САБАҚ ЖОСПАРЫ
Әдебиеттік оқу
|
Сабақ:Ақ боран |
Мектеп: «Жаңа дала» ЖОМ |
||||||
|
Күні: 19.01.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Сапарбаева Қ.Ж. |
||||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны:жоқ |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Ж.Жұмаханов «Ақ боран» әңгімесімен танысып, мазмұнын түсіну. Табиғат құбылысының ерекшелігін ұғыну. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||
|
Әңгімені оқып, мазмұнын түсінеді. Ауа-райының құбылыстарын әңгімелейді. |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
|
Кейіпкердің іс-әрекетін бағамдап, оған мінездеме бере алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
«Бес тармақты өлең» шығара алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
|
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
|
Ақ боран, ышқынады, екілене, бүлкек. |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||
|
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
|
|||||||
|
Алдыңғы тақырып |
О.Әубәкіровтың «Дүрбелең» өлеңін мәнерлеп жатқа оқиды. «Лимерик» әдісімен өлең шығарады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы 2мин 2мин 2мин
2мин 3мин 3мин |
Психологиялық дайындау. Шаттық шеңберін құру. Таудай терең талабым, Мен бармақтай баламын. Көктің жүзін барлайтын, Үлкен ғалым боламын. Боламын десем, боламын! (Ж.Смақов) Топқа біріктіру: «Білім» тобы, «Зерде» тобы, «Ғылым» тобы Топ ережесімен танысу. Бағалау критерийімен, табыс критерийімен оқып танысады. Үй тапсырмасы. О.Әубәкіровтың «Дүрбелең» өлеңін пысықтау. «Лимерик» әдісі арқылы бес тармақты өлең шығару. Сықақ өлең. Үлгі: ... ... ... кейіпкер ... ... ... мінездеме ... ... ... қимыл-әрекет, оқиға ... ... ... автордың көзқарасы. «Басбармақ» әдісімен бағалау. |
Білім, Зерде, Ғылым жазуы бар қағаз қиындылары. Топ ережесі. Бағалау парағы, табыс критерийі. |
|||||
|
Ортасы 2мин 10мин 8мин 4мин
|
«Миға шабуыл» әдісі. Қандай табиғи құбылыстарды білеміз? -Жел, жауын-шашын, найзағай, қар жауу, дауыл, боран, бұршақ, т.б. -Ендеше боран қай мезгілде болады? Ендеше осы тақырыпқа байланысты жаңа сабағымызды бастаймыз. «Жигсо» әдісін қолдану. «Постер қорғау» әдісі. Әңгімеде қыстың қатал мінезі қалай берілген? «Ақ боран» деп аталу себебі неде? Әңгімеден Қасымның қандай бала екенін аңғаруға бола ма? Қасымды қиындықтан құтқарған қандай жағдай? Әр топтан 1 спикер шығып түсіндіреді. «Басбармақ» әдісімен бағалау. «Ақылдың алты қалпағы» әдісін қолдану. Ақ қалпақ-қажетті ақпаратты береді. Сары қалпақ-жетістіктер мен жақсылықтар. Қара қалпақ-кемшіліктерді айтады. Қызыл қалпақ-сезімді, болжамды, ішкі түйсікті білдіру. Жасыл қалпақ-жаңа идеяға бағытталады. Көк қалпақ-бақылаушы, дұрыс орындалғанына кепілдік береді. |
Оқулықтар Флипчарт, маркер «Ақылдың алты қалпағы» Ақ, сары, қара, қызыл, жасыл, көк түсті қалпақтар. |
|||||
|
Аяқталуы 2мин 2мин |
Бағалау критерийлерін қолданып қорытынды бағалау. Кері байланыс. Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазып, тиісті смайликке жапсырады. |
Бағалау парағы. -Өте жақсы түсіндім. -Түсіндім. -Түсінгім келеді. |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты тақырыпқа сай жоспарланды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты. Жоспар тиімді жасалған. Мен берілген уақытты дұрыс пайдаландым. Мен алдағы уақытта ізденісте боламын. |
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Үй тапсырмасын топ болып пысықтап шықты. Оқушылардың дайындығы жақсы болды. 2: Жаңа тақырыпты топпен бірге постер арқылы түсіндірді. Оқушылар өз ойларын дұрыс қорытындылады. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Әр тапсырманы орындап, соңынан топпен бірін-бірі «Басбармақ » әдісімен бағалады. 2: «Ақылдың алты қалпағы» әдісін қолдану жаңалық болды. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Ж.Жұмаханов «Ақ боран» әңгімесіменің (идеясын) автордың негізгі ойын оқушының қалай түсінгенін анықтадым. Жеке оқушылардың сұраққа жауап бергенде сөйлеу мәнерінің дұрыс болуына көңіл бөлдім.
|
|||||||


Жекен Жұмахановтың «Ақ боран» әңгімесіне байланысты 4 «А» сыныбында сабақ өту барысында, оқушыларды «Білім» орталығы, «Зерде» орталығы, «Ғылым» орталығы деп біріктірдім. Топтар өзара бірін-бірі бағалап отыруы үшін «Басбармақ» әдісімен бағалауды ұсындым. Үй тапсырмасы «Дүрбелең» тақырыбына шолу жасағанда, ағылшын Эдвард Лирдің «Лимерик» әдісін қолдануым, белгілі құрылымға бағынатын әзіл-оспақ, күлдіргі өлең шығару. Өлең құрылым бойынша бес тармақтан тұруы шарт.
-
Кейіпкер
-
Мінездеме
-
Қимыл-әрекет
-
Оқиға
-
Автордың көзқарасы
Сабақтың мақсатында айтылғандай, кейбір оқушылар өлең шығарды.
Бектай деген бір бала ,
Оның ісі шала.
Ауырдым деп босқа,
Қулықпен әуреге салма.
Әй, өтірікші бала! Деп бес жолды өлең құрастырды Б.
«Миға шабуыл» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жасай отырып, «Ақ боран» мәтінін бөлімдерге бөліп, Жигсо әдісі арқылы оқушылар мәтін мазмұнын түсінді. Әр топ өздеріне ұсынылған тақырыптар бойынша постер қорғады. Алған білімдерін жинақтау үшін Эдвард де Бононың «Ақылдың алты қалпағын» қолдандым.
«Ақ қалпақ»-белгілі ақпаратқа назар аудару: «Бұл қыс мезгілінде болып жатқан оқиға еді. Ақ түтек болып тұр. Боран бет қаратпай тұр»-деді Э.
«Сары қалпақ»-идеяның жақсы жетістіктерін айту: «Қасым-үлкендерді сыйлайтын, олардың сөзін тыңдайтын бала»-өз ойын айтты О.
«Қар қалпақ»-дұрыс істемейтінін айту. «Мен боранда мал бақпас едім, малдарды қорада ұстайтын едім»-деді Б.
«Жасыл қалпақ»-жаңа мүмкіндіктерді, идеяларды айтады: «Боранда мал бағатын болсам, қолыма құбылнама ұстап жүретін едім»-деп өз ойын қосты А.
«Көк қалпақ»-барлық қалпақтың талаптары дұрыс орындалып жатқанына кепілдік беру: «Қалпақтар түрлі ойды білдіріп тұр. Мен барлығының ойымен келісемін»-деді Ұ.
Жоғарыдағы әдістерді қолдана отырып, сабақ мақсатында жоспарлағандай, мен балаларға негізделген, әділ сын тұрғысынан ойлауды қалай дамыту керектігін көрсету қажет болса, оқушыларды болжам жасау мен модельдеу дағдыларына жаттықтыру қажет екенін түсіндім.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақ боран ҚМЖ
Ақ боран ҚМЖ
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Әдебиеттік оқу
|
Сабақ:Ақ боран |
Мектеп: «Жаңа дала» ЖОМ |
||||||
|
Күні: 19.01.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Сапарбаева Қ.Ж. |
||||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны:жоқ |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Ж.Жұмаханов «Ақ боран» әңгімесімен танысып, мазмұнын түсіну. Табиғат құбылысының ерекшелігін ұғыну. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||
|
Әңгімені оқып, мазмұнын түсінеді. Ауа-райының құбылыстарын әңгімелейді. |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
|
Кейіпкердің іс-әрекетін бағамдап, оған мінездеме бере алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
«Бес тармақты өлең» шығара алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
|
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
|
Ақ боран, ышқынады, екілене, бүлкек. |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||
|
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
|
|||||||
|
Алдыңғы тақырып |
О.Әубәкіровтың «Дүрбелең» өлеңін мәнерлеп жатқа оқиды. «Лимерик» әдісімен өлең шығарады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы 2мин 2мин 2мин
2мин 3мин 3мин |
Психологиялық дайындау. Шаттық шеңберін құру. Таудай терең талабым, Мен бармақтай баламын. Көктің жүзін барлайтын, Үлкен ғалым боламын. Боламын десем, боламын! (Ж.Смақов) Топқа біріктіру: «Білім» тобы, «Зерде» тобы, «Ғылым» тобы Топ ережесімен танысу. Бағалау критерийімен, табыс критерийімен оқып танысады. Үй тапсырмасы. О.Әубәкіровтың «Дүрбелең» өлеңін пысықтау. «Лимерик» әдісі арқылы бес тармақты өлең шығару. Сықақ өлең. Үлгі: ... ... ... кейіпкер ... ... ... мінездеме ... ... ... қимыл-әрекет, оқиға ... ... ... автордың көзқарасы. «Басбармақ» әдісімен бағалау. |
Білім, Зерде, Ғылым жазуы бар қағаз қиындылары. Топ ережесі. Бағалау парағы, табыс критерийі. |
|||||
|
Ортасы 2мин 10мин 8мин 4мин
|
«Миға шабуыл» әдісі. Қандай табиғи құбылыстарды білеміз? -Жел, жауын-шашын, найзағай, қар жауу, дауыл, боран, бұршақ, т.б. -Ендеше боран қай мезгілде болады? Ендеше осы тақырыпқа байланысты жаңа сабағымызды бастаймыз. «Жигсо» әдісін қолдану. «Постер қорғау» әдісі. Әңгімеде қыстың қатал мінезі қалай берілген? «Ақ боран» деп аталу себебі неде? Әңгімеден Қасымның қандай бала екенін аңғаруға бола ма? Қасымды қиындықтан құтқарған қандай жағдай? Әр топтан 1 спикер шығып түсіндіреді. «Басбармақ» әдісімен бағалау. «Ақылдың алты қалпағы» әдісін қолдану. Ақ қалпақ-қажетті ақпаратты береді. Сары қалпақ-жетістіктер мен жақсылықтар. Қара қалпақ-кемшіліктерді айтады. Қызыл қалпақ-сезімді, болжамды, ішкі түйсікті білдіру. Жасыл қалпақ-жаңа идеяға бағытталады. Көк қалпақ-бақылаушы, дұрыс орындалғанына кепілдік береді. |
Оқулықтар Флипчарт, маркер «Ақылдың алты қалпағы» Ақ, сары, қара, қызыл, жасыл, көк түсті қалпақтар. |
|||||
|
Аяқталуы 2мин 2мин |
Бағалау критерийлерін қолданып қорытынды бағалау. Кері байланыс. Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазып, тиісті смайликке жапсырады. |
Бағалау парағы. -Өте жақсы түсіндім. -Түсіндім. -Түсінгім келеді. |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты тақырыпқа сай жоспарланды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты. Жоспар тиімді жасалған. Мен берілген уақытты дұрыс пайдаландым. Мен алдағы уақытта ізденісте боламын. |
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Үй тапсырмасын топ болып пысықтап шықты. Оқушылардың дайындығы жақсы болды. 2: Жаңа тақырыпты топпен бірге постер арқылы түсіндірді. Оқушылар өз ойларын дұрыс қорытындылады. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Әр тапсырманы орындап, соңынан топпен бірін-бірі «Басбармақ » әдісімен бағалады. 2: «Ақылдың алты қалпағы» әдісін қолдану жаңалық болды. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Ж.Жұмаханов «Ақ боран» әңгімесіменің (идеясын) автордың негізгі ойын оқушының қалай түсінгенін анықтадым. Жеке оқушылардың сұраққа жауап бергенде сөйлеу мәнерінің дұрыс болуына көңіл бөлдім.
|
|||||||


Жекен Жұмахановтың «Ақ боран» әңгімесіне байланысты 4 «А» сыныбында сабақ өту барысында, оқушыларды «Білім» орталығы, «Зерде» орталығы, «Ғылым» орталығы деп біріктірдім. Топтар өзара бірін-бірі бағалап отыруы үшін «Басбармақ» әдісімен бағалауды ұсындым. Үй тапсырмасы «Дүрбелең» тақырыбына шолу жасағанда, ағылшын Эдвард Лирдің «Лимерик» әдісін қолдануым, белгілі құрылымға бағынатын әзіл-оспақ, күлдіргі өлең шығару. Өлең құрылым бойынша бес тармақтан тұруы шарт.
-
Кейіпкер
-
Мінездеме
-
Қимыл-әрекет
-
Оқиға
-
Автордың көзқарасы
Сабақтың мақсатында айтылғандай, кейбір оқушылар өлең шығарды.
Бектай деген бір бала ,
Оның ісі шала.
Ауырдым деп босқа,
Қулықпен әуреге салма.
Әй, өтірікші бала! Деп бес жолды өлең құрастырды Б.
«Миға шабуыл» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жасай отырып, «Ақ боран» мәтінін бөлімдерге бөліп, Жигсо әдісі арқылы оқушылар мәтін мазмұнын түсінді. Әр топ өздеріне ұсынылған тақырыптар бойынша постер қорғады. Алған білімдерін жинақтау үшін Эдвард де Бононың «Ақылдың алты қалпағын» қолдандым.
«Ақ қалпақ»-белгілі ақпаратқа назар аудару: «Бұл қыс мезгілінде болып жатқан оқиға еді. Ақ түтек болып тұр. Боран бет қаратпай тұр»-деді Э.
«Сары қалпақ»-идеяның жақсы жетістіктерін айту: «Қасым-үлкендерді сыйлайтын, олардың сөзін тыңдайтын бала»-өз ойын айтты О.
«Қар қалпақ»-дұрыс істемейтінін айту. «Мен боранда мал бақпас едім, малдарды қорада ұстайтын едім»-деді Б.
«Жасыл қалпақ»-жаңа мүмкіндіктерді, идеяларды айтады: «Боранда мал бағатын болсам, қолыма құбылнама ұстап жүретін едім»-деп өз ойын қосты А.
«Көк қалпақ»-барлық қалпақтың талаптары дұрыс орындалып жатқанына кепілдік беру: «Қалпақтар түрлі ойды білдіріп тұр. Мен барлығының ойымен келісемін»-деді Ұ.
Жоғарыдағы әдістерді қолдана отырып, сабақ мақсатында жоспарлағандай, мен балаларға негізделген, әділ сын тұрғысынан ойлауды қалай дамыту керектігін көрсету қажет болса, оқушыларды болжам жасау мен модельдеу дағдыларына жаттықтыру қажет екенін түсіндім.
шағым қалдыра аласыз













