Бекітемін
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Айнабұлақ ЖББНМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Габбасова Нурсауле Хайроллақызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақ Орда. Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 7.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты термнология: Ұлыс- улус- ulus Мемлекет- государство-state көшпелі өркениет- кочевое государство- nomadicstate хандық- ханство- khanate орда-орда- horde хан-хан- khan сұлтан-сұлтан- sultan уәзір- визирь- vizier империя- империя- empire жасақ- воин- warrior феодализм- феодализм-feudalism аристократия- аристократия- aristocrasy Диалогққа арналған тармақтар: Аталған мемлекеттердің өзара қарым-қатынасы/ көрші елдермен саясаты…. Бұл қарама-қайшылықтардың себебі.... Негізгі себеп болған... Бұлоқиға /өзгерісмаңызды болды айтарлықтай, өйткені… Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау және шығармашылыққа баулу, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Алтын Орда мемлекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы іс әрекеттер: |
Құрал - жабдықтар (ресурстар) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Топқа бөлу: Алтын Орда құлағаннан кейін бірнеше мемлекетттерге бөлініп кеттті. Сол мемлекетер бойынша бөлініп отырады. «Ақ Орда», «Моғолстан» , «Әбілқайыр хандығы», «Ноғай Ордасы». Қызығушылықты ояту(2 мин)
1 2. Мағынаны ашу |
Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Ұлы даланың жеті қыры» Елбасының мақаласы аясында оқушыларға ұлттық ойындар ойнату. «Бәйге» ойыны . Оқулықпен жұмыс. І топ: І топ: Тарихи анықтамалық құрастыру
ІІ топ: ІІ топ: Хронологиялық кесте құру
ІІІ топ: ІІІ топ: Ақ Орданың саяси тарихын кезеңдерге бөлу
ІҮ топ: Ақ Орда мемлекетіндегі хандарды тізбектеп жинақта Әр топтан бір оқушыдан шығады. «Айналмалы бекеті» ұйымдастырады. 2 жұлдыз, 1 ұсыныс.
ҚБ Оқушылардың қажеттілігін анықтау мақсатында «Медаль және миссия » әдісі қолданылады. Жауапты оқушылардың өздеріне жауап беруге мүмкіндік беріп, қолдау көрсетемін. «Тұлғаны таны» ойыны. Келесі деректі сөздер қай хан айтқан? (әр топқа сұрақтарға оқушылар жауап береді) «Ақ Орданың тәуелсіздігіне мен алғаш қол жеткіздім!». (Жауап Орда Еджен) - «Мен Ақ Орданың қалалық мәдениетін дамыттым. Отырар, Сауран, Жент, Баршынкент сияқты қалаларда мешіт, медреселер салдырдым!» (Ерзен хан) - «Әмір Темір болмағанда, Мәскеу біздің астанамыз болар еді...». (Тоқтамыш) - «Мен әлемді жаулап алмағанда, олар бізге қылыш көтерер еді» (Әмір Темір) «Мен Әмір Темірге тәуелді болғым келмейді, мен 1380 жылдан бастап Алтын Орданың бірқатар жерлерін өзіне қараттым және Мамай ордасын басып алдым!» (Тоқтамыс) «Мен,Ақ Орда ханы, Сырдария бойындағы қалаларды қайтару үшін әрекет жасадым!» (Барақ) ҚБ. «Бағдаршам» І – топ Алтын Орда мен Ақ Орда арасындағы айырмашылығын талдаңдар.
ІІ –
топ Алтын Орда мен Ақ Орда арасындағы ұқсастығын
талдаңдар. Қазақ жеріндегі Моңғол империясының ыдырауына байланысты, жергілікті этникалық топтардан құрылған мемлекеттер пайда болды. Ақ Орда – Қазақстан аумағындағы моңғолдардан кейінгі құрылған алғашқы мемлекет. Сондықтан да, ҚР Президенті Н. Назарбаевтың Астанадағы резиденциясы Ақорда деп аталады.
Бейнесюжет
|
Суреттер, слайд, бағдаршам түстері, карта
Кесте, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
К
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақ Орда 7-сынып
Ақ Орда 7-сынып
Бекітемін
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Айнабұлақ ЖББНМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Габбасова Нурсауле Хайроллақызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақ Орда. Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 7.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты термнология: Ұлыс- улус- ulus Мемлекет- государство-state көшпелі өркениет- кочевое государство- nomadicstate хандық- ханство- khanate орда-орда- horde хан-хан- khan сұлтан-сұлтан- sultan уәзір- визирь- vizier империя- империя- empire жасақ- воин- warrior феодализм- феодализм-feudalism аристократия- аристократия- aristocrasy Диалогққа арналған тармақтар: Аталған мемлекеттердің өзара қарым-қатынасы/ көрші елдермен саясаты…. Бұл қарама-қайшылықтардың себебі.... Негізгі себеп болған... Бұлоқиға /өзгерісмаңызды болды айтарлықтай, өйткені… Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау және шығармашылыққа баулу, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Алтын Орда мемлекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы іс әрекеттер: |
Құрал - жабдықтар (ресурстар) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Топқа бөлу: Алтын Орда құлағаннан кейін бірнеше мемлекетттерге бөлініп кеттті. Сол мемлекетер бойынша бөлініп отырады. «Ақ Орда», «Моғолстан» , «Әбілқайыр хандығы», «Ноғай Ордасы». Қызығушылықты ояту(2 мин)
1 2. Мағынаны ашу |
Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Ұлы даланың жеті қыры» Елбасының мақаласы аясында оқушыларға ұлттық ойындар ойнату. «Бәйге» ойыны . Оқулықпен жұмыс. І топ: І топ: Тарихи анықтамалық құрастыру
ІІ топ: ІІ топ: Хронологиялық кесте құру
ІІІ топ: ІІІ топ: Ақ Орданың саяси тарихын кезеңдерге бөлу
ІҮ топ: Ақ Орда мемлекетіндегі хандарды тізбектеп жинақта Әр топтан бір оқушыдан шығады. «Айналмалы бекеті» ұйымдастырады. 2 жұлдыз, 1 ұсыныс.
ҚБ Оқушылардың қажеттілігін анықтау мақсатында «Медаль және миссия » әдісі қолданылады. Жауапты оқушылардың өздеріне жауап беруге мүмкіндік беріп, қолдау көрсетемін. «Тұлғаны таны» ойыны. Келесі деректі сөздер қай хан айтқан? (әр топқа сұрақтарға оқушылар жауап береді) «Ақ Орданың тәуелсіздігіне мен алғаш қол жеткіздім!». (Жауап Орда Еджен) - «Мен Ақ Орданың қалалық мәдениетін дамыттым. Отырар, Сауран, Жент, Баршынкент сияқты қалаларда мешіт, медреселер салдырдым!» (Ерзен хан) - «Әмір Темір болмағанда, Мәскеу біздің астанамыз болар еді...». (Тоқтамыш) - «Мен әлемді жаулап алмағанда, олар бізге қылыш көтерер еді» (Әмір Темір) «Мен Әмір Темірге тәуелді болғым келмейді, мен 1380 жылдан бастап Алтын Орданың бірқатар жерлерін өзіне қараттым және Мамай ордасын басып алдым!» (Тоқтамыс) «Мен,Ақ Орда ханы, Сырдария бойындағы қалаларды қайтару үшін әрекет жасадым!» (Барақ) ҚБ. «Бағдаршам» І – топ Алтын Орда мен Ақ Орда арасындағы айырмашылығын талдаңдар.
ІІ –
топ Алтын Орда мен Ақ Орда арасындағы ұқсастығын
талдаңдар. Қазақ жеріндегі Моңғол империясының ыдырауына байланысты, жергілікті этникалық топтардан құрылған мемлекеттер пайда болды. Ақ Орда – Қазақстан аумағындағы моңғолдардан кейінгі құрылған алғашқы мемлекет. Сондықтан да, ҚР Президенті Н. Назарбаевтың Астанадағы резиденциясы Ақорда деп аталады.
Бейнесюжет
|
Суреттер, слайд, бағдаршам түстері, карта
Кесте, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
К
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
.Суреттегі
ғимарат таныс па?
ері
байланыс:












