Ақпараттың өлшем бірліктері 7- сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ақпараттың өлшем бірліктері 7- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақпараттың өлшем бірліктері
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚЫСҚАМЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Бөлімі:

1 - бөлім. «Компьютерлік жад және ақпараттың өлшем бірліктері»

Педагогтің аты-жөні:

Тургунова Феруза Элбековна

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ақпараттың өлшем бірліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.1 ақпараттың өлшем бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқасына аударуды жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы үшін: ақпараттың өлшем бірліктерін біледі.

Оқушыларың көбі үшін: бір өлшем бірлігінен екінші бірлікке ауыстыру жолдарын біледі.

Кейбір оқушылар үшін: ақпараттарды бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірлігіне ауыстырады.

Бағалау критерийлері

Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі.

Ақпараттарды бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірлігіне ауыстырады.

Тілдік мақсаттар




Пәндік лексика мен терминология:

бит, байт, мегабайт, терабайт, петабайт, эксабайт, бод.

ақпараттың бірлігі - единица информации - information units

ақпаратты тасымалдау - жылдамдығы - скорость передачи информации - information transfer rate

Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

  • Күнделікті тұрмыстағы өлшем бірліктерін қолданылуына қарай жіктеңдер, олардың маңыздылығын түсіндіріңдер.

  • Ақпараттың бір өлшем бірлігін келесі өлшем бірліктерге ауыстыруды қалай жүзеге асырамыз?

  • Ақпарат адам өмірінде қандай маңызды рөл атқарады?

  • Күнделікті өмірде жиі қолданылатын қандай шамаларды атай аласыңдар (масса, уақыт, ұзындық, т.б)?

  • Шамаларды қандай өлшем бірліктерімен өлшейміз?

  • Ақпаратты не үшін өлшейміз?

Құндылықтарға баулу

Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Математика

Алдыңғы білім

Ақпарат туралы жалпы түсінік бар

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу.


  1. Гүлмен тілек тілеу” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айтуы арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

  2. Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Фигуралар көмегімен оқушылар 3 топқа бірігеді.

I - Үшбұрыштар тобы

II – Дөңгелектер тобы

III – Төртбұрыштар тобы



5 мин.




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі

Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі.


  • Күнделікті тұрмыстағы өлшем бірліктерін қолданылуына қарай жіктеңдер, олардың маңыздылығын түсіндіріңдер.

  • Ақпараттың бір өлшем бірлігін келесі өлшем бірліктерге ауыстыруды қалай жүзеге асырамыз?

  • Ақпарат адам өмірінде қандай маңызды рөл атқарады?

  • Күнделікті өмірде жиі қолданатын қандай шамаларды атай аласыңдар? (масса, уақыт, ұзындық, т.б).

  • Шамаларды қандай өлшем бірліктерімен өлшейміз?

  • Ақпаратты не үшін өлшейміз?

Бағалау

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс, келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар»


Интерактивті тақта.


Сабақтың ортасы

26 мин.








Жаңа сабаққа кіріспе

Оқулықпен жұмыс істеу

«ДЖИГСО» әдісі

(Т). Топтарға оқулықтан жаңа сабақтың мәтіні бөліп беріледі.

Арнайы белгіленген уақыт ішінде мәтінді оқып шығады.

Кейін топтар арасында жаңа ақпаратпен таныстыру, ой бөлісу жұмысы жалғасады.

Жеке, топта, ұжымда талқылау.

Ортақ тұжырым жасалады.


Білу:

  • Ақпараттың ең кіші бөлігі қалай аталады?

  • «Деректер жіберу жылдамдығы» дегеніміз не?

  • Хабардың ақпараттық көлемі деп нені айтамыз?

  • Ақпарат тасымалдаушылардың сыйымдылығының маңызы неде?

Түсіну:

  • Ақпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірлігіне өткізу ретін айтып бер.

  • Әртүрлі дереккөздердегі (газет, журнал, кітап) ақпараттың өлшемдерін анықтау әдісін түсіндір.

  • Әртүрлі өлшем бірліктерінің өзара ортақ қандай қасиеттері болады?

Дескриптор:

- Берілген мәтінді оқиды.

- Топ ішінде өзара талқылау жүргізеді.

Білу, түсіну сұрақтарына жауап береді.

- Топтар арасындағы түсіндіру, жеткізу, баяндау жұмысында белсенділік танытады.



Бағалау

Топтар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар»







(Д) Қолдану

Оқулықта берілген үлгі бойынша есептерді талдаймыз. Талдаудан кейін тапсырмада көрсетілген есептерді оқушылардың өздеріне орындауға береміз.


Кітапта 300 бет және әр бетте 60 символдан тұратын 45 қатар бар.

Осы кітаптың көлемін Кб және Мб өлшемдерге ауыстырыңдар

(1 символ = 1 байт).

Дескриптор:

  • Берілген есепті талдайды.

  • Оқулық бетіндегі ақпараттың мөлшерін символдардың көбейту амалын қолданып табады.

  • Жалпы көлемін байт өлшемімен тауып алғаннан кейін, оны 1024­ке бөлу арқылы тисті өлшем бірліктеріне ауыстырады.

Бағалау Оқушылар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар»


7-сынып оқулығы.

Компьютер.





(Т) Талдау

Өлшем бірліктерін «Кластер» әдісі арқылы топтастыру.

Күнделікті тұрмыстағы өлшем бірліктерін қолданылуына қарай жіктеңдер.

Оларды ортақ қасиеттеріне қарай топтастырыңдар. Ақпаратты өлшеудің қандай маңызы бар?

Дескриптор:

- Тұрмыстағы өлшем бірліктерін қолданылуына қарай жіктейді.

- Оларды ортақ қасиеттеріне қарай топтастырады.

- Ақпаратты өлшеудің маңыздылығын атайды.


Бағалау Топтағы оқушылар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс, келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».


(Ж) Практикалық жұмыс орындау

1. Компьютердегі дискіні ашып, сыйымдылықтарының өлшем бірліктерін анықтаңдар.

Анықталған мәліметтерді жұмыс дәптеріне түсіріңдер.

2. Компьютерде орналасқан әртүрлі типтердегі файлдардың өлшемдерін файлдың қасиеттеріне қарап анықтау.

(Ж) Практикалық жұмыс орындау

1. Компьютердегі дискіні ашып, сыйымдылықтарының өлшем бірліктерін анықтаңдар.

Анықталған мәліметтерді жұмыс дәптеріне түсіріңдер.

2. Компьютерде орналасқан әртүрлі типтердегі файлдардың өлшемдерін файлдың қасиеттеріне қарап анықтау.

Бағалау Жұптағы оқушылар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар


Информатика

7-сынып оқулығы.

Компьютер.



(Ж)

1 тапсырма*

3 Гбайт = ?

Мбайт = ?

Кбайт = ? байт;

? Гбайт = 7168 Мбайт =? Кбайт;

1,5 Кбайт = ? байт = ? бит

? Мбайт = ? Кбайт = ? байт


Дескриптор:

  • Есепті дұрыс шығарады.


Бағалау Жұптағы оқушылар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар.

Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

7 мин

Рефлексия

Сабақты бекіту

«Еркін микрофон» әдісі

Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беріп, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

  • Ақпаратты өлшеудің қандай маңызы бар?

  • Бір өлшем бірлігінен екіншісіне ауыстыруда қандай қиыншылықтар кездесті?

  • Мәтіндік ақпараттардың көлемін анықтап, өлшем бірліктеріне айналдыруда түсінбегендеріңді айт.

  • Ақпаратты жеткізу жылдамдығын есептеуде өлшем бірліктерін білу қаншалықты маңызды?

Бағалау Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».


Рисунок 23

Үй тапсырмасы:

  1. 6 Мб ақпаратты байт, Кбайтта өрнектеңдер.

  2. Кітаптағы 110 Мб ақпаратты «Информатика» сөзінің нешеуімен ауыстыруға болады?

  3. Толық аты-жөндерің қанша бит, қанша байт болатынын есептеп табыңдар.

  4. 1 Гбайт ақпарат желіде 512 секундта тасымалданса, онда ақпаратты жеткізу жылдамдығын табыңдар.

600 беттік кітаптың әр бетінде 36 қатар 64 символ бар. Осы кітаптағы ақпаратты 64 Кб жылдамдықпен қанша уақытта тасымалдау мүмкін?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.02.2025
178
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі