"Ақтабан шұбырынды,Алқакөл сұлама"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Ақтабан шұбырынды,Алқакөл сұлама"

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі.

Мектеп: Шамалған бекетіндегі ЖҚОМ

Сыныбы:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Пәні: қазақ тілі

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

«Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.2.1 - таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);

11.4.5.1 - мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: ғылыми стильдің ерекшеліктерін білу, мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;

Көпшілігі: таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану, мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;

Кейбір оқушылар: таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану, мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Бағалау критерийлері:

  • таза ғылыми стильді тілдік құралдары арқылы дәлелдейді;

  • мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыстар:

Тарих, әдебиет

Алдыңғы білім

Қазақстанның өткені мен келешегі туралы біледі.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин.


























Сабақтың ортасы:

30 мин.



















І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру:

- Балалар, бәріміз шаттық шеңберіне жиналайық. Енді бір-бірімізге бүгінгі күніміздің тамаша өтуіне арнап жақсы тілектер айтайық. (Оқушылар «Досыммен бірге» ойыны арқылы бір-біріне бүгінгі күннің көңілді өтуіне арнаған тілектерін айтады.)

Тренинг ережелерімен таныстыру.

Бір-бірін сыйлау.

Ұзақ уақыт сөйлемеу.

Көңілді болу.

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ.

Қызығушылықты ояту. Ойтүрткі сұрақтарына жауап беріңдер.

1. Қазақ елінің тарихында қандай ірі тарихи оқиғалар орын

алды?

2. «Қаратаудың басынан көш келеді» әнінің шығу тарихын

білесіңдер ме?

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.

ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

1.Оқушылар алғаш теориялық білім алады.

2.Мәтінді оқыңдар. Халықты атақонысынан айырған тағы қандай

тарихи оқиғаларды білесіңдер? Ойларыңды ортаға салыңдар.

Бұл тапсырма оқушылардың оқу, математикалық, ақпараттық және әлеуметтік-эмоционалдық сауаттылықтарын дамытуға мүмкіндік береді.

Оқу сауаттылығы:


Тапсырма. Оқылым мәтінінің ғылыми стильде жазылғанын дәлелдеңдер.

Дескриптор:

  • мәтіннің мақсатын анықтайды;

  • стильге тән дәлелдер келтіреді;

  • мәтіннен тілдік амал-тәсілдерін ажыратады;

  • мысал келтіреді.

ҚБ

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.

4-тапсырма. 10-сыныпта өткен пунктуация ережелерін еске түсіріңдер. Оқылым мәтінінен бірнеше мысал алып, тыныс белгілерінің қойылу себептерін түсіндіріңдер.

Тапсырма.

Дескриптор:

  • мәтіндегі сөйлемдердің тыныс белгілерін анықтайды;

  • тыныс белгілердің қойылу себебін түсіндіреді.

ҚБ

Бекіту. Қазақ шешендік өнерінің көрнекті өкілдерінің нақыл сөздерін сәйкестендіріңдер. Тақырыппен байланысын анықтаңдар.

Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару.











Суреттерге қарап, тақырып бойынша болжам жасаңыз.





Сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі тақырыпты анықтайды.







Оқушылар алғаш теориялық білім алады.

Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқыңыз. Мәтін қандай стильде жазылған? Дәлелдеңіз.-1б

Дескриптор:

-мәтіннің мақсатын анықтайды; -1б

-стильге тән дәлелдер келтіреді; 1б-

мәтіннен тілдік амал-тәсілдерін ажыратады; 1б-

мысал келтіреді.-1б



Дескриптор:

-Мәтіндегі сөйлемдердің тыныс белгілерін анықтайды; -1б

-тыныс белгілердің қойылу себебін түсіндіреді.-1б







Дескриптор:

-Қазақ шешендік өнерінің көрнекті өкілдерінің нақыл сөздерін сәйкестендіреді. -1б -Тақырыппен байланысын анықтаңдар.-1б

мысал келтіреді.-1б


10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.




























































11-сынып қазақ тілі



(«Қазақтың этнографиялық категориялар, ұғымдар мен

атауларының дәстүрлі жүйесі» энциклопедиясы, 1-том)















































Сабақтың соңы:

Рефлексия



5 мин.







Үй тапсырмасы:

Неге?Неге?Неге? әдісі.

Оқушылар шеңберді айналдыра тұрып, бүгінгі сабақтың түйінді идеяларын еске түсіреді. Осы сабақта не үйренгендерін айтып, сөйлемдерін «неге?» деген сұрақпен аяқтайды. Келесі оқушы сол сұраққа жауап беріп, жауабын «неге?» деген сұрақпен аяқтауы тиіс.

Үлгі:

1-оқушы: Адамдардың қарым – қатынас жасауын қамтамасыз етуде жазудың маңызы мен қызметі зор. Неге?

2-оқушы: -------- --------- ---------- Неге?

3-оқушы: -------- --------- ---------- Неге?

4-оқушы: -------- --------- ---------- Неге?

7-тапсырма.






https://docs.google.com/document/d/1ucZlMipk6JRVhAYpcvRZBbV4BSNFAEam/edit?usp=sharing&ouid=114701097231624307464&rtpof=true&sd=true

























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.11.2025
12
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі