|
САБАҚ: |
МЕКТЕП: |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
|||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютердің ішкі және қосымша құрылғылары |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсіндіру |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Қосымша құрылғылар туралы білу |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||
|
Қосымша құрылғылардың қызметін түсініп, драйвер туралы ұғым қалыптастырады |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Қосымша құрылғылардың қызметін ескере отырып, драйвермен жұмыс істеуді меңгереді |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Компьютердің қосымша құрылғылары туралы біледі Қосымша құрылғыларды орнатуды үйренген Құрылғылармен өз бетінше жұмыс жасай алуға бейімделген. Сыртқы есте сақтау құрылғысы қандай мақсаттарда қолданылатынын анықтайды еректерді сыртқы есте сақтау құрылғыларында сақтайды Сыртқы есте сақтау құрылғысында сақталатын деректердің қолжетімділік жылдамдығы мен көлемдерін салыстырады Мәтіннен негізгі қасиеттерді таңдайды Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Компьютердің қосымша құрылғыларын негізгі құрылғылардын ажырата алады, олардың атауларын ағылшын тілінде атайды. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||
|
mouse, printer, scanner, speaker, phead sets, web-camera, modem, microphone |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||
|
|
||||
|
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? |
||||
|
|
||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||
|
|
||||
|
Құндылықтар |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық. |
|||
|
Жаһандықазаматтыққатәрбиелеу |
Төзімділікке, сабырлылыққа тәрбиелеу |
|||
|
АКТ дағдысынқолдану |
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады. |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Қазіргі заманғы дербес компьютердің архитектурасының даму үрдісі |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру |
Шаттық шеңберіне тұрғызу, жағымды психологиялық ахуал туғызу Силық беру арқылы 3 топқа бөлу Үлкен шеңберге тұрып бір-біріне жылы тілек тілейді Бірін бірі бағалау «Бармақпен бағалау» Сөйлемдегі қалып қалған сөздерді табу. Арман компьютерде қажетті құжатын тышқанның көмегімен ашып, принтердің көмегімен қағаздың бетіне шығарды. кітаптағы суретті сканер арқылы компьютерге енгізді. Сүйікті әуендерін колонка арқылы естіп отырды. компьютеріне интернет желісін қостырды. Ол үшін модем құрылғысы қажет болды. Самат желіде web-камера арқылы достарымен байланыста болды. Презентацияның көмегімен жаңа тақырыпты түсіндіру Түртіп алу» стр Түсінік қалыптастыру Шағын конспект жазу Үй жұмысын тексеру: Сұрақтарға жауап беру (Кубик лақтыру арқылы).
|
«Шаттық шеңбері» «Шағын силық» стр сы. (heart, flowers, sweets) |
||
|
Ортасы Практикалық жұмыс |
Wi-fi адаптер мен принтерді, колонканы компьютерге қосып, орнату Әр топ принтер, wi-fi адаптер мен колонканы компьютерге қосып, орнатады. Олардың жұмысын тексереді. Миға шабуыл әдісі (Қосымша құрылғылары туралы). Қосымша құрылғылар – компьютердің жүйелік блогына қосымша жалғанатын құрылғылар. Оларды жүйелік блоктың сыртына да, ішіне де қосуға болады. Принтер(Printer) - бұл кез- келген ақпараттарды компьютерден қағаз бетіне шығаруға арналған құрылғы.
Сканер (Scanner)– қағаздағы ақпараттарды компьютерге енгізуге арналған құрылғы. Оған мәтіндер, сызбалар, суреттер, графиктер, кестелер және т.б. жатады.
Дыбыс колонкалары (Speakers) –дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы.
Микрофон (Microphone) – дыбыстық ақпаратты енгізуге арналған құрылғы.
Еarphone (наушник) - дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы
Модем
(router)–
компьютерді интернетпен қосып
тұратын құрылғы. Диск (disk), флешка (usb flash drive), дискета (floppy disk),қатқыл диск (hard disk) – ақпараттарды сақтайтын және тасымалдайтын құрылғы.
Джойстик (Joystick)- Компьютерлік ойындарда қолданылатын тетік.
Веб камера (web camera) - бейне кескіндерді электрондық пішімге айналдыратын құрылғы.
Драйвер (Driver)- компьютер құрамына кіретін әртүрлі құрылғыларды басқаруға арналған арнайы программалар. Әрбір құрылғыға өзінің драйвері сәйкес келеді. мысалы, принтер драйвері, сканер драйвері. 1-топ. Сәйкесін тап. 2-топ. Қима қағаздарды біріктір 3-топ. Сөйлемді толықтыр. Топтық тапсырмалар беру. Тапсырма 1: Суреттердітөмендегі топтарға бөлу. Ақпаратты шығару құрылғылары Ақпаратты енгізу құрылғылары Ақпаратты сақтайтын және тасымалдайтын құрылғылар. Тапсырма : Тест (браузер арқылы https://kahoot.it сайтына кіріп тест орындаймыз). 1.
Компьютердіңжүйелікблогынақосымшажалғанатынқұрылғылар? D)барлық жауап дұрыс 2.
Ақпараттардыкомпьютерденқағазбетінешығаруғаарналғанқұрылғы? D) микрофон D)
Микрофон В) Ақпаратты енгізу құрылғылары С) Ақпаратты сақтайтын және тасымалдайтын құрылғы D) барлық жауап
дұрыс D) микрофон А) принтер В) сканер С) модем D) проектор 7. дыбыстықақпараттышығаруғаарналғанқұрылғы? А)
принтер D) проектор А) джойстик В)
сканер D) проектор А) Джойстик В) Драйвер С) колонка D) проектор 10.бейне кескіндерді электрондық пішімге айналдырып компьютердің жадына сақтайтын құрылғы? А) микрофон В) модем С) колонка |
|
||
|
Соңы |
1-топ. Принтер 2-топ. Модем 3-топ. микрофон Компьютердің қосымша құрылғыларына байланысты 5 жолды өлең құрау Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру. 1.Компьютердің қосымша құрылғыларын ата. 2.Драйверлер дегеніміз не? 3.Флеш-жадылар дегеніміз не? 4.Ақпарат тасығыштарды ата. 5.Принтердің неше түрі бар? |
|
||
|
Кері байланыс |
Драйвер тура«Синквейн» әдісі лы не білдік? Тақырып бізге өмірде қажет пе? |
|||
|
Кейінгі тапсырмалар |
«Компьютердің қосымша құрылғылары, қосымша құрылғыларды орнату, драйверлер.» тақырыбын оқу |
|||
|
Рефлексия |
«Баспалдақ» |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ақпаратты өлшеу. Ықтималдық әдіс"
"Ақпаратты өлшеу. Ықтималдық әдіс"
|
САБАҚ: |
МЕКТЕП: |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
|||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютердің ішкі және қосымша құрылғылары |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсіндіру |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Қосымша құрылғылар туралы білу |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||
|
Қосымша құрылғылардың қызметін түсініп, драйвер туралы ұғым қалыптастырады |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Қосымша құрылғылардың қызметін ескере отырып, драйвермен жұмыс істеуді меңгереді |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Компьютердің қосымша құрылғылары туралы біледі Қосымша құрылғыларды орнатуды үйренген Құрылғылармен өз бетінше жұмыс жасай алуға бейімделген. Сыртқы есте сақтау құрылғысы қандай мақсаттарда қолданылатынын анықтайды еректерді сыртқы есте сақтау құрылғыларында сақтайды Сыртқы есте сақтау құрылғысында сақталатын деректердің қолжетімділік жылдамдығы мен көлемдерін салыстырады Мәтіннен негізгі қасиеттерді таңдайды Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Компьютердің қосымша құрылғыларын негізгі құрылғылардын ажырата алады, олардың атауларын ағылшын тілінде атайды. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||
|
mouse, printer, scanner, speaker, phead sets, web-camera, modem, microphone |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||
|
|
||||
|
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? |
||||
|
|
||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||
|
|
||||
|
Құндылықтар |
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық. |
|||
|
Жаһандықазаматтыққатәрбиелеу |
Төзімділікке, сабырлылыққа тәрбиелеу |
|||
|
АКТ дағдысынқолдану |
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады. |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Қазіргі заманғы дербес компьютердің архитектурасының даму үрдісі |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру |
Шаттық шеңберіне тұрғызу, жағымды психологиялық ахуал туғызу Силық беру арқылы 3 топқа бөлу Үлкен шеңберге тұрып бір-біріне жылы тілек тілейді Бірін бірі бағалау «Бармақпен бағалау» Сөйлемдегі қалып қалған сөздерді табу. Арман компьютерде қажетті құжатын тышқанның көмегімен ашып, принтердің көмегімен қағаздың бетіне шығарды. кітаптағы суретті сканер арқылы компьютерге енгізді. Сүйікті әуендерін колонка арқылы естіп отырды. компьютеріне интернет желісін қостырды. Ол үшін модем құрылғысы қажет болды. Самат желіде web-камера арқылы достарымен байланыста болды. Презентацияның көмегімен жаңа тақырыпты түсіндіру Түртіп алу» стр Түсінік қалыптастыру Шағын конспект жазу Үй жұмысын тексеру: Сұрақтарға жауап беру (Кубик лақтыру арқылы).
|
«Шаттық шеңбері» «Шағын силық» стр сы. (heart, flowers, sweets) |
||
|
Ортасы Практикалық жұмыс |
Wi-fi адаптер мен принтерді, колонканы компьютерге қосып, орнату Әр топ принтер, wi-fi адаптер мен колонканы компьютерге қосып, орнатады. Олардың жұмысын тексереді. Миға шабуыл әдісі (Қосымша құрылғылары туралы). Қосымша құрылғылар – компьютердің жүйелік блогына қосымша жалғанатын құрылғылар. Оларды жүйелік блоктың сыртына да, ішіне де қосуға болады. Принтер(Printer) - бұл кез- келген ақпараттарды компьютерден қағаз бетіне шығаруға арналған құрылғы.
Сканер (Scanner)– қағаздағы ақпараттарды компьютерге енгізуге арналған құрылғы. Оған мәтіндер, сызбалар, суреттер, графиктер, кестелер және т.б. жатады.
Дыбыс колонкалары (Speakers) –дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы.
Микрофон (Microphone) – дыбыстық ақпаратты енгізуге арналған құрылғы.
Еarphone (наушник) - дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы
Модем
(router)–
компьютерді интернетпен қосып
тұратын құрылғы. Диск (disk), флешка (usb flash drive), дискета (floppy disk),қатқыл диск (hard disk) – ақпараттарды сақтайтын және тасымалдайтын құрылғы.
Джойстик (Joystick)- Компьютерлік ойындарда қолданылатын тетік.
Веб камера (web camera) - бейне кескіндерді электрондық пішімге айналдыратын құрылғы.
Драйвер (Driver)- компьютер құрамына кіретін әртүрлі құрылғыларды басқаруға арналған арнайы программалар. Әрбір құрылғыға өзінің драйвері сәйкес келеді. мысалы, принтер драйвері, сканер драйвері. 1-топ. Сәйкесін тап. 2-топ. Қима қағаздарды біріктір 3-топ. Сөйлемді толықтыр. Топтық тапсырмалар беру. Тапсырма 1: Суреттердітөмендегі топтарға бөлу. Ақпаратты шығару құрылғылары Ақпаратты енгізу құрылғылары Ақпаратты сақтайтын және тасымалдайтын құрылғылар. Тапсырма : Тест (браузер арқылы https://kahoot.it сайтына кіріп тест орындаймыз). 1.
Компьютердіңжүйелікблогынақосымшажалғанатынқұрылғылар? D)барлық жауап дұрыс 2.
Ақпараттардыкомпьютерденқағазбетінешығаруғаарналғанқұрылғы? D) микрофон D)
Микрофон В) Ақпаратты енгізу құрылғылары С) Ақпаратты сақтайтын және тасымалдайтын құрылғы D) барлық жауап
дұрыс D) микрофон А) принтер В) сканер С) модем D) проектор 7. дыбыстықақпараттышығаруғаарналғанқұрылғы? А)
принтер D) проектор А) джойстик В)
сканер D) проектор А) Джойстик В) Драйвер С) колонка D) проектор 10.бейне кескіндерді электрондық пішімге айналдырып компьютердің жадына сақтайтын құрылғы? А) микрофон В) модем С) колонка |
|
||
|
Соңы |
1-топ. Принтер 2-топ. Модем 3-топ. микрофон Компьютердің қосымша құрылғыларына байланысты 5 жолды өлең құрау Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру. 1.Компьютердің қосымша құрылғыларын ата. 2.Драйверлер дегеніміз не? 3.Флеш-жадылар дегеніміз не? 4.Ақпарат тасығыштарды ата. 5.Принтердің неше түрі бар? |
|
||
|
Кері байланыс |
Драйвер тура«Синквейн» әдісі лы не білдік? Тақырып бізге өмірде қажет пе? |
|||
|
Кейінгі тапсырмалар |
«Компьютердің қосымша құрылғылары, қосымша құрылғыларды орнату, драйверлер.» тақырыбын оқу |
|||
|
Рефлексия |
«Баспалдақ» |
|||
шағым қалдыра аласыз























