ҚМЖ
|
Сабақ:қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі Тексерілді: С. Сайлауов. |
|
|
Сынып: 9 |
Мұғалімнің аты жөні: Жорабай Гүлнара |
|
|
Күні: |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Бөлім / тақырып |
Қазақ халық ауыз әдебиеті /Аңыз әңгімелер |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Аңыз әңгімелердің жанрлық ерекшелігін және оның түрлерін оқыту. Қара сөзді көркем оқуға баулу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Аңыз әңгімелердің жанрлық ерекшелігін және оның түрлерін оқып біледі. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Аңыз әңгімелердің мазмұнын өз сөзімен айтады, салыстыру жасайды. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Аңыз әңгімелердің тіліне, жанрына талдау жасайды. Тақырыпты өмірмен байланыстырады. |
||
|
Бағалау критерийі |
Аңыз әңгімелерді талдай алады. Қорытынды ой түйеді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: топономикалық,мазмұны сюжеті,синкретизм Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Аңыз әңгімелер арқылы халықтың өмір тарихын танып біледі. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
тарих |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Мақал мәтел, жұмбақтар, жаңылтпаштар |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
3 минут Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Өтілген тақырыптарға шолу жасау Мақал - мәтелдер мен жаңылтпаштарды салыстыр. «Т кестесі» әдісі |
Үлестірме |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Кластер» әдісі 1.Тапсырма. 1-топ, «Қорқыт туралы аңыздар»; 48-50- бет, 2-топ, «Қожанасыр туралы аңыздар»; 50-52-бет, 3-топ, «Күй аңыздар».52-54-бет. Берілген мәтінді мұқият оқыңдар, тірек сызба жасаңдар, мазмұнын қысқаша түсіндіріңдер, кейіпкерлерге мінездеме беріңдер,қорытынды түйген ойды айтыңдар. Аңыз әңгімелерді ауыз әдебиетінің басқа түрлерімен салыстырыңдар. |
оқулық Постер жасайды |
||
|
Сабақтың соңы |
Сөзмаржанмен танысыңдар Күй аңызы қазақ фольклорындағы ерекше жанрлық түр. Тапсырма. «Белсенді жазба» әдісі,аңыз әңгімелер бойынша хабарлама жасаңдар. Кері байланыс «3,2,1аргумент» әдісі 3 маңызды ақпарат 2 ұнаған аспект 1 қиындық тудырған мәселе |
|
||
|
Үйге тапсырма: |
Аңыз әңгімелерді оқу, үзінді жаттау. |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалай күрделендіресіз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық технологияларын сақтау |
||
|
Аңыз кейіпкерлеріне психологиялық мінездеме беру арқылы саралау жасауды |
Топтық бағалау, Өзара бағалау |
Осы мақсатқа сай қауіпсіздік ережесі сақталды. |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аңыз әңгімелер
Аңыз әңгімелер
ҚМЖ
|
Сабақ:қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі Тексерілді: С. Сайлауов. |
|
|
Сынып: 9 |
Мұғалімнің аты жөні: Жорабай Гүлнара |
|
|
Күні: |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Бөлім / тақырып |
Қазақ халық ауыз әдебиеті /Аңыз әңгімелер |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Аңыз әңгімелердің жанрлық ерекшелігін және оның түрлерін оқыту. Қара сөзді көркем оқуға баулу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Аңыз әңгімелердің жанрлық ерекшелігін және оның түрлерін оқып біледі. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Аңыз әңгімелердің мазмұнын өз сөзімен айтады, салыстыру жасайды. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Аңыз әңгімелердің тіліне, жанрына талдау жасайды. Тақырыпты өмірмен байланыстырады. |
||
|
Бағалау критерийі |
Аңыз әңгімелерді талдай алады. Қорытынды ой түйеді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: топономикалық,мазмұны сюжеті,синкретизм Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Аңыз әңгімелер арқылы халықтың өмір тарихын танып біледі. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
тарих |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Мақал мәтел, жұмбақтар, жаңылтпаштар |
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
3 минут Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Өтілген тақырыптарға шолу жасау Мақал - мәтелдер мен жаңылтпаштарды салыстыр. «Т кестесі» әдісі |
Үлестірме |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Кластер» әдісі 1.Тапсырма. 1-топ, «Қорқыт туралы аңыздар»; 48-50- бет, 2-топ, «Қожанасыр туралы аңыздар»; 50-52-бет, 3-топ, «Күй аңыздар».52-54-бет. Берілген мәтінді мұқият оқыңдар, тірек сызба жасаңдар, мазмұнын қысқаша түсіндіріңдер, кейіпкерлерге мінездеме беріңдер,қорытынды түйген ойды айтыңдар. Аңыз әңгімелерді ауыз әдебиетінің басқа түрлерімен салыстырыңдар. |
оқулық Постер жасайды |
||
|
Сабақтың соңы |
Сөзмаржанмен танысыңдар Күй аңызы қазақ фольклорындағы ерекше жанрлық түр. Тапсырма. «Белсенді жазба» әдісі,аңыз әңгімелер бойынша хабарлама жасаңдар. Кері байланыс «3,2,1аргумент» әдісі 3 маңызды ақпарат 2 ұнаған аспект 1 қиындық тудырған мәселе |
|
||
|
Үйге тапсырма: |
Аңыз әңгімелерді оқу, үзінді жаттау. |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалай күрделендіресіз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық технологияларын сақтау |
||
|
Аңыз кейіпкерлеріне психологиялық мінездеме беру арқылы саралау жасауды |
Топтық бағалау, Өзара бағалау |
Осы мақсатқа сай қауіпсіздік ережесі сақталды. |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Қандай екі тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
шағым қалдыра аласыз













