Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Туған жерім - аялы алтын бесігім |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көрпебаева А. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алып Ер Тұңға» жыры. Тарихи және көркемдік құндылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; 6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық орындық» |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. «Алып Ер тұңға өмірде болған адам ба, әлде мифтік бейне ме?» Эссе жазу Оқушылар ортадағы «Ыстық орындыққа» отырып, эссені оқиды Эссе оқитын оқушылар Wordwall платформасы арқылы таңдалады.
|
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады Ең үздік эссе иесін оқушылар анықтайды |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||||||||||
|
Жаңа білім
|
II. Топтық жұмыс. «Бірге оқимыз» әдісі «Қос диаграмма» әдісі. Жұптық жұмыс |
Балалар оқулықтағы түркі ойшылдарының бірі Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанындағы Алып Ер Тұңға туралы мадақ жырды оқиды. Алып Ер Тұңға туралы жоқтау мен мадақ жырындағы Ер Тұңға бейнесін салыстырады
|
Дескриптор : - 2 шығармадағы кейіпкерді өзара салыстырады -кейіпкердің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. «Жарайсың!»деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Қос диаграмма суреті салынған таратпа |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы . |
Тапсырма. Кестемен жұмыс
|
Топта берілген құндылықтарға қатысты жырдан эпизодтарды анықтаңыздар. Анықталған эпизодтар бойынша берілген құндылықпен байланыстыра отырып, өзіндік баға беріңіздер.
1-2-топ.
3-4-топ.
|
Дескриптор: - -құндылықты танытатын 2 эпизодты анықтайды. - берілген құндылықпен байланыстыра отырып, баға береді.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Кесте |
||||||||||
|
|
Топтық жұмыс «Әдеби шеңбер» әдісі |
Тапсырма: Мына рөлдердің бірін таңдап, жыр бөлімдерін талқылайды.
1) Талқы себепшісі – жыр бойынша (кейіпкер, сюжеті, қарым-қатынасы, автор позициясы, т.б. бойынша) 5 сұрақ құрастырады. 2) Белгілеуші – жырдың қай бөлімі ең маңызды деп санайды, ойын дәлелдейді. 3) Байланыстырушы – жырдағы тарихи құндылықтардың бірін өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 4) Қорытындылаушы – кейіпкердің ерлігін дәріптейді. |
Дескриптор: - рөлдік тапсырмаға қатысады; - шығарма сюжетін анықтайды; - жырдағы тарихи құндылықты өмірмен байланыстыра отырып, баға береді; - кейіпкердің ерлігін анықтап, дәлелдейді; - жыр бөлімдерін талдайды. |
Интерактивті тақта, слайд |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
«Тақырыптық теннис» |
Оқушылар Алып Ер Тұңға тақырыбы бойынша білетін сөздерін айтып жарысады. 2 оқушы шығады. Олардың 1 минутта айтқан сөздерін төреші санап, жеңімпазды анықтайды. Уақытқа байланысты 3-4 жұпты жарыстыруға болады |
Жеңімпаз оқушыларға мадақтау стикерлері беріледі |
|
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
27-беттегі 2-тапсырма. |
Жырдағы заман келбеті мен бүгінгі заманды салыстыра отырып, әр заманның өзіне тән сипаттамасын жазыңдар. |
|
|
||||||||||
|
Рефлексия |
«Жер қыртысы»
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алып ер Тұңға тарихи және көркемдік құндылығы. Сабақ жоспары. ҚМЖ.7-сынып
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Туған жерім - аялы алтын бесігім |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Көрпебаева А. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алып Ер Тұңға» жыры. Тарихи және көркемдік құндылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; 6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық орындық» |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. «Алып Ер тұңға өмірде болған адам ба, әлде мифтік бейне ме?» Эссе жазу Оқушылар ортадағы «Ыстық орындыққа» отырып, эссені оқиды Эссе оқитын оқушылар Wordwall платформасы арқылы таңдалады.
|
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады Ең үздік эссе иесін оқушылар анықтайды |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
||||||||||
|
Жаңа білім
|
II. Топтық жұмыс. «Бірге оқимыз» әдісі «Қос диаграмма» әдісі. Жұптық жұмыс |
Балалар оқулықтағы түркі ойшылдарының бірі Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанындағы Алып Ер Тұңға туралы мадақ жырды оқиды. Алып Ер Тұңға туралы жоқтау мен мадақ жырындағы Ер Тұңға бейнесін салыстырады
|
Дескриптор : - 2 шығармадағы кейіпкерді өзара салыстырады -кейіпкердің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. «Жарайсың!»деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Қос диаграмма суреті салынған таратпа |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы . |
Тапсырма. Кестемен жұмыс
|
Топта берілген құндылықтарға қатысты жырдан эпизодтарды анықтаңыздар. Анықталған эпизодтар бойынша берілген құндылықпен байланыстыра отырып, өзіндік баға беріңіздер.
1-2-топ.
3-4-топ.
|
Дескриптор: - -құндылықты танытатын 2 эпизодты анықтайды. - берілген құндылықпен байланыстыра отырып, баға береді.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Кесте |
||||||||||
|
|
Топтық жұмыс «Әдеби шеңбер» әдісі |
Тапсырма: Мына рөлдердің бірін таңдап, жыр бөлімдерін талқылайды.
1) Талқы себепшісі – жыр бойынша (кейіпкер, сюжеті, қарым-қатынасы, автор позициясы, т.б. бойынша) 5 сұрақ құрастырады. 2) Белгілеуші – жырдың қай бөлімі ең маңызды деп санайды, ойын дәлелдейді. 3) Байланыстырушы – жырдағы тарихи құндылықтардың бірін өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 4) Қорытындылаушы – кейіпкердің ерлігін дәріптейді. |
Дескриптор: - рөлдік тапсырмаға қатысады; - шығарма сюжетін анықтайды; - жырдағы тарихи құндылықты өмірмен байланыстыра отырып, баға береді; - кейіпкердің ерлігін анықтап, дәлелдейді; - жыр бөлімдерін талдайды. |
Интерактивті тақта, слайд |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
«Тақырыптық теннис» |
Оқушылар Алып Ер Тұңға тақырыбы бойынша білетін сөздерін айтып жарысады. 2 оқушы шығады. Олардың 1 минутта айтқан сөздерін төреші санап, жеңімпазды анықтайды. Уақытқа байланысты 3-4 жұпты жарыстыруға болады |
Жеңімпаз оқушыларға мадақтау стикерлері беріледі |
|
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
27-беттегі 2-тапсырма. |
Жырдағы заман келбеті мен бүгінгі заманды салыстыра отырып, әр заманның өзіне тән сипаттамасын жазыңдар. |
|
|
||||||||||
|
Рефлексия |
«Жер қыртысы»
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




