"Анасын сағынған бала" Бақытты сәт

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Анасын сағынған бала" Бақытты сәт

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім: «Отбасы құндылықтары»

Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

« Анасын сағынған бала» Бақытты сәт.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.1.4.1.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін анықтау, көркем шығармалардан алған үзінділерді мәнерлеп оқу.

Көпшілігі:

Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды, шығармадағы үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту.

Кейбір оқушылар:

Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіру, көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолдану, мәнерлеп оқу, жатқа айту.

Бағалау критерийі

  • Кейіпкерлер портретін жасайды, мінездеме береді;

  • Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды;

  • Өз көзқарасын дәлелді жеткізеді, баға береді;

  • Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айтады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал: Түрлі түсті жіптердің ортасынан ұстап тұрып, оқушыларға жіптің шетін ұстатамын. Осы жіптерде әрбір оқушы ұстағанда , неге ұқсайтынын сұраймын. Оның шаңыраққа ұқсайтынын балалар айтады.

Осы шаңырақтың негізгі иесі , жаны кім?

Балалар «ана» деп жауап береді.

Осы ана туралы кім қандай нақыл сөз, мақал мәтел біледі соны айтады.

Қызығушылықты ояту. «Жылдам жауаптар». Оқушылар «иә» және «жоқ» деп жауап береді.

1.Сержан анасымен бірге тұра ма?

2. Әңгімеде ауыл тіршілігі суретеледі ме?

3. ауылға кім келді?

4. Сержан жасөспірім бала ма? Ол нешеде?

5. Сержан Күміскүлдің баласы ма?

6.Балмағамбек Есмағамбеттің інісі (ағасы)

7. Сержанның қолында ойыншық мәшмне мен доп

8. Есмағамбет ауылға көп жылдан соң келді

9. Сержанның арманы орындалды ма?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.


Жылдам жауаптарға оқушылар «иә» және «жоқ» деп жауап береді.



Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.











ҚБ

5-сынып қазақ әдебиеті




Т. Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала»

Сабақтың ортасы




















































Мағынаны тану.

Ой шақыру.

Кейіпкер, образ, бейне, портрет ұғымдары жайлы не білесіздер? (оқушылар жауабы тыңдалады). Оқушылар шығармадағы кейіпкер бейнесін талдауға байланысты тапсырмалар орындайды.

1-тапсырма. Кейіпкерлер образына сипаттама береді

Сержан, Күміскүл, Есмағамбет, Балмағамбет

Кім? Кайда? Не істеді?


Дескриптор:

  • кейіпкерлер образын мәтін арқылы сипаттай алады;

  • мәтін арқылы іс-әрекетіне талдау жасайды.

ҚБ

2-тапсырма.Оқулықпен жұмыс. «Балмұздақ» әдісі

115-118 беттерді оқи отырып, Сержанның көңіл күйін жазады.

Дескриптор:

  • Оқулықпен жұмыс жасайды

  • Сержанның қуанышты және көңіл күйі болмаған шақтарын ажырады.

  • Оған тақырып қояды

  • Сержанның мінез-құлқын жазады.

ҚБ

3-тапсырма. Бас кейіпкер Есмағамбет пен Балмағамбетті венн диаграмма арқылы салыстыру. Ұқсастығы мен айырмашылығын жазамыз.

Есмағамбет Ұқсастығы Балмағамбет

Дескриптор:

  • Есмағамбет пен Бекмағамбетті айырмашылығын жазады

  • Ұқсастығын табады.

ҚБ

Сергіту сәті. - Балалар , Сержан қандай өлең айтып жүрді?

Жұбан Моладағалиевтің «Абзал ана»

Осы әнді караокемен айту.

Бекіту тапсырмасы. Есмағамбет Сержанға берген уәдесін орындай алмады. Сондай-ақ Сержан 4 жасар бала, ол тіпті анасына Есмағамбет атасы арқылы хат та жаза алмайды.Сондықтан біз Сержанның атынан Күміскүл анасына хат жазамыз. (Оқушылар хат жазады.)

«Көкейде жатқан көрікті ой»

Дескриптор:

  • Басынан өткен оқиғаларды сипаттай алады

  • Кейіпкерлерінің көңіл күйін жеткізе алады

  • Хат құрылымын сақтайды

ҚБ

«Автор орындығы». үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.


Оқушылар шығармадағы кейіпкер бейнесін талдауға байланысты тапсырмалар орындайды.

1-тапсырма. Кейіпкерлер образына сипаттама береді.


Оқулықпен жұмыс жасайды

Сержанның қуанышты және көңіл күйі болмаған шақтарын ажырады.

Оған тақырып қояды

Сержанның мінез-құлқын жазады.


Бас кейіпкер Есмағамбет пен Балмағамбетті венн диаграмма арқылы салыстыру. Ұқсастығы мен айырмашылығын жазамыз.



Жұбан Моладағалиевтің «Абзал ана» әнін орындайды.

Есмағамбет Сержанға берген уәдесін орындай алмады. Сондай-ақ Сержан 4 жасар бала, ол тіпті анасына Есмағамбет атасы арқылы хат та жаза алмайды.Сондықтан біз Сержанның атынан Күміскүл анасына хат жазамыз.






ҚБ
















ҚБ


ҚБ




ҚБ







ҚБ




http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/22428/


Сабақтың соңы


Рефлексия.

Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?


Үй жұмысы

Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме жазыңыз.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.04.2024
704
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
.
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі