Садыкова Жанбота Серікбайқызы
Астана қаласы әкімдігінің
«Д.Қонаев атындағы №66 мектеп – лицейі»
Бастауыш сынып мұғалімі
|
Сынып |
1 |
|
Күні: |
|
|
Бөлім |
Буын және тасымал |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұғалім. Мәтін |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету. |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
-өлеңді мәнерлеп оқуды үйренеді; -мәтіннің өзара байланысқан сөйлемдер екенін біледі; -мұғалімнің көмегімен адасқан сөйлемдерден мәтін құрастырады; -берілген сөздерді толықтырып, мамандық атауларын жазады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, жинақтау |
|
Ұлттық құндылықтар |
Талап: ұлттың зиялы өкілдерін құрметтеуге баулу; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Қызықты сәлемдесу» жасатады. Жапонша: иілу Кенияша: секіру Тибетше: тіл шығару Қазақша: қол алысу «Сиқырлы дөңгелек» әдісі арқылы топтарға бөледі. Әр оқушыға сиқырлы дөңгелек таратады. Дөңгелектегі жасырынған сөзді табу арқылы топтарын табуды ұсынады. Топтарға бөледі. |
Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз. Балалар бір – бірімен өздеріне ұнаған елдің сәлемдесуін жасап, амандасады. Одан соң дөңгелекте ріндегі сөзді тауып, топтарға жайғасады. 1 топ: Мәтін тобы 2 топ: Сөйлем тобы 3 топ: Сөздер тобы |
Керемет! Жарайсың! Осы сабақта әр тапсырма орындаған сайын қаламсап аламыз. |
Дөңгелектер
|
|
Өткенді бекіту «Шам» ойыны арқылы өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. -Буын деген не? -Тасымал деген не? -Тасымалдауға болмайтын сөздерге мысал келтір; Әр сұрақтың жауабын шамды жағу арқылы көрсетіп отырады. |
Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді. -Сөзде қанша дауысты болса сонша буын болады. Мысалы: а-та. - Тасымал — сөздің жолға сыймаған бір немесе бірнеше буынның келесі жолға бөлініп жазылуы. |
Дескриптор -өткенді бекітеді; ҚБ: тамаша! |
Слайд Шам
|
|
|
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
Тыңдалым мен айтылым.ТЖ Ойлау дағдысы: білу,түсіну «Сөздер банкісі» әдісі Алдымен мәтін туралы бейнежазба көрсетеді. Мәтіннің сөйлемдерден құралатынын түсіндіреді. Сөйлемдер мағына жағынан өзара байланысты болатынын айтады. Одан соң Нұрхан Жанаев туралы ақпарат береді. Мұғалім туралы өлеңді тыңдатады. Әр топқа сөздер салынған банка береді. Әр топ мүшелеріне ондағы сөздер ден сөйлем құрауға шақырады. Барлық топтың сөйлемдерін тақтадан көрсету арқылы мәтін құрастырып көрсетеді. |
Алдымен мәтін туралы бейнежазба көреді. Мәтіннің сөйлемдер ден құралатынын түсінеді. Сөйлемдер мағына жағынан өзара байланысты болаты нын біледі. Одан соң Нұрхан Жанаев туралы ақпарат алады. Мұғалім туралы өлеңді тыңдайды. Әр топ сөздер салын ған банка алады. Әр топ мүшелері ондағы сөздерден сөйлем құрайды. Тақтаға қарап, өз мәтіндерінің дұрыстығын тексереді. Мәтінді оқып көреді. |
Дескриптор -мәтіннің не екенін біледі; -автормен танысады; -өлеңді тыңдайды; -сөздерден сөйлем құрайды; -сөйлемнен шағын мәтін құрайды; ҚБ: керемет |
Бейнежазба Слайд Сөздер салынған банкалар
|
|
Оқылым. ЖЖ Ойлау дағдысы: қолдану Әдіс: «Ақылды тақта» Жұптасып, 2 жаттығуды орындауға шақырады. Берілген сөйлемдерді оқып, мәтін құрауға шақырады. Құраған мәтіндерін дәптерге жазу керектігін айтады. Оқушылар мектепке келді. Қоңырау соғылды. Сабақ басталды. Балалар тапсырма ны орындауға қызыға кірісті. |
Жұптасып, 2 жаттығу ды орындайды. Берілген сөйлемдерді оқып, мәтін құрайды. Құраған мәтіндерін дәптерге жазады. Оқушылар мектепке келді. Қоңырау соғылды. Сабақ басталды. Балалар тапсырма ны орындауға қызыға кірісті. |
Дескриптор -сөйлемдерді оқиды; -сөйлемдер ден мәтін құрайды; ҚБ: Тамаша! |
Оқулық Дәптер Слайд |
|
|
Сергіту сәтінде ЖИ арқылы мақалдарды бірге айтуға шақырады. |
Сергіту сәтінде ЖИ арқылы мақалдарды бірге айтады. |
Мақтау сөздер |
ЖИ бейнежазбасы |
|
|
Жазылым. ӨЖ Ойлау дағдысы: жинақтау Әдіс: «Ұстазға хат» Дәптерде берілген сөздерді толықтырып, мамандық атау ларын конвертке жазып, мұға лімнің поштасына салу керек тігін айтады. Дәрігер, домбы ра, кітапханашы, қобызшы, аспаз сөздерін жаздыртады. |
Дәптерде берілген сөздерді толықтырып, мамандық атауларын конвертке жазып, мұғалімнің поштасына салады. Дәрігер, домбыра, кітапханашы, қобызшы, аспаз сөздерін жазады. |
Дескриптор -мамандық атауларын жазады; -ұстазға жолдайды; ҚБ: тамаша! |
Дәптер
|
|
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
«Филворд» әдісі арқылы оқушылардың алған білімдерін қорытындылайды. Әріптер арасынан мектепке қатысты сөздерді тауып, боятады. |
Топтасып, филворд тағы әріптер арасынан мектепке қатысты сөздерді тауып, бояйды. |
Дескриптор -жаңа сабақты бекітеді; ҚБ: Керемет! |
|
|
«Шарлар» рефлексиясы арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөлісуді сұрайды. |
«Шарлар» рефлексиясы арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Ұнаған шарды үрлейді. |
Мұғалімнің алғыс сөздері |
Шарлар слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ана тілі. Ашық сабақ. Мұғалім
Ана тілі. Ашық сабақ. Мұғалім
Садыкова Жанбота Серікбайқызы
Астана қаласы әкімдігінің
«Д.Қонаев атындағы №66 мектеп – лицейі»
Бастауыш сынып мұғалімі
|
Сынып |
1 |
|
Күні: |
|
|
Бөлім |
Буын және тасымал |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұғалім. Мәтін |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету. |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
-өлеңді мәнерлеп оқуды үйренеді; -мәтіннің өзара байланысқан сөйлемдер екенін біледі; -мұғалімнің көмегімен адасқан сөйлемдерден мәтін құрастырады; -берілген сөздерді толықтырып, мамандық атауларын жазады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, жинақтау |
|
Ұлттық құндылықтар |
Талап: ұлттың зиялы өкілдерін құрметтеуге баулу; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Қызықты сәлемдесу» жасатады. Жапонша: иілу Кенияша: секіру Тибетше: тіл шығару Қазақша: қол алысу «Сиқырлы дөңгелек» әдісі арқылы топтарға бөледі. Әр оқушыға сиқырлы дөңгелек таратады. Дөңгелектегі жасырынған сөзді табу арқылы топтарын табуды ұсынады. Топтарға бөледі. |
Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз. Балалар бір – бірімен өздеріне ұнаған елдің сәлемдесуін жасап, амандасады. Одан соң дөңгелекте ріндегі сөзді тауып, топтарға жайғасады. 1 топ: Мәтін тобы 2 топ: Сөйлем тобы 3 топ: Сөздер тобы |
Керемет! Жарайсың! Осы сабақта әр тапсырма орындаған сайын қаламсап аламыз. |
Дөңгелектер
|
|
Өткенді бекіту «Шам» ойыны арқылы өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды. -Буын деген не? -Тасымал деген не? -Тасымалдауға болмайтын сөздерге мысал келтір; Әр сұрақтың жауабын шамды жағу арқылы көрсетіп отырады. |
Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді. -Сөзде қанша дауысты болса сонша буын болады. Мысалы: а-та. - Тасымал — сөздің жолға сыймаған бір немесе бірнеше буынның келесі жолға бөлініп жазылуы. |
Дескриптор -өткенді бекітеді; ҚБ: тамаша! |
Слайд Шам
|
|
|
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
Тыңдалым мен айтылым.ТЖ Ойлау дағдысы: білу,түсіну «Сөздер банкісі» әдісі Алдымен мәтін туралы бейнежазба көрсетеді. Мәтіннің сөйлемдерден құралатынын түсіндіреді. Сөйлемдер мағына жағынан өзара байланысты болатынын айтады. Одан соң Нұрхан Жанаев туралы ақпарат береді. Мұғалім туралы өлеңді тыңдатады. Әр топқа сөздер салынған банка береді. Әр топ мүшелеріне ондағы сөздер ден сөйлем құрауға шақырады. Барлық топтың сөйлемдерін тақтадан көрсету арқылы мәтін құрастырып көрсетеді. |
Алдымен мәтін туралы бейнежазба көреді. Мәтіннің сөйлемдер ден құралатынын түсінеді. Сөйлемдер мағына жағынан өзара байланысты болаты нын біледі. Одан соң Нұрхан Жанаев туралы ақпарат алады. Мұғалім туралы өлеңді тыңдайды. Әр топ сөздер салын ған банка алады. Әр топ мүшелері ондағы сөздерден сөйлем құрайды. Тақтаға қарап, өз мәтіндерінің дұрыстығын тексереді. Мәтінді оқып көреді. |
Дескриптор -мәтіннің не екенін біледі; -автормен танысады; -өлеңді тыңдайды; -сөздерден сөйлем құрайды; -сөйлемнен шағын мәтін құрайды; ҚБ: керемет |
Бейнежазба Слайд Сөздер салынған банкалар
|
|
Оқылым. ЖЖ Ойлау дағдысы: қолдану Әдіс: «Ақылды тақта» Жұптасып, 2 жаттығуды орындауға шақырады. Берілген сөйлемдерді оқып, мәтін құрауға шақырады. Құраған мәтіндерін дәптерге жазу керектігін айтады. Оқушылар мектепке келді. Қоңырау соғылды. Сабақ басталды. Балалар тапсырма ны орындауға қызыға кірісті. |
Жұптасып, 2 жаттығу ды орындайды. Берілген сөйлемдерді оқып, мәтін құрайды. Құраған мәтіндерін дәптерге жазады. Оқушылар мектепке келді. Қоңырау соғылды. Сабақ басталды. Балалар тапсырма ны орындауға қызыға кірісті. |
Дескриптор -сөйлемдерді оқиды; -сөйлемдер ден мәтін құрайды; ҚБ: Тамаша! |
Оқулық Дәптер Слайд |
|
|
Сергіту сәтінде ЖИ арқылы мақалдарды бірге айтуға шақырады. |
Сергіту сәтінде ЖИ арқылы мақалдарды бірге айтады. |
Мақтау сөздер |
ЖИ бейнежазбасы |
|
|
Жазылым. ӨЖ Ойлау дағдысы: жинақтау Әдіс: «Ұстазға хат» Дәптерде берілген сөздерді толықтырып, мамандық атау ларын конвертке жазып, мұға лімнің поштасына салу керек тігін айтады. Дәрігер, домбы ра, кітапханашы, қобызшы, аспаз сөздерін жаздыртады. |
Дәптерде берілген сөздерді толықтырып, мамандық атауларын конвертке жазып, мұғалімнің поштасына салады. Дәрігер, домбыра, кітапханашы, қобызшы, аспаз сөздерін жазады. |
Дескриптор -мамандық атауларын жазады; -ұстазға жолдайды; ҚБ: тамаша! |
Дәптер
|
|
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
«Филворд» әдісі арқылы оқушылардың алған білімдерін қорытындылайды. Әріптер арасынан мектепке қатысты сөздерді тауып, боятады. |
Топтасып, филворд тағы әріптер арасынан мектепке қатысты сөздерді тауып, бояйды. |
Дескриптор -жаңа сабақты бекітеді; ҚБ: Керемет! |
|
|
«Шарлар» рефлексиясы арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөлісуді сұрайды. |
«Шарлар» рефлексиясы арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Ұнаған шарды үрлейді. |
Мұғалімнің алғыс сөздері |
Шарлар слайд |
шағым қалдыра аласыз





















