Материалдар / Апта - уақыт өлшемі. Синонимдер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Апта - уақыт өлшемі. Синонимдер

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға әдістемелік көмек ретінде ұсынып отырмын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2019
5448
10 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Сабақ жоспары

Сабақ:Апта – уақыт өлшемі Синонимдер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 5

Қатысқандар:24

Қатыспағандар:


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/А5.Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру.

О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау.

Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.

ӘТН3. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.

Сабақтың мақсаты



Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтінді оқиды,түсінеді, тапсырмалар мен жұмыс жасайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Синоним сөздерді тауып, мәтіннің мазмұнын түсініп, жоспар құра алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Ойларын жүйелеп, тапсырмаларды тиянақты орындап, синонимдік қатарды орынды қолдана алады.

Бағалау критерийі

-Синоним және синонимдік қатарды біледі

-Екі мағыналас синонимді бір сөйлемде қолдана алады

-Мән-мағынасы әсерлі сөйлем құрай алады

Құндылықтарға баулу

1.Қазақ тілі сөздік қорының бай екендігін біледі.

2.Синоним сөздер молынан қолдану арқылы оқушының сөз байлығы молаяды, сөз қадірін түсінеді.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, әдебиет


Тақырыпбойынша

алдыңғыбілім

Сөз мағыналарының түрлерін біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтыңбасы

I.Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу

2.Сыныпқа жағымды ахуал туғызу.

II.Үй тапсырмасын сұрау.

«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1.Сөздің тура мағынасы дегеніміз не?

2.Сөздің ауыспалы мағынасы дегеніміз не?

3.Сөздің тура мағынасы мен ауыспалы мағынасына мысал келтір.

4.Семасиология дегеніміз не?

5.Көп мағыналы сөз дегеніміз не?

6.омоним дегеніміз не?




Бағдаршам арқылы бағалау.

Рисунок 3






Оқулық «Әдебиет» 5-сынып




Сабақтың ортасы

Қима қағазға жазылған сөздер арқылы 3 топқа бөлінеді.

1-топ:Сұлу

2-топ:Әдемі

3-топ:Көрікті



«Бейнені есте сақтау» әдісі.

Экраннан көрсетілген суреттерді оқушылар айтып, жаңа тақырыптың мағынасын айтады.

Апта-уақыт өлшемі. Синонимдер (жаңа тақырып ,бойынша интербелсенді тақтада слайд көрсетіліп тұрады).

Синонимдер – мағыналары жағынан бір-біріне жуық, дыбысталуы әр түрлі сөздер. Мысалы: сұлу, әдемі, әсем, көркем, ару, ажарлы, көрікті, келбетті,шырайлы, реңді, өңді.

Синоним сөздердің мағыналарының жалпы жақындығына қарай бір топқа жинақталуы синонимдік қатар деп аталады. Мысалы, мықты сөзінің синонимдік қатары: берік, күшті, қуатты, әлеуетті, қарулы.

Топтық жұмыс: «Ең бастысы» әдісі

1-тапсырма.Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу.

1-топ: Мәтінге сүйеніп дұрыс жауап табыңдар.

Қазақ халқында апта күндеріне қатысты дәстүрлі күн атаулары бар/болмаған.

Қазақ тар сәрсенбі/сейсенбі күнін іс бастауға сәтсіз күн деп





есептеген.

Аспандағы айдың пішіні/түрі әр апта сайын өзгеріп отырады.

Айдағы апталық өзгерістер арқылы халық адам болашағын/ауа райын болжаған.

2-топ: Мәтіннің құрылымдық бөліктеріне сәйкес азатжолдарды тауып, ондағы ойды бір сөйлеммен беріңдер.


Мәтін бөлімдері

Азатжолдың реттік саны

Негігі ой

Кіріспе



Негізгі бөлім



Қорытынды




3-топ: Қарамен берілген сөздерді берілген мағыналас сөздермен сәйкестендіреңдер.

Қажетті сөздер: шаруа, ерекше, қиын

1.Аптаның сейсенбі күніні қазақтар ауыр күн деп санаған.

2.Айда болатын өзгерістерге халық айрықша мән береді.

3.Сәрсенбіні сәтті күн деп, істерін осы күні бастауды жөн санаған.

4.Қазақ жерінің шығыс өңірінде жұма күнін қасиетті санайды.

Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


Жұптық жұмыс. «Кім жылдам» әдісі

1-тапсырма: Үнтаспадан №24 аудионы тыңдау.

  1. «Жанды сағат» дегенді қалай түсінесіңдер?

  2. Жанды сағатқа нелер жатады?

  3. Күнге қарап уақытты қалай ажыратуға болады?

  4. «Нағыз күн» сағаты деген қандай сағат?

  5. «От сағаты» деген қандай сағат?


2-тапсырма: Синонимдік қатарларды табу.


1.а) өткір, қымбат, бағалы; 2.а) жаяу, жүру, жүгіру;

ә) алыс, шалғай, жырақ; ә) күту, тосу, аялдау;

б) қарт, кедей, жас; б) күлу, жымию, жылау;

в) биік, аласа, жақын. в) қолдану, пайдалану.


3. а) ұл, қыз, аға; 4.а) кітап, дәптер, қалам;

ә) қарт, кәрі, қария; ә) жол, көше, даңғыл;

б) ана, ата, тәте; б) ел, халық, жұрт.

в) ұят, ой, ақыл. в ) әңгіме, өлең, жыр.


Бағалау: Жұлдызшалар арқылы


Сергіту сәті:

Қоян шықты далаға,

Жан-жағына қарады.

Жүгірді, секірді.,

Орнына отырды.

(жағымды музыка ырғағымен)


Жеке жұмыс: «Ойлан, тап » әдісі.

5-тапсырма: Мән-мағынасын әсерлендіре түсу үшін екі мағыналас





















Интербелсенді тақта
























Аудио









Интербелсенді тақта

синоним сөздерді қатар пайдаланып, сөйлем құрау.

Қайсар, қайратты; қаңбақтай, жеп-жеңіл; жұбын жазбай, бірге.


Бағалау: Өзара бірін-бірі бағалау.


р/с

Оқушының аты-жөні

Синоним және синонимдік қатарды біледі

Екі мағыналас синонимді бір сөйлемде қолдана алады

Мән-мағынасы әсерлі сөйлем құрай алады

Ұпай

Қорытынды










1

2

3







1

2

3









+

+

+



Сабақтыңсоңы

Үй тапсырмасы:105 беттегі 6-тапсырманы орындау.


Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісіРисунок 4


Қандай жаңа білім алдың?

Сабақта өзіңе не ұнады?

Алған біліміңді қолдана аласың ба?

Саған қиындық тудырған түсініктер?
























Ноутбок, ғаламтор материалдары

Қосымша ақпарат

Әлемдегі ең қымбат қалта сағаты женева аукционында 21,3 млн долларға сатылған. Бұл алтын сағаттың салмағы – 500 грамм. Ол 1930 жылдардың басында арнайы тапсырыспен жасалған. Оның стандартты сағат, минут және секундты көрсететін таяқшыларынан басқа 24 түрлі механизмі бар. Атап айтқанда, күнтізбені, Айдың фазасын, секундтың жүзден бір бөлігіне дейін дәл көрсететін хронограф және тағы басқа функциялары бар. Ал 920 қосалқы бөлшектен тұратын сағатты жасауға сегіз жыл уақыт кетіпті.


Саралау – Сізқандай тәсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сізбасқаларғақарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлапотырсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Сыныптағы оқушыларға үнемі жылы қабақ танытып, оқушылардың өзіндік пікірлерін еркін айта білуге ықпал етемін.

Сыныптағы қабілетті оқушыларға тақырыптан тыс шығармашылық тапсырмалар беремін.


Сыныптағы оқушылардың білім деңгейлерінің нақтылығын қалыптастыру мақсатында бағалау парақшаларын басшылыққа

аламын.

Оқушылардың сабақ барысындағы қимыл қозғалыс әрекеттерін бақылауда ұстаймын.

Сабақбойынша

рефлексия



Апта-уақыт өлшемі. Синонимдер тақырыбында 5 в сыныбымен өткізілген сабақ барысына тоқталып өтсем;бұл сабақ мазмұнымен оқушылар 4-сыныптан таныс.Сабақ барысында оқушылардың тақырыпты игеруі қиындық келтірген жоқ.Оқушылар топта тапсырмаларды орындау барысында өз ойларын еркін білдіріп, белсенділік танытты. Тапсырма деңгейлері оқушылардың тақырыпты игеруіне байланысты құрылған. Жұптық ,жеке жұмыстарды орындауда оқушыларымыздың сабақ мазмұнына деген қызығушылықтары байқалды. Аталған тапсырмалар деңгейінде оқушыларымыз формативті бағалау жүйесі арқылы бағаланды.

(Екі жұлдыз, бір ұсыныс, өзара бағалау, өзін-өзі бағалау, бағалау парақшалары).


Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісі


Қандай жаңа білім алдың?

Сабақта өзіңе не ұнады?

Алған біліміңді қолдана аласың ба?

Саған қиындық тудырған түсініктер?



Жалпыбағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ?

1.Оқу мақсатының нақтылығы мен айқындылығы.

2.Сабақ мазмұнына сәйкес тапсырмалардың берілуі.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оңықпалетереді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Сынып оқушыларының топтық жұмыс жүргізуге ықшамдылығы.

2.Сынып бөлмелерінің заманауи жабдықтармен жабдықталуы.

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нәрсеге

назараударуқажет?

Сынып оқушыларына сабақ мақсаттарына сәйкес өзіндік іздену жұмыстарын тапсыру қажет.





































Бағалау парақшасы

Сыныбы:

Топ:

Топ басшысы:

Р/с

Оқушының аты-жөні

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

Жеке жұмыс

Қорытынды

1






2






3








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!