Ақпараттың өлшем бірліктері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ақпараттың өлшем бірліктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика мұғалімдеріне
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1.А Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы

Мектеп: «Қ.Игенбайұлы атындағы орта мектеп-бақшасы» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: А.О.Сыраимова

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

7.1.1.1 Ақпараттың өлшем бірліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.1.1 ақпараттың өлшем бірліктерін атап өту

7.2.1.2 ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыруды жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: Ақпараттың өлшем бірліктерін өсу және кему ретімен атай алады;

Оқушылардың басым бөлігі: Ақпараттың өлшем бірліктерін ауыстыру поцесін орындай алады, санын анықтай алады;

Кейбір оқушылар: Ақпараттың өлшем бірліктерін ауыстыру процесін орындай отырып, сақтайтын ақпарат түрлерінің көлемін есептеп, анықтай алады

Бағалау критерийі

Сандық мәндерді ақпараттың бір өлшем бірлігінен (Кбайт, байт, бит) басқа өлшем бірлігіне аударады, ақпараттың түрлі өлшем бірліктерін бір-бірімен салыстырады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ақпараттың өлшем бірліктерін түгендей алады, бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт, петабайт, эксабайт, зеттабайт, йоттабайт, символ, код

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік Ел» идеясының 4-құндылығы «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» арқылы оқушыларды тиянақтылыққа баулу

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім


Ақпарат ұғымы, түрлері, өлшемдері, ақпаратпен не істейміз, ақпаратты қалай қабылдаймыз, ақпаратты қайдан аламыз

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Жүректен-жүрекке» (оқушылар бір-біріне жүрек беру арқылы ақиқат-жалған-кестесіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы 2 топқа бөлініп, жақсы бір тілек айтады)

Оқушылардың зейінін шоғырландыру жаттығуы (ақиқат-жалған кестесі)

«Ақпарат» грек сөзі

жалған

Біз білімді алуан түрлі ақпарат көздерінен (оқулық, теледидар, радио, Интернет) аламыз

ақиқат

Адама ақпаратты есте сақтайды, жеткізеді, өңдейді

ақиқат

Ақпарат түрлері жай және күрделі болады

жалған

Адам ең көп ақпаратты есту мен көруден алады

ақиқат

Сабақ мақсатын таныстыру


«Өрмекшінің торы» өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары

















Сабақтың ортасы

(35 мин.)


Серіктесті оқыту ақпарат өлшем бірліктерін өсу және кему ретімен жазады (оқушылар өз бетімен тақырыппен танысып, ақпараттың өлшем бірліктерін атап, санын анықтай алады, топпен талқылау арқылы өзара оқыту жүреді)

І – топ: Ақпарат өлшем бірліктерін өсу ретімен жаз:

Бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт, петабайт, зеттабайт, йоттабайт

ІІ – топ: Ақпарат өлшем бірліктерін кему ретімен жаз: йоттабайт, зетта байт, эксабайт, петабайт, терабайт, гигабайт, мегабайт, килобайт, байт, бит

Shape1

Бағалау «Бағдаршам»


Ойлан-жұптас-бөліс: Берілген тапсырма (сұрақ) бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады (Берілген ақпараттың өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыру Егер ақпарат өлшемін үлкен бірліктен кіші бірлікке ауыстырсақ, онда көбейту амалын қолданады. Биттен байтқа ауыстыру үшін бөлу амалын қолданады. Мысалы, 30 байт = 240 бит, 32 бит:8 бит = 4 байт).

1-тапсырма: Ақпарат санын анықта:

1Гбайт = 1024 Мбайт = 210Мбайт = 220Кбайт = 230байт

1Пбайт = 1024Тбайт = 210Гбайт = 220Мбайт = 230Кбайт = 240байт

2 – тапсырма:

1 байт

=


бит

128 бит

=


байт

1 Кбайт

=


бит

2048 байт

=


Кбайт

2 Мбайт

=


Кбайт

81920 бит

=


Кбайт

Бағалау «Бас бармақ»


Сергіту сәті: «Кездесу» ойыны (Жай әуенмен екі шеңбер болып, қарама-қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады)

ЖИГСО: Әр топ берілген тапсырманы 5 минут оқып, түсін-генін қарсы топқа түсіндіріп, сақтайтын ақпарат түрлерінің көлемін есептеп, анықтайды.

1 – тапсырма: Көлденеңнен 1200 түрлі түсті нүктеден, тігінен 600 нүктеден құралған суретті сақтау үшін талап ететін ақпараттың көлемін есептеңдер.

Шешуі: Әрбір түрлі түсті нүкте 1 байтпен кодталады, яғни 256 түстердің бірін иемденеді. Тапсырманы орындау үшін:

  1. Суретте қанша нүкте бар екенін есептейміз:

1200 * 600 = 720 000 нүкте = 720 000 байт

  1. Байтты килобайтқа айналдырамыз:

720 000 : 1024 = 703,125 Кбайт

Жауабы: суретті сақтау үшін 703,125 Кбайт. Суретті 8 Кбаттық флэшкаға сақтауға болады


2 – тапсырма: 200 беттен, бір беті 60 жолдан және бір жолда 80 символдан тұратын кітапта қанша килобайт ақпарат бар екендігін анықтаңдар.

Шешуі: Әрбір түрлі түсті нүкте 1 байтпен кодталады, яғни 256 түстердің бірін иемденеді. Тапсырманы орындау үшін:

  1. Бір бетте қанша символ бар екенін есептейміз:

60 * 80 = 4800 символ

  1. Кітапта қанша символдың бар екендігін анықтаймыз:

4800 * 200 = 960 000 символ = 960 000 байт

  1. Байтты килобайтқа айналдырамыз:

960 000 : 1024 = 973,5 Кбайт

Жауабы: Кітапта 973,5 Кбайт ақпарат бар. Кітапты сыйым-дылығы 700 Мбайт компакт-дискіге көшіруге болады

Бағалау «Шапалақ»

Оқулық

7 сынып




Бағалау «Бағдаршам»





7 сынып оқулығы, §1.1, 5 бет



7 сынып оқулығы, §1.2, 8-9 бет







7 сынып оқулығы, §1.2, 7-8 бет



Кеспе қағаздары







Сабақтың соңы

(5 мин.)

Рефлексия

«Синквейн» -бес тармақты өлең

  1. зат есім

  2. сын есім

  3. етістік

  4. сөзді сөйлем

1 синоним сөз

Кеспе қағаздары

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тапсырмалар орындау арқылы саралау жұмыстарын жүргізу

«Бағдаршам»

«Бас бармақ»

«Шапалақ»

Қауіпсіздік техникалары

Сабақ бойынша рефлесия

Сабақта сараланған оқу мақсаттары оқушыларға қолжетімді етіп құрылған. Оқушылар өз қабілеттеріне байланысты мақсатқа жетеді. Сабағымда тапсырмалармен оқушыларға берілген сұрақтар дер кезінде орындалды. Сабақ кезеңдерінде тапсырмаларды орындау барысында уақытты тиімді пайдаланды.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісімен орындалған тапсырмалар

  2. «ДЖИГСО» тәсілімен орындаған тапсырма есептер


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1. Алдыңғы білімнің игерілуі;

  2. Деңгейлік тапсырмаларды көптеп беру







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2019
2316
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі