"Аңыздың ақыры" романындағы ұлттық құндылықтар.

Тақырып бойынша 14 материал табылды

"Аңыздың ақыры" романындағы ұлттық құндылықтар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Шығарма үзінділерімен жұмыс, ғаламдық мәселе мен ұлттық құндылықтар қамтылған тапсырмалар бар.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

1 жалпы білім беретін мектеп

Пәні

Қазақ әдебиеті. «Мектеп» баспасы

Бөлім:

2-бөлім. Прозадағы көркем ой

Педагогтің аты-жөні

Абдраимова М.Т.

Күні:

03. 12.2024жыл

Сынып: 10 Б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Аңыздың ақыры» романындағы ұлттық құндылықтар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.1.2.1- көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;


Сабақтың мақсаты:

  • көркем шығармалардан алған үзінділерді ұлттық құндылықпен байланыстырады;

  • үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады;

-қорытынды пікір айтады, бағалайды.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу.

Үй тапсырмасын сұрау:

«Мұнара» бөлімі бойынша

1. Құмырашы қай жақтікі (Ортөбе)

2. жаппардың әкесіне не болды? (Көкжөтелден қайтыс болды)

3. Жаппар кім туралы сіөзден тіксінетін? (әмірші)

4. Әмірші медресеге қандай күймеменкелетін? (сары ала)

5. Мешіт неше ай салынды ? (4 ай)

6. Қандай күш құралы болды? (піл)

7. Әмірші Жаппар жанынан өткенде не болды? (Жаппар абайсыз жөтелді)

8. Хан уәзірі нешеу? (7)

9. Уәзірлер ұсталарға не берді? (алтын)

10. Бақта отырған үш бала кім? (Әміршінің сүйікті немерелері)


Амандасады


1ұпай



Сабақтың ортасы

ІІ. Жаңа білімді игерту

  • Оқиға қайда болып жатыр?

  • Оқиғаның баяндалуы туралы не айтасыз?

  • Ханым мен күтушілердің бір-бірімен қарым-қатынасы қандай ?

  • Ханым мен әмірші арасында қандай алшақтық байқалады?

  • Ханым осы алшақтықтың себебін қайдан іздейді?

1-тапсырма

Көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырыңыз

мазмұндайды;

қосымша сұраққа жауап береді.






сұраққа жауапты жазбаша береді;













Барлығы дұрыс жауапқа 2 ұпай

Оқулық


Шығармадан алған үзінділер

Ғаламдық мәселе

Ұлттық құндылық

Шебер бұның әміршіге деген пәк махаббатын, тұңғиық сағынышын бейнелейтін мұнара салдыруды дәл түсінген.

Махаббат -тілсіз құдірет

некелі адам туралы бөгде адам ойлауға да рұқсат жоқ

Ханша жансыздардың бұл хабарына көңілі біржола көншігенмен, құр бекерге қуыстанғанына өзінен –өзі ыңғайсызданып қалды.

Ұрының арты қуыс.

Адам өз ойының хабаршысы

Күндесі де қызғаныштан басқа ештеңе айта алмай дымы құрыр

Қызғаныш иесінің аяқтан шалатыны ақиқат

Қызғаныш –қызыл ит.

Оны хан иенің қырағыкөзі түгілі, енді міне, өзі де түсініп отыр.

Шындық

Күмән


көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады;

-ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды.

Дескриптор:

-ұлттық құндылық 2;

ғаламдық мәселе 2

барлығы4 ұпай;

10-сынып

«Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың соңы

3-тапсырма. Сұраққа жауап арқылы қорытынды-пікір айтыңыз.

Салынып жатқан мұнарада қандай сыр жасырылған?


-қорытынды пікір айтады, бағалайды.

Дескриптор:

-дәлелді пікірлер ұсынады 3 ұпай



Сабақтың соңы.

«Аңыздың ақырын » оқып, мазмұндау. 90-бет.



90-бет.

 





















Шығармадан алған үзінділер

Ғаламдық мәселе

Ұлттық құндылық

Шебер бұның әміршіге деген пәк махаббатын, тұңғиық сағынышын бейнелейтін мұнара салдыруды дәл түсінген.

Махаббат - тілсіз құдірет

некелі адам туралы бөгде адам ойлауға да рұқсат жоқ

Ханша жансыздардың бұл хабарына көңілі біржола көншігенмен, құр бекерге қуыстанғанына өзінен –өзі ыңғайсызданып қалды.



Күндесі де қызғаныштан басқа ештеңе айта алмай дымы құрыр





Оны хан иенің қырағыкөзі түгілі, енді міне, өзі де түсініп отыр.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.12.2024
487
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі