, бүгінгі сабақ кім жайында? - Жоқтау өлеңі қашан айтылады? Жоқтауда не айтылады деп ойлайсың? Неліктен кейбір тұлғаларды жоқтаған өлеңдер сақталып қалған деп ойлайсың? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Суреттер арқылы бүгінгі тақырыпты болжап, сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбы анықталады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Мағынаны тану. «Алып Ер Тұңға» жыры туралы қысқаша мәліметтер жазылған парақтарды оқушыларға тарату, оқуға ұсыну. Ж. «Алып-Ер Тұңға — өте көне замандарда өмір сүрген түркілердің көсемі. Иранның ұлы ақыны Фирдоусидың «Шаһнама» кітабының кейіпкері. Бұл кітапта Алып-Ер Тұңға — Афрасияп, Тұранның (Түр елі — түріктердің) патшасы болып суреттеледі. Алып-Ер Тұңғаның Барысхан атты ұлы, Қаз есімді қызы болған. Қаздың екі шаһары Іленің маңайында. Ал Барысхан қаласының орны Ыстықкөлдің жанында. Алып-Ер Тұңға қайтыс болғанда артында қалған елі жоқтау шығарған. Бұл жоқтау XI ғасырда Махмұт Қашқари жазған «Түркі сөздерінің жинағы» деп аталатын кітабында бар. Бұл жырдан қазақтың жоқтау айту салтының өте көне заманнан келе жатқанын байқаймыз. Жырдың мазмұнында опасыз дүниенің Алып-Ер Тұңғаны аямағаны, түркілердің оның қазасына қатты қайғырып, бөрідей ұлып, жағасын жыртып жылағаны айтылады. Әдебиет хрестоматиясымен жұмыс. Орта көлемді үзінді мәнерлеп оқу: логикалық (сөздер мен сөз тіркестерін көтеріңкі оқу) психологиялық (көңіл-күйге орай оқу), грамматикалық (тыныс белгісіне орай дауыс ырғағын сақтап оқу) тәсілдерін ескерту: Үзіндіні мәнерлеп оқу үлгісі ретінде аудио материалынан немесе, Bilim Land сайтынан тыңдату. Сөздік жұмыс: Ажал шеңгелін салу – ажал жету, Бек-ежелгі түркілердегі қолбасшы дәрежесін білдіретін әскери шен, атақ, жоғары басымдыққа ие тұлға. Қыршын ғұмыр - қысқа өмір, білікті – білімді. Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Кестені толтырыңыз.
Дескриптор: Жырдың тақырыбын жазады.-1б. Әдеби жанрын анықтайды.1 б. Негізгі идеясын ашып жазады. 1 б.
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар. А деңгейі «Буриме» әдісі қолданылып, қолдау қажет ететін оқушыларға шумақтағы өлең тармақтарының бастапқы сөздері ұсынылады, оқушы толықтырып, тармақты аяқтайды. Шеңгелін ажал ... , Ер Тұңғаны ... ? Сұм дүние артта .. .?.. Қайғылы жүрек жыртылды-ау!
Сұм ажал бүгін .. ., Құрығын салып ..., Бектердің бегін ...; Қыршын да ғұмыр қырқылды-ау! Дескриптор: Үзінділерді толықтырып жазады. 1 б.
В деңгейі «Төрт сөзді сөйлем» әдісі арқылы кейіпкердің қандай адам болғаны туралы пікір жазыңыз.
Дескриптор:
Пікірін дәлелдейді, мысал келтіреді, тұжырым жасайды. 1 б.
С деңгейі Жырдан уайым, қайғы, өкінішті білдіретін өлең жолдарын немесе сөз тіркестерін теріп жазыңыз, мағынасын ашыңыз.
Дескриптор: Өлең жолдарынан 3 сөз тіркестерін немесе сөздерді анықтайды, мағынасын ашып жазады. 3 б.
«Кинолента әдісі» арқылы сурет бойынша шағын мәтін құрайды. Дескриптор: Сурет бойынша шағын мәтін құрастырады. 1 б. Суреттің мағынасын ашады.-1 б. Көлемі (4-5 сөйлем) -1 б. Қатесіз жазады. 1б.
|
Алып Ер Тұңға» жыры туралы қысқаша мәліметтерді тыңдайды.
Аудиомәтінді тыңдайды.
Сөздікпен жұмыс жүргізеді.
Кестені толтырады. Жырдың тақырыбын, жанрын, идеясын, сюжетін жазады.
«Буриме» әдісі қолданылып, қолдау қажет ететін оқушыларға шумақтағы өлең тармақтарының бастапқы сөздері ұсынылады, оқушы толықтырып, тармақты аяқтайды.
Өлеңді қолдана отырып оқушының кейіпкер жайлы көзқарасын білдіруді байқау.
Бүгінгі тақырып бойынша ойларын қорытындылайды.
|
ҚБ Жұптық бағалау.
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
Дескриптор арқылы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Калымжанова Сауле ТулебаевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз "Алып Ер Тұңға" жыры 6-сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
"Алып Ер Тұңға" жыры 6-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Бұл жоспарда "Алып Ер Тұңға" жырының сюжетін, фабуласын анықтауға байланысты, жырдың негізгі идеясын ашу, жанрын анықтауға байланысты тапсырмалар, деңгейлік тапсырмалар берілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















