жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпаратты шифрлеу
Ақпаратты шифрлеу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік жұйелер мен желілер |
Мектеп: №47 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:16.11.18. |
Машықкердің аты-жөні:Бақатаева Б.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.1 Шифрлеудің әр түрлі әдістерін қолдана отырып мәтіндік ақпаратты кодтау және кодтан шығару. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар шифрлеуді үйренеді. Шифрлеу түрлерімен танысып, есеп құрастыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Кодтауды біледі. - ASCII кодын ажырата алады. - Мәтіндік ақпаратты кодтай алады кодтан шығара біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика және терминология: Шифрлеу-шифрование-enoryption Криптография-криптография- cryptography Кілт- ключ-key |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Қарым-қатынас орнату, уақытты тиімді пайдалануға, іздемпаздыққа, жаңашылдыққа тәрбиелеу. Достық және айналасындағыларға қамқорлық көрсету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, орыс тілі, математика, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпарат тасымалдау үдерісін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. ZIPGRADE бағдарламасы арқылы үй тапсырмасын тексеру. 1. Адам қабылдайтын ақпараттар қандай түрде болуы мүмкін? А. Көру және есту В. Дыбыс және сезім С. Таңбалы және бейнелі Д. Көру және дыбыс 2. Ақпартты беру процесі қалай бөлінеді. А. Біржақты В.Біржақты, екіжақты С. Біржақты, үшжақты Д. Үшжақты
3. Ақпараттық
процесстерді зерттейтін ғылым- Д) химия 4. Байланыс құралдары А. Телефон, радио, теледидар, интернет В. Телефон, кітап, газет С. Газет, теледидар, интернет Д. Кітап, газет, журнал 5. Адам ақпараттың 90% пайызын қандай сезім мүшесі арқылы алады А. Есту, дәм сезу В. Дәм сезу, иіс сезу С. Иіс сезу, көру Д. Көру, есту 6. Ақпарат беру жүйесі ? А. Адамнан адамға,компьютерден компьютерге В.Адамнан адамға, адамнан компьютерге С. Адамнан адамға, адамнан компьютерге, компьютерден компьютерге Д. компьютерден компьютерге, адамнан компьютерге 7. Дәм, иіс, сезім сияқты табиғи ақпарат көздерінен алынатын информациялар А. Таңбалы В. Бейнелі С. Сезім Д. Белгі 8. Адам қабылдайтын ақпараттар қандай болып келеді? А. Таңбалы В. Таңбалы, бейнелі С. Таңбалы, суретті Д. Таңбалы, жазбаша 9. Құстардың сайрауы, айғай-шу, табиғат суреттері қандай ақпарат түріне жатады? А. Таңбалы В. Бейнелі С. Ауызша Д. Суретті 10. Флешка,диск,дискета ақпатты қалай тасымалдау түріне жатады? А. Адам мен адам арасындағы В. Адам мен компьютер арасындағы С. Компьютер мен компьютер арасындағы Д. Адам мен табиғат арасындағы |
Оқулық, стикерлер,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 3 мин 6 мин 5 мин |
ІІ.Жаңа сабақты түсіндіру. Миға шабуыл. Жаңа тақырып. Кодтау не үшін қажет? Мәтіндік ақпаратты шифрлау дегеніміз не және ол не үшін қажет? Мәтіндік ақпарат-табиғи және формальды тілдер көмегімен жазбаша түрде ұсынылатын ақпарат.Мәтіндік ақпарат құрамына әр түрлі алфавиттің кіші әріптері,бас әріптері,цифрлар,әр түрлі таңбалар,сондай-ақ математикалық таңбаларда кіреді. Шифрлеу(кодтау)-рұқсат етілген тұлғаларға қолжетімді және рұқсат етілмеген адамдардан құпия сақталатын ақпаратты түрлендірудің қайтымды түрі.Шифрлау-кодтау болып табылады,алайда мұнда ақпаратты жіберуші мен қабылдаушыға ғана белгілі бір құпияч әдісі қолданылады. Шифрдан шығару(декодтау)-шифрланған ақпаратты бастапқы қалпына келтіру,яғни алғашқы мәтінді алу үрдісі. Хабарламаны жасырудың көптеген тәсілдері бар.Мысалы:Морзе коды, ASCII коды,Цезарь шифры. Морзе коды (Морзе әліппесі).Морзе коды негізінде код емес,шифр болып табылады.Әліпенің әрбір әріпі,0-ден 9-ға дейінгі сандар,сонымен қатар тыныс белгілері қысқа және ұзын дыбыстық сигналдармен алмастырылады.Бұл сигналдарды әдетте «нүкте» және «сызықша»деп атайды.Басқа шифрлармен салыстырғанда Морзе коды хабарламаларды жасыру үшін қолданылмайды.
Тапсырма 1. Жұптық жұмыс «Морзе әліппесін» пайдаланып, келесі сөздерді кодтаңдар:
Сергіту сәті. Оқушылар интербелсенді тақтадағы бейнероликтен көрген іс-қимылдарын қайталайды Тапсырма 2. Жеке жұмыс: «Өзіңді тексер» әдісі Төменде келтірілген шифрды пайдаланып: а) өз аттарынды шифрландар; ә) 13 11 42 11 13 34 44 11 43 сөзін шифрдан шығарындар.
Мысалы: Шифрланбаған мәтін: Б О Л А Ш А Қ Шифрланған мәтін 31 63 23 11 65 11 13 Жалау әліппесінің кодтау кестесі арқылы сөздер жасу Астана Өз есімін жазу
Сабақты бекіту. Жұппен тапсырма орындау. Жанындағы қатар отырған оқушыға сөз айтады сол сөзді «Морзе әліппесіне» кодтау керек
|
Оқулық 50-бет
Видеоролик |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек» Рефлексия: стикер арқылы «Бағалау» ағашына іледі Мен білдім................... Мен үйрендім.............. Маған ұнады............... Мен қиналдым............. Менің көңіл күйім..........
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
Ақпаратты шифрлау оқып келу Бірнеше сөздерді «Морзе әліппесінде» кодтау
|
Оқулық 56 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















