|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер. М.Әуезов "Көксерек". |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аққасқа мен Көксерек. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1.әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.2.1.1.шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін, эпизодтарды салыстырады. |
|
Құндылықтар |
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы. Оқушыларда рухани жаңғыру, ұлттық болмысты құрметтеу қасиеттері қалыптасады, әділдік пен жауапкершілігі артады. |
|
Зерттеу сұрағы |
Сабақта «Комикс», «Сәйкестендіру», «Кездейсоқ барабан» әдістерін пайдалана отырып, оқушылардың пәнге деген белсенділігін арттыруға бала ма? |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин.
|
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Керекті құрал-жабдықтарын дайындату. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сен білесің бе?» интербелсенді тақтада берілген ертегі суреттерінен үзіндіні қарау арқылы, ертегегі атауын атайды. Ондағы жылы лебіздірді оқиды. Оқушыларға қоржын тарата отырып, топқа бөлу. 3. Үй тапсырмасын тексеру: «Wordwool» платформасы арқылы жасалған викториналық сұрақтар. Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді. https://wordwall.net/ru/resource/106275049 Сұрақтар: 1.Көксерек қалай
қолға түседі? 2.Адамдар Көксеректі не үшін
асырайды? 4.Көксеректің мінезі қандай
болып қалыптасты? 5.Көксерек неліктен ауылға
шабуыл жасайды? 6.Әңгімедегі негізгі
ой қандай? 7.Шығарманың эпилогы қандай? 8.Шығарманың прологы қандай? 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Үй тапсырмасын қайталауға арналған ұяшықтарда берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ:мадақтау Дескриптор Жалпы-1 балл -сұраққа дұрыс жауап береді |
Интербел-сенді тақта |
|
Сабақтың ортасы
6 мин |
1-тапсырма.Ж.А. Оқулықпен жұмыс Әр жұпқа әртүрлі тапсырма беріледі. Олар: 1.Вендиаграммасы (Аққасқа/Көксерек; Ауыл өмірі мен Тағылық өмір) 2.Бес жолды өлең (Аққасқа/Көксерек) 3.Шатасқан сөздер. (Ес жиған соң , жұрт қасқырдың құлағын қарап отырып, бұрынғы кеткен Көксерек атты күшікті таныды.Құрмашты ойлап көздерінен жас та шықты.) |
Әр жұп тапсырмаларын жұмыс парағына орындайды. 1.Вендиаграммасы 2.Бес жолды өлең. 3.Шатасқан сөздер. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл 1-3-жұп: -кейіпкерлер бейнесін сипаттайды; -айырмашылықтары мен ұқсастықтарын айтады. 2-4 –жұп: өлең құрылысын сақтай отырып, өлең құрастырады 5-жұп: -шатасқан сөздерді дұрыс орналастырып қай бөлімде айтылғанын табады |
Жұмыс парақша-лары
|
|
7 мин |
2-тапсырма.О.А. Жеке тапсырмалар оқушының білім деңгейіне қарай бөлініп, саралау тапсырмасы түрінде беріледі. 1.«Төрт сөйлем/ПОПС» әдісі. 2.Жуан сұрақтар. 3.Сюжетті сурет. |
Оқушылар шығарманы «Төрт сөйлем» әдісіне салып жазады; жуан сұрақтарға жауап береді; Сюжетті сурет бойынша шығарма туралы әңгімелейді. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл -пікір,дәлел, мысал,қорытынды жазады -жуан сұрақтарға дұрыс жауап береді -сурет бойынша әңгіме мазмұнын айтады |
|
|
2 мин |
Сергіту сәті «Тұлғаны танисың ба?» әдісі. Ұлы ақын, ағартушы суреттері көрсетіледі,оқушылар ұлы тұлғалардың есімін табады. |
Оқушылар суретте берілген тұлғалардың атауынм атайды. |
|
Ұлы тұлғалар суреті |
|
15 мин |
3-тапсырма.А. 1-топ.Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. 2-топ.Шығарманың идеясын,кейіпкерлерін жаз. Бес жолды өлең құрастыр. Шығарма мазмұнына сюжетті сурет салл. 3-топ. Шығармадағы негізгі кейіпкерлерді, бойындағы қасиеттерін,кейіпкерге хат жаз. |
Топтық жұмыс жүргізеді. Топ ережесін сақтайды. Әр топ өзінің тапсырмасына сай дескриптор бойынша жұмыс жүргізеді. Шығармаға композициялық талдау, сатылай кешенді талдау жасайды.Шығарма кейіпкерлерін табады, оларға мінездеме береді, кейіпкерге хат жазады, синквейн құрастырады. |
Дескриптор (әр топтың тапсырмасына сай дескрипторлар) 1-топ. - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға байланысуын жазады -оқиға шиеленісуі жазады - шарықтау шегін жазады 2-топ -шығарма кейіпкерлерін жазады - идеясын жазады -синквейн құрылымын біледі - синквейн құрастырады -сюжетті сурет салады 3-топ. -кейіпкерлерін жазады -бойындағы қасиеттерін жазады -хат жазу құрылымын біледі -кейіпкерге хат жазады -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
|
3 мин |
4-тапсырма.Ж. Дәптермен жұмыс Қасқыр туралы мақал-мәтел жаз. 1.Қасқырды қанша асырасаң да, орманға қарап ұлиды. 2.Қасқырдың аузы жесе де қан, жемесе де қан. 3.Қасқырдан қой аман болмас. 4.Қасқырды жұрт жек көрер, бірақ ормансыз болмайды. 5.Қараусыз қалған мал-қасқырдың олжасы. |
Қасқыр туралы мақал-мәтел жазады. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл -мақал-мәтел жазады -сауатты жазады -мағынасын ашады |
|
|
Сабақтың соңы
4 мин. |
Рефлексия: «ҚҚҚ» кестесі. 1.Әңгімедегі негізгі ой
қандай? 2.Шығарманың эпилогы қандай? 3.Шығарманың прологы қандай? Бағалау: «Бәйге» ашық журналы Оқушылар қоржындарына жинаған асықтарды/балл/ санап, ашық журналға балл қояды. Үй тапсырмасы: 9-тапсырма |
Тақырыпты бекіту мақсатында берілген сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар тақырып бойынша қорытынды жасайды. Сабақ барысында Не қызықты болды? Не құнды болды?Не қиын болды ? сұрақтарына жауап береді. Оқушылр өзін-өзі бағалайды. Сабақ барысында жинаған балл санын «Бәйге» тақтасына іледі. |
1-10 баллдық жүйе |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Аққасқа мен Көксерек"
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер. М.Әуезов "Көксерек". |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аққасқа мен Көксерек. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1.әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.2.1.1.шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін, эпизодтарды салыстырады. |
|
Құндылықтар |
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы. Оқушыларда рухани жаңғыру, ұлттық болмысты құрметтеу қасиеттері қалыптасады, әділдік пен жауапкершілігі артады. |
|
Зерттеу сұрағы |
Сабақта «Комикс», «Сәйкестендіру», «Кездейсоқ барабан» әдістерін пайдалана отырып, оқушылардың пәнге деген белсенділігін арттыруға бала ма? |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин.
|
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Керекті құрал-жабдықтарын дайындату. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сен білесің бе?» интербелсенді тақтада берілген ертегі суреттерінен үзіндіні қарау арқылы, ертегегі атауын атайды. Ондағы жылы лебіздірді оқиды. Оқушыларға қоржын тарата отырып, топқа бөлу. 3. Үй тапсырмасын тексеру: «Wordwool» платформасы арқылы жасалған викториналық сұрақтар. Оқушылар ұяшықтарды таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді. https://wordwall.net/ru/resource/106275049 Сұрақтар: 1.Көксерек қалай
қолға түседі? 2.Адамдар Көксеректі не үшін
асырайды? 4.Көксеректің мінезі қандай
болып қалыптасты? 5.Көксерек неліктен ауылға
шабуыл жасайды? 6.Әңгімедегі негізгі
ой қандай? 7.Шығарманың эпилогы қандай? 8.Шығарманың прологы қандай? 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Үй тапсырмасын қайталауға арналған ұяшықтарда берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ:мадақтау Дескриптор Жалпы-1 балл -сұраққа дұрыс жауап береді |
Интербел-сенді тақта |
|
Сабақтың ортасы
6 мин |
1-тапсырма.Ж.А. Оқулықпен жұмыс Әр жұпқа әртүрлі тапсырма беріледі. Олар: 1.Вендиаграммасы (Аққасқа/Көксерек; Ауыл өмірі мен Тағылық өмір) 2.Бес жолды өлең (Аққасқа/Көксерек) 3.Шатасқан сөздер. (Ес жиған соң , жұрт қасқырдың құлағын қарап отырып, бұрынғы кеткен Көксерек атты күшікті таныды.Құрмашты ойлап көздерінен жас та шықты.) |
Әр жұп тапсырмаларын жұмыс парағына орындайды. 1.Вендиаграммасы 2.Бес жолды өлең. 3.Шатасқан сөздер. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл 1-3-жұп: -кейіпкерлер бейнесін сипаттайды; -айырмашылықтары мен ұқсастықтарын айтады. 2-4 –жұп: өлең құрылысын сақтай отырып, өлең құрастырады 5-жұп: -шатасқан сөздерді дұрыс орналастырып қай бөлімде айтылғанын табады |
Жұмыс парақша-лары
|
|
7 мин |
2-тапсырма.О.А. Жеке тапсырмалар оқушының білім деңгейіне қарай бөлініп, саралау тапсырмасы түрінде беріледі. 1.«Төрт сөйлем/ПОПС» әдісі. 2.Жуан сұрақтар. 3.Сюжетті сурет. |
Оқушылар шығарманы «Төрт сөйлем» әдісіне салып жазады; жуан сұрақтарға жауап береді; Сюжетті сурет бойынша шығарма туралы әңгімелейді. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл -пікір,дәлел, мысал,қорытынды жазады -жуан сұрақтарға дұрыс жауап береді -сурет бойынша әңгіме мазмұнын айтады |
|
|
2 мин |
Сергіту сәті «Тұлғаны танисың ба?» әдісі. Ұлы ақын, ағартушы суреттері көрсетіледі,оқушылар ұлы тұлғалардың есімін табады. |
Оқушылар суретте берілген тұлғалардың атауынм атайды. |
|
Ұлы тұлғалар суреті |
|
15 мин |
3-тапсырма.А. 1-топ.Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. 2-топ.Шығарманың идеясын,кейіпкерлерін жаз. Бес жолды өлең құрастыр. Шығарма мазмұнына сюжетті сурет салл. 3-топ. Шығармадағы негізгі кейіпкерлерді, бойындағы қасиеттерін,кейіпкерге хат жаз. |
Топтық жұмыс жүргізеді. Топ ережесін сақтайды. Әр топ өзінің тапсырмасына сай дескриптор бойынша жұмыс жүргізеді. Шығармаға композициялық талдау, сатылай кешенді талдау жасайды.Шығарма кейіпкерлерін табады, оларға мінездеме береді, кейіпкерге хат жазады, синквейн құрастырады. |
Дескриптор (әр топтың тапсырмасына сай дескрипторлар) 1-топ. - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға байланысуын жазады -оқиға шиеленісуі жазады - шарықтау шегін жазады 2-топ -шығарма кейіпкерлерін жазады - идеясын жазады -синквейн құрылымын біледі - синквейн құрастырады -сюжетті сурет салады 3-топ. -кейіпкерлерін жазады -бойындағы қасиеттерін жазады -хат жазу құрылымын біледі -кейіпкерге хат жазады -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
|
3 мин |
4-тапсырма.Ж. Дәптермен жұмыс Қасқыр туралы мақал-мәтел жаз. 1.Қасқырды қанша асырасаң да, орманға қарап ұлиды. 2.Қасқырдың аузы жесе де қан, жемесе де қан. 3.Қасқырдан қой аман болмас. 4.Қасқырды жұрт жек көрер, бірақ ормансыз болмайды. 5.Қараусыз қалған мал-қасқырдың олжасы. |
Қасқыр туралы мақал-мәтел жазады. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл -мақал-мәтел жазады -сауатты жазады -мағынасын ашады |
|
|
Сабақтың соңы
4 мин. |
Рефлексия: «ҚҚҚ» кестесі. 1.Әңгімедегі негізгі ой
қандай? 2.Шығарманың эпилогы қандай? 3.Шығарманың прологы қандай? Бағалау: «Бәйге» ашық журналы Оқушылар қоржындарына жинаған асықтарды/балл/ санап, ашық журналға балл қояды. Үй тапсырмасы: 9-тапсырма |
Тақырыпты бекіту мақсатында берілген сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар тақырып бойынша қорытынды жасайды. Сабақ барысында Не қызықты болды? Не құнды болды?Не қиын болды ? сұрақтарына жауап береді. Оқушылр өзін-өзі бағалайды. Сабақ барысында жинаған балл санын «Бәйге» тақтасына іледі. |
1-10 баллдық жүйе |
|
шағым қалдыра аласыз







