Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.2.2.1.Эпикалық шығармадағы
автор бейнесін анықтау.
5.2.1.1.Әдеби шығармадағы екі
нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табу
5.3.3.1.Шығармадағы
кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: «
Анасын сағынған бала» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау,
шығармадағы екі нәрсені салыстыра талдау, шығармадағы кейіпкер
қасиеттерін ашып жазу;
Көпшілігі: «
Анасын сағынған бала» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби
шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы
суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
Кейбір
оқушылар: «
Анасын сағынған бала» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби
шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы
суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
Қызығушылықты
ояту.
Суреттер «Не болды?» әдісі.
Суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және
түсіндіріп берулері
сұралады.
Жетекші сұрақтар
қойылады:
- Суреттен не
байқадыңдар?
- Бүгінгі сабақтың тақырыбы не
жайлы? Болжаңыз.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар сурет бойынша
сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын
айқындайды.
|
ҚБ
«Жүрек»
|
5-сынып қазақ
әдебиеті
суреттер
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану. Топтық
жұмыс
Тақырып: Сержанның
сағынышы
І топ. Постер
дайындау
ІІ топ. Рөлдік ойын
көрсету
ІІІ топ. Диалог,
пікірталас
Дескриптор:
бойынша ойын
қорғайды.
ҚБ
2-тапсырма. Шығарма авторының бейнесін
анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы
орындаңдар.
Өзіңізді автормын деп
елестетіңіз. Шығарма бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына
сөйлемдерден басталуы тиіс:
Мен автор ретінде, әңгімені
бұлай бастау себебім....
Мен автор ретінде, бұл
әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер
едім...
Мен автор ретінде, әңгімені
былайша аяқтауым....
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. Жеке
жұмыс.
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын
сағынған бала» әңгімесін оқи отырып, отбасы құндылығын қалай
түсіндің? Осы ойыңды дамыта отырып, эссе
жазыңыз (70-80сөз).
Үздік жұмыстар
«Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар Сержанның сағынышын
әр топ өз тапсырмасы
бойынша ойын
қорғайды.
Шығарма авторының бейнесін
анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы
орындаңдар.
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала» әңгімесін оқи
отырып, отбасы құндылығын қалай түсіндің? Осы ойыңды дамыта отырып,
эссе жазыңыз.
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
«Анасын сағынған
бала» әңгімесі
|