|
Бөлім: Махаббат және абырой Мектеп: Абай атындағы №2 жалпы орта білім беретін мектеп Уақыты: 05.03.2025 Мұғалімнің аты-жөні: Н.Уразова Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ қызының бауырмалдық ниеті мен пейілінің символы болған шығарма «Әпке» драмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
Сабақ мақсаты |
Өзіндік ой-пікірін дәлелдеу үшін драма мәтінінен алынған үзінділерді тиімді қолдануға дағдыландыру; Шығарма мазмұнындағы құндылықтардың заманауилығы мен жаңашылдығын бағалау. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, бағалау |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: үзінділермен жұмыс жасау, оларды өз мақсатына сай пайдалану жолдарын меңгереді, шығармадағы құндылықтардың маңыздылығын бүгінгі күнмен салыстырып бағалауды үйренеді. Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: акт, тартыс, қойылым, катарсис (күнәсінен арылу), қақтығыс, шиеленіс, тартыс, комментарий т.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, драмалық шығарма үзіндісіне сай ..., мен ... ойлаймын т.б. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және отаршылдық
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызу. Есіктегі жазуды оқу. ІІ. Қызығушылықты ояту. «Сиқырлы кітаптар» бойынша сұрақтармен сабақты бастау
2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
ҚБ |
8-сынып қазақ әдебиеті. Электронды кітап https://heyzine.com/flip-book/a9d272dba4.html «Сиқырлы кітапша» анимациялық слайд сұрақтары |
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
ІІІ. Мағынаны тану. Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик тамашалайды. https://www.youtube.com/watch?v=YYOAyut0xDQ
Бұл шығармасын драматург Дулат Исабеков қазақ қызының бауырмалдық ниеті мен пейілінің символы екенін дәлелдеу үшін жазғандай. «Қанатымен су сепкен қарлығаштай» Қамажай өзінің жеке өмірінің, жеке бақытының орнын бауырларының бақытына айырбастаған батыр қыз ретінде суреттелген . 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Сараланған тапсырма Осы бағандардың бірін таңдауға болады немес үшеуін де орындауға болады. «3 баған» кестесін толтыру үшін оқушыларға шығармадан үзінді беріледі. « Үйдегі төртеуі төрт азамат болмай, өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ. Өз жөнін тауып әке кетті, талқаны таусылып шеше байғұс арманда ол кетті. Тағдырдың соққысынан есеңгіреген естерін енді жинап, көкіректерінен қайғы ұмыт бола бастағанда «не болсаң, о бол» деп өз жөніме мен кетсем, олардың күні не болмақ?» Оқушылар ұсынылған кестенің бірінші бағанына қандай өзекті мәселе көтерілгенін 1 сөйлеммен жазады. Екінші бағанға Қамажай бойындағы қасиеттерді жазады. Үшінші бағанға Қамажайдың бойындағы қасиеттеріне шығармадан дәлелдер айтады
Дескриптор:
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Көзқарас және аргумент» әдісі Padlet тақтасы арқылы, Кімге материалдық құндылық маңызды ал кімге рухани құндылық маңызды? Жалпы сұрақ қойылады https://padlet.com/Digital_Teacher2025/padlet-qvibvre30il1abz9
1-топ. «Анасының аманатын арқалаған бауыр» Көзқарас Аргумент құндылық 2-топ «Келінге өкпе тисе, төбесі көкке тиеді» Көзқарас Аргумент Құндылық 3-топ «Жолы болған бауырлар, жалғыз қалған әпке» /адамдар қазіргі уақытта материалдық құндылыққа көп назар аударып, рухани құндылықты ұмытып жатады/ балалар осыны айтуы мүмкін Көзқарас Аргумент Құндылық Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Шығарма мәтінінен ақылдаса отырып өздеріңе айырықша әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап, төмендегі кестені дәптерге сызып, толтырыңдар
Дескриптор
ҚБ |
Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик тамашалайды.
«3 баған» кестесін толтыру үшін оқушыларға үзінді ұсынылады
Топтық жұмыс. «Көзқарас және аргумент» әдісі Padlet тақтасы арқылы Топ берілген сөйлемге көзқарарын білдіреді Көзқарастарына қатысты шығармадан аргумент келтіреді Қазіргі кездегі құндылығын бағалайды
Жұптық жұмыс. Шығарма мәтінінен ақылдаса отырып өздеріңе айырықша әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап, төмендегі кестені дәптерге сызып, толтырыңдар
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
watch?v=YYOAyut0xDQ
1-таратпа «3 баған» кесте
Randoom арқылы 3 топқа бөлу
Топтық тапсырма
Padlet тақтасы QR https://padlet.com/Digital_Teacher2025/padlet-qvibvre30il1abz9
2-таратпа кесте |
|||||
|
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия. Padlet тақтасы арқылы
|
3-таратпа
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Әпке" драмасы. Бауырмалдық" тақырыбындағы ашық сабақ
"Әпке" драмасы. Бауырмалдық" тақырыбындағы ашық сабақ
|
Бөлім: Махаббат және абырой Мектеп: Абай атындағы №2 жалпы орта білім беретін мектеп Уақыты: 05.03.2025 Мұғалімнің аты-жөні: Н.Уразова Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ қызының бауырмалдық ниеті мен пейілінің символы болған шығарма «Әпке» драмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
Сабақ мақсаты |
Өзіндік ой-пікірін дәлелдеу үшін драма мәтінінен алынған үзінділерді тиімді қолдануға дағдыландыру; Шығарма мазмұнындағы құндылықтардың заманауилығы мен жаңашылдығын бағалау. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, бағалау |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: үзінділермен жұмыс жасау, оларды өз мақсатына сай пайдалану жолдарын меңгереді, шығармадағы құндылықтардың маңыздылығын бүгінгі күнмен салыстырып бағалауды үйренеді. Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: акт, тартыс, қойылым, катарсис (күнәсінен арылу), қақтығыс, шиеленіс, тартыс, комментарий т.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, драмалық шығарма үзіндісіне сай ..., мен ... ойлаймын т.б. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және отаршылдық
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызу. Есіктегі жазуды оқу. ІІ. Қызығушылықты ояту. «Сиқырлы кітаптар» бойынша сұрақтармен сабақты бастау
2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
ҚБ |
8-сынып қазақ әдебиеті. Электронды кітап https://heyzine.com/flip-book/a9d272dba4.html «Сиқырлы кітапша» анимациялық слайд сұрақтары |
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
ІІІ. Мағынаны тану. Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик тамашалайды. https://www.youtube.com/watch?v=YYOAyut0xDQ
Бұл шығармасын драматург Дулат Исабеков қазақ қызының бауырмалдық ниеті мен пейілінің символы екенін дәлелдеу үшін жазғандай. «Қанатымен су сепкен қарлығаштай» Қамажай өзінің жеке өмірінің, жеке бақытының орнын бауырларының бақытына айырбастаған батыр қыз ретінде суреттелген . 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Сараланған тапсырма Осы бағандардың бірін таңдауға болады немес үшеуін де орындауға болады. «3 баған» кестесін толтыру үшін оқушыларға шығармадан үзінді беріледі. « Үйдегі төртеуі төрт азамат болмай, өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ. Өз жөнін тауып әке кетті, талқаны таусылып шеше байғұс арманда ол кетті. Тағдырдың соққысынан есеңгіреген естерін енді жинап, көкіректерінен қайғы ұмыт бола бастағанда «не болсаң, о бол» деп өз жөніме мен кетсем, олардың күні не болмақ?» Оқушылар ұсынылған кестенің бірінші бағанына қандай өзекті мәселе көтерілгенін 1 сөйлеммен жазады. Екінші бағанға Қамажай бойындағы қасиеттерді жазады. Үшінші бағанға Қамажайдың бойындағы қасиеттеріне шығармадан дәлелдер айтады
Дескриптор:
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Көзқарас және аргумент» әдісі Padlet тақтасы арқылы, Кімге материалдық құндылық маңызды ал кімге рухани құндылық маңызды? Жалпы сұрақ қойылады https://padlet.com/Digital_Teacher2025/padlet-qvibvre30il1abz9
1-топ. «Анасының аманатын арқалаған бауыр» Көзқарас Аргумент құндылық 2-топ «Келінге өкпе тисе, төбесі көкке тиеді» Көзқарас Аргумент Құндылық 3-топ «Жолы болған бауырлар, жалғыз қалған әпке» /адамдар қазіргі уақытта материалдық құндылыққа көп назар аударып, рухани құндылықты ұмытып жатады/ балалар осыны айтуы мүмкін Көзқарас Аргумент Құндылық Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Шығарма мәтінінен ақылдаса отырып өздеріңе айырықша әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап, төмендегі кестені дәптерге сызып, толтырыңдар
Дескриптор
ҚБ |
Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик тамашалайды.
«3 баған» кестесін толтыру үшін оқушыларға үзінді ұсынылады
Топтық жұмыс. «Көзқарас және аргумент» әдісі Padlet тақтасы арқылы Топ берілген сөйлемге көзқарарын білдіреді Көзқарастарына қатысты шығармадан аргумент келтіреді Қазіргі кездегі құндылығын бағалайды
Жұптық жұмыс. Шығарма мәтінінен ақылдаса отырып өздеріңе айырықша әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап, төмендегі кестені дәптерге сызып, толтырыңдар
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
watch?v=YYOAyut0xDQ
1-таратпа «3 баған» кесте
Randoom арқылы 3 топқа бөлу
Топтық тапсырма
Padlet тақтасы QR https://padlet.com/Digital_Teacher2025/padlet-qvibvre30il1abz9
2-таратпа кесте |
|||||
|
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия. Padlet тақтасы арқылы
|
3-таратпа
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз

















