|
Бөлім: Махаббат және абырой Пән: қазақ әдебиеті |
Мектеп: №15 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.02 |
Мұғалім: Қамсетер А.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы әйел-ана мен көл еркесі-аққу бейнесі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу, шығарма мазмұнын талдау арқылы автор бейнесін анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. ІІ. Қызығушылықты ояту.«Көңілді қалпақ» Музыка әуені тоқтағанша оқушылар шеңбер бойымен қалпақты бір-бірінің басына кигізеді.Әуен тоқтағанда қалпақ кімнің басында қалып қойса,сол оқушы поэмадан есіне қалған бір тармақ немесе бір шумақ үзінді айтады. « Ана
Аққу Байланыс тізбегі». Тірек сөздер арқылы шығарма идеясын анықтайды..
Кие Мағынаны тану. 1-тапсырма Жеке жұмыс Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз.
Дескриптор: - кейіпкердің портреттік бейнелерін тауып жазады. - кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды. – анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын екі сөйлеммен жеткізеді. ҚБ 2-тапсырма Кейіпкер портреті Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.
Дескриптор: - кейіпкердің портреттік бейнелерін тауып жазады. -тура және жанама мінездеуді ажыратады. ҚБ 3-тапсырма. ЖЖ Оқушыларға екі түрлі тапсырма ұсынылады. Өздері біреуін таңдап орындайды. №1 Шығармадағы Ана бейнесі мен қазіргі өмірдегі аналар бейнесімен салыстырыңыз.
№2 «Ана махаббаты киеліліктен де құдіретті» деген пікірмен келісесіз бе? «ПОПС»формуласы 1-сөйлем «Менің ойымша,...» 2-сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» 3-сөйлем «оны мына фактілермен,мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»
Кері байланыс «3-2-1» 3- жаңа ақпарат 2- кездескен қиыншылық 1-ұнаған аспект |
Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. Музыка әуені тоқтағанша оқушылар шеңбер бойымен қалпақты бір-бірінің басына кигізеді.Әуен тоқтағанда қалпақ кімнің басында қалып қойса,сол оқушы поэмадан есіне қалған бір тармақ немесе бір шумақ үзінді айтады. Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз. Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.
Оқушыларға екі түрлі тапсырма ұсынылады. Өздері біреуін таңдап орындайды. №1 Шығармадағы Ана бейнесі мен қазіргі өмірдегі аналар бейнесімен салыстырыңыз. №2 «Ана махаббаты киеліліктен де құдіретті» деген пікірмен келісесіз бе? |
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы.
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аққулар ұйықтағанда поэмасы.
|
Бөлім: Махаббат және абырой Пән: қазақ әдебиеті |
Мектеп: №15 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.02 |
Мұғалім: Қамсетер А.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы әйел-ана мен көл еркесі-аққу бейнесі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу, шығарма мазмұнын талдау арқылы автор бейнесін анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. ІІ. Қызығушылықты ояту.«Көңілді қалпақ» Музыка әуені тоқтағанша оқушылар шеңбер бойымен қалпақты бір-бірінің басына кигізеді.Әуен тоқтағанда қалпақ кімнің басында қалып қойса,сол оқушы поэмадан есіне қалған бір тармақ немесе бір шумақ үзінді айтады. « Ана
Аққу Байланыс тізбегі». Тірек сөздер арқылы шығарма идеясын анықтайды..
Кие Мағынаны тану. 1-тапсырма Жеке жұмыс Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз.
Дескриптор: - кейіпкердің портреттік бейнелерін тауып жазады. - кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды. – анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын екі сөйлеммен жеткізеді. ҚБ 2-тапсырма Кейіпкер портреті Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.
Дескриптор: - кейіпкердің портреттік бейнелерін тауып жазады. -тура және жанама мінездеуді ажыратады. ҚБ 3-тапсырма. ЖЖ Оқушыларға екі түрлі тапсырма ұсынылады. Өздері біреуін таңдап орындайды. №1 Шығармадағы Ана бейнесі мен қазіргі өмірдегі аналар бейнесімен салыстырыңыз.
№2 «Ана махаббаты киеліліктен де құдіретті» деген пікірмен келісесіз бе? «ПОПС»формуласы 1-сөйлем «Менің ойымша,...» 2-сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» 3-сөйлем «оны мына фактілермен,мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»
Кері байланыс «3-2-1» 3- жаңа ақпарат 2- кездескен қиыншылық 1-ұнаған аспект |
Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. Музыка әуені тоқтағанша оқушылар шеңбер бойымен қалпақты бір-бірінің басына кигізеді.Әуен тоқтағанда қалпақ кімнің басында қалып қойса,сол оқушы поэмадан есіне қалған бір тармақ немесе бір шумақ үзінді айтады. Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз. Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.
Оқушыларға екі түрлі тапсырма ұсынылады. Өздері біреуін таңдап орындайды. №1 Шығармадағы Ана бейнесі мен қазіргі өмірдегі аналар бейнесімен салыстырыңыз. №2 «Ана махаббаты киеліліктен де құдіретті» деген пікірмен келісесіз бе? |
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы.
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


