|
Бөлім |
Прозадағы көркем ой |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Абдрахманова Анар Турысбековна |
|
|
Күні: 12.03.2026 ж. |
12.03.2026ж |
|
|
Сынып: 11 «Ж» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүсіпбек Аймауытовтың “Ақбілек” романы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.1 Әдеби шығарманың композициясын кеңістік пен уақыт тұрғысынан талдау. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылық жолымен таныстыру; - «Ақбілек» романының кеңістік пен уақыт тұрғысынан талдау жасау; - Оқушыларға автордың шығармашылық мұрасы арқылы оның қазақ әдебиетіндегі рөлін түсіндіру.
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі\уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басталуы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақты ұйымдастыру жұмыстарын жүргізеді, амандасады, сыныппен танысады, сабақ кезіндегі ережемен, сабақ мақсатымен, бағалау крийтерилерімен таныстырады. Ой шақыру. Проза дегеніміз не? -Прозаның поэзиядан айырмашылығы бар ма?
|
Оқушылар сабақ кезіндегі ережемен, сабақ мақсатымен, бағалау крийтерилерімен танысады. |
Қол шапалақтау арқылы қолдау.
|
Интерактивті тақта
|
|
Сабақтың ортасы 3 минут 12 минут 5 минут 5 минут 5 минут 3 минут 10 минут 4 минут |
ЖАҢА ТАҚЫРЫПТЫ БОЛЖАУ. Жүсіпбек Аймауытов кім? Автор жайлы қандай ақпарат білесіңдер? Қай салада қызмет еткен? Ең танымал романы қандай? Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі және шығармашылығымен танысады.
№1 тапсырма. «Хронологиялық кесте» әдісі. Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығына қатысты хронологиялық кесте жасаңдар.
№3 тапсырма «Ақбілек» романы жазылған уақыт және кеңістік бойынша талдаңдар. (комикс арқылы қайталап, оқығанды еске түсіру)
Романдағы уақыт: Азамат соғысы; Ақтар мен қызылдар соғысы; Қазақ ауылындағы әлеуметтік өзгерістер. Романдағы кеңістік: Қазақ ауылы; Тау мен дала; Қала кеңістігі. Бекіту тапсырмасы. «Минуттық қағаз» әдісі (Ой парақ) Сабақтың өн бойында оқығанды естеріне түсіріп, ең негізгісін (пайдалысын, ұқсамайтынын, маңыздысын) анықтап, ол туралы бір минут уақыттың ішінде жазады. 1. Шығармадан тыс қалған көрініс. Оқушыларға осы шығармада тағы қандай оқиға болуы мүмкін деген сұрақты қоя отырып, жаздырту. 2. Жалғастырып жазу. Бекболат пен жез мұрт офицер тағдыры әрі қарай қалай болуы мүмкін? 3. Фокусты ауыстыру. Шығармадағы қосалқы кейіпкер Ақбілектің әкесі туралы жазу. Бұл кейіпкердің шығармадағы орны қандай? Ол бұл шығармада болмағанда оқиға желісі қалай болар еді? 4. Моральдық қайта бағдарлау. Жағымды кейіпкерді жағымсыз кейіпкер ретінде таныту немесе керісінше. (Мұқаш туралы) 5. Жанрлық трансформация. Шығарманың бір сюжетін газеттік мақала, пьеса түрінде ұсыну; комедиялық сюжетті трагедиялық сюжетке айналдыру немесе керісінше. 6. Кроссовер. Шығарма кейіпкерлерінің диалогын жазу. «Пікіралмасу» әдісі. «Ақбілек – тағдыр құрбаны ма, жоқ әлде күрескер тұлға ма?» пікірлерін дәлелдеу.
|
Оқушылар сабақты болжау мақсатында мұғалім сұрақтарына жауап береді. Оқушылар автормен танысып, өмірі мен шығармашылығы жайлы мәліметтер біледі. Оқушылар кластер әдісі арқылы «Жүсіпбек Аймауытов кім?» деген сұраққа жауап береді. Оқушылар Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығына қатысты мәліметтерді хронологиялық кестеге орналастырады. Оқушылар кеңістік және уақыт ұғымымен танысып, шығарманың жазылған уақыты мен кеңістігін анықтайды. Оқушы сабақтың өн бойында оқығанды естеріне түсіріп, ең негізгісін (пайдалысын, ұқсамайтынын, маңыздысын) анықтап, ол туралы бір минут уақыттың ішінде жазады. |
Оқушыларды қолдау мақсатында ынталандырушы сөздер айту. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді (2 балл) Дескриптор: -мәліметтермен танысады, қосымша мәліметтермен бөліседі (1 балл) Дескриптор: - кесте құрастырады (1 балл) - автор жайлы мәлімет береді (1 балл) Дескриптор: -хронологиялық кесте құрастырады; ( 2 балл) Дескриптор: -шығарманы уақыт және кеңістік тұрғысынан талдайды; ( 2 балл) Дескриптор: - оқығанды естеріне түсіріп, ең негізгісін (пайдалысын, ұқсамайтынын, маңыздысын) анықтап жазады; ( 1 балл) |
Интерактивті тақта Оқулық, дәптер, қалам Оқулық, дәптер, қалам, кесте Интерактивті тақта Дәптер, қалам Қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы 5 минут 3 минут |
Кері байланыс.
Бағалау. Смайликтер көмегімен сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.
|
Оқушылар бүгінгі сабақт не білгенін, алдағы сабақта не білгісі келетінін айтады.
|
Өзін-өзі бағалау әдісі
|
Дәптер, қалам |
|
Үйге 2 минут |
«Ақбілек» романын оқу. Сюжеттік композициялық талдауды аяқтау. |
Оқушылар шығарманы оқиды. |
Дескриптор: - шығарманы оқиды.; (1 балл) |
Оқулық, дәптер, қалам |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақбілек романы
Ақбілек романы
|
Бөлім |
Прозадағы көркем ой |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Абдрахманова Анар Турысбековна |
|
|
Күні: 12.03.2026 ж. |
12.03.2026ж |
|
|
Сынып: 11 «Ж» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүсіпбек Аймауытовтың “Ақбілек” романы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.1 Әдеби шығарманың композициясын кеңістік пен уақыт тұрғысынан талдау. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылық жолымен таныстыру; - «Ақбілек» романының кеңістік пен уақыт тұрғысынан талдау жасау; - Оқушыларға автордың шығармашылық мұрасы арқылы оның қазақ әдебиетіндегі рөлін түсіндіру.
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі\уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басталуы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақты ұйымдастыру жұмыстарын жүргізеді, амандасады, сыныппен танысады, сабақ кезіндегі ережемен, сабақ мақсатымен, бағалау крийтерилерімен таныстырады. Ой шақыру. Проза дегеніміз не? -Прозаның поэзиядан айырмашылығы бар ма?
|
Оқушылар сабақ кезіндегі ережемен, сабақ мақсатымен, бағалау крийтерилерімен танысады. |
Қол шапалақтау арқылы қолдау.
|
Интерактивті тақта
|
|
Сабақтың ортасы 3 минут 12 минут 5 минут 5 минут 5 минут 3 минут 10 минут 4 минут |
ЖАҢА ТАҚЫРЫПТЫ БОЛЖАУ. Жүсіпбек Аймауытов кім? Автор жайлы қандай ақпарат білесіңдер? Қай салада қызмет еткен? Ең танымал романы қандай? Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі және шығармашылығымен танысады.
№1 тапсырма. «Хронологиялық кесте» әдісі. Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығына қатысты хронологиялық кесте жасаңдар.
№3 тапсырма «Ақбілек» романы жазылған уақыт және кеңістік бойынша талдаңдар. (комикс арқылы қайталап, оқығанды еске түсіру)
Романдағы уақыт: Азамат соғысы; Ақтар мен қызылдар соғысы; Қазақ ауылындағы әлеуметтік өзгерістер. Романдағы кеңістік: Қазақ ауылы; Тау мен дала; Қала кеңістігі. Бекіту тапсырмасы. «Минуттық қағаз» әдісі (Ой парақ) Сабақтың өн бойында оқығанды естеріне түсіріп, ең негізгісін (пайдалысын, ұқсамайтынын, маңыздысын) анықтап, ол туралы бір минут уақыттың ішінде жазады. 1. Шығармадан тыс қалған көрініс. Оқушыларға осы шығармада тағы қандай оқиға болуы мүмкін деген сұрақты қоя отырып, жаздырту. 2. Жалғастырып жазу. Бекболат пен жез мұрт офицер тағдыры әрі қарай қалай болуы мүмкін? 3. Фокусты ауыстыру. Шығармадағы қосалқы кейіпкер Ақбілектің әкесі туралы жазу. Бұл кейіпкердің шығармадағы орны қандай? Ол бұл шығармада болмағанда оқиға желісі қалай болар еді? 4. Моральдық қайта бағдарлау. Жағымды кейіпкерді жағымсыз кейіпкер ретінде таныту немесе керісінше. (Мұқаш туралы) 5. Жанрлық трансформация. Шығарманың бір сюжетін газеттік мақала, пьеса түрінде ұсыну; комедиялық сюжетті трагедиялық сюжетке айналдыру немесе керісінше. 6. Кроссовер. Шығарма кейіпкерлерінің диалогын жазу. «Пікіралмасу» әдісі. «Ақбілек – тағдыр құрбаны ма, жоқ әлде күрескер тұлға ма?» пікірлерін дәлелдеу.
|
Оқушылар сабақты болжау мақсатында мұғалім сұрақтарына жауап береді. Оқушылар автормен танысып, өмірі мен шығармашылығы жайлы мәліметтер біледі. Оқушылар кластер әдісі арқылы «Жүсіпбек Аймауытов кім?» деген сұраққа жауап береді. Оқушылар Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығына қатысты мәліметтерді хронологиялық кестеге орналастырады. Оқушылар кеңістік және уақыт ұғымымен танысып, шығарманың жазылған уақыты мен кеңістігін анықтайды. Оқушы сабақтың өн бойында оқығанды естеріне түсіріп, ең негізгісін (пайдалысын, ұқсамайтынын, маңыздысын) анықтап, ол туралы бір минут уақыттың ішінде жазады. |
Оқушыларды қолдау мақсатында ынталандырушы сөздер айту. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді (2 балл) Дескриптор: -мәліметтермен танысады, қосымша мәліметтермен бөліседі (1 балл) Дескриптор: - кесте құрастырады (1 балл) - автор жайлы мәлімет береді (1 балл) Дескриптор: -хронологиялық кесте құрастырады; ( 2 балл) Дескриптор: -шығарманы уақыт және кеңістік тұрғысынан талдайды; ( 2 балл) Дескриптор: - оқығанды естеріне түсіріп, ең негізгісін (пайдалысын, ұқсамайтынын, маңыздысын) анықтап жазады; ( 1 балл) |
Интерактивті тақта Оқулық, дәптер, қалам Оқулық, дәптер, қалам, кесте Интерактивті тақта Дәптер, қалам Қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы 5 минут 3 минут |
Кері байланыс.
Бағалау. Смайликтер көмегімен сабақта белсенділік танытқан оқушыларды бағалау.
|
Оқушылар бүгінгі сабақт не білгенін, алдағы сабақта не білгісі келетінін айтады.
|
Өзін-өзі бағалау әдісі
|
Дәптер, қалам |
|
Үйге 2 минут |
«Ақбілек» романын оқу. Сюжеттік композициялық талдауды аяқтау. |
Оқушылар шығарманы оқиды. |
Дескриптор: - шығарманы оқиды.; (1 балл) |
Оқулық, дәптер, қалам |
шағым қалдыра аласыз


















