|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Далиева К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.03.2025ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалай алады шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; -еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 10 минут Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут 12 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1.Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал «Тасбақалардың
жүгірісі» Ойтүрткі Суретпен танысып, «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы бойынша автордың айтқысы келген ойын жазыңыз.
1- тапсырма. Берілген үзіндіде қарамен жазылған жолдарға назар аударып, авторға мінездеме беріңіз. Аққулар... Аңыз көп қой олар жайлы, Көзіңмен көргеніңдей бола алмайды... Тек қана тыныштықта ұйықтайды олар, Шошыса, екінші рет оралмайды. Орнында екен «Жетім көл», жоғалмапты Ортаймапты, немесе тола алмапты. Жағалауын жауыпты жасыл жалбыз, Қасиетті аққулар оралмапты ЕББҚ оқушыға тапсырма Семантикалық карта. Берілген кейіпкерлердің сөзін анықтаңыз.
2 – тапсырма. Үзіндідегі кейіпкерлер қатынасын анықтап, тілдік көрінісін талдаңыз
Жұптық жұмыс «Данышпан үкілер» әдісі
1-жұп
негіздері.
2. Маңызды өмірлік
даналық. ойын жеткізіңдер.
3. Иллюстрациялық
бейнелеу. 1-жұп Өлеңнен үзінді
– Апыр-ай, қалай барам, қалай
барам?! 2-жұп:
Қасқа таң.
Рефлексия Үй тапсырма:8-тапсырма
|
Психологиялық ахуал
«Тасбақалардың
жүгірісі».
Ықтимал жауап: Автор поэмада табиғаттың қасиеті, қасиет пен қасірет, ана мен аққу құстың махаббаты, қазақтың ырымшылдығы деген ойды оқырманға жеткізгісі келген.
Берілген үзіндіде қарамен жазылған жолдарға назар аударып, авторға мінездеме береді. Ықтимал жауап. Авторға мінездеме : Автор табиғат тепе – тендігін бұзылуына қарсы. Ырымшыл. Себебі, автор аққудың қасиетіне сенеді.
Семантикалық карта арқылы берілген кейіпкерлердің сөзін анықтайды. Ықтимал жауап:
«Данышпан үкілер»
әдісі Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы бейнелеп береді. Үзіндіден келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады. Үзінді арқылы ерекше ой салатындай пікір айтады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -қарамен берілген жолдарды мұқият оқиды, -авторға мінездеме береді
Бағалау «Жапондық бағалау» әдісі бойынша үш топ бірін-бірі бағалайды. Осы бағалау арқылы келесі өзгелердің жауаптарымен келісетін тұстарын, толықтыруға қатысты өз көзқарастарын, өздерінің қоятын сұрақтарын жеткізеді.
Дескриптор: -үзіндіні оқиды; -кейіпкерлер қатынасын ажырытыды; -тілдік көрінісін талдайды
Жұптық жұмыс Дескриптор Білім алушы -үзіндінің не туралы екенін баяндайды, -кейіпкердің қарым-қатынасын сипаттаудағы автор ойын анықтайды, - мәтіннің негізгі ойына иллюстрация- лық бейнелеу жасайды, -маңызды қорытынды жасайды, -ерекше ой салатын пікір айтады.
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Далиева К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.03.2025ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалай алады шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; -еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық -тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 10 минут Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут 12 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1.Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал «Тасбақалардың
жүгірісі» Ойтүрткі Суретпен танысып, «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы бойынша автордың айтқысы келген ойын жазыңыз.
1- тапсырма. Берілген үзіндіде қарамен жазылған жолдарға назар аударып, авторға мінездеме беріңіз. Аққулар... Аңыз көп қой олар жайлы, Көзіңмен көргеніңдей бола алмайды... Тек қана тыныштықта ұйықтайды олар, Шошыса, екінші рет оралмайды. Орнында екен «Жетім көл», жоғалмапты Ортаймапты, немесе тола алмапты. Жағалауын жауыпты жасыл жалбыз, Қасиетті аққулар оралмапты ЕББҚ оқушыға тапсырма Семантикалық карта. Берілген кейіпкерлердің сөзін анықтаңыз.
2 – тапсырма. Үзіндідегі кейіпкерлер қатынасын анықтап, тілдік көрінісін талдаңыз
Жұптық жұмыс «Данышпан үкілер» әдісі
1-жұп
негіздері.
2. Маңызды өмірлік
даналық. ойын жеткізіңдер.
3. Иллюстрациялық
бейнелеу. 1-жұп Өлеңнен үзінді
– Апыр-ай, қалай барам, қалай
барам?! 2-жұп:
Қасқа таң.
Рефлексия Үй тапсырма:8-тапсырма
|
Психологиялық ахуал
«Тасбақалардың
жүгірісі».
Ықтимал жауап: Автор поэмада табиғаттың қасиеті, қасиет пен қасірет, ана мен аққу құстың махаббаты, қазақтың ырымшылдығы деген ойды оқырманға жеткізгісі келген.
Берілген үзіндіде қарамен жазылған жолдарға назар аударып, авторға мінездеме береді. Ықтимал жауап. Авторға мінездеме : Автор табиғат тепе – тендігін бұзылуына қарсы. Ырымшыл. Себебі, автор аққудың қасиетіне сенеді.
Семантикалық карта арқылы берілген кейіпкерлердің сөзін анықтайды. Ықтимал жауап:
«Данышпан үкілер»
әдісі Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы бейнелеп береді. Үзіндіден келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады. Үзінді арқылы ерекше ой салатындай пікір айтады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -қарамен берілген жолдарды мұқият оқиды, -авторға мінездеме береді
Бағалау «Жапондық бағалау» әдісі бойынша үш топ бірін-бірі бағалайды. Осы бағалау арқылы келесі өзгелердің жауаптарымен келісетін тұстарын, толықтыруға қатысты өз көзқарастарын, өздерінің қоятын сұрақтарын жеткізеді.
Дескриптор: -үзіндіні оқиды; -кейіпкерлер қатынасын ажырытыды; -тілдік көрінісін талдайды
Жұптық жұмыс Дескриптор Білім алушы -үзіндінің не туралы екенін баяндайды, -кейіпкердің қарым-қатынасын сипаттаудағы автор ойын анықтайды, - мәтіннің негізгі ойына иллюстрация- лық бейнелеу жасайды, -маңызды қорытынды жасайды, -ерекше ой салатын пікір айтады.
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















