Бекітемін:_________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 17-сабақ
|
Бөлім |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақтамберді жырау «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 – композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа талдау; 8.2.2.1 – автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Толғаудың мазмұны мен құрылымын талдайды; Жыраудың авторлық бейнесін айқындайды; Кейіпкер бейнесін тілдік құралдар арқылы талдап, тұжырым жасайды. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Толғаудың композициясын бөліктерге ажыратады, тұтастыққа жинақтайды; Автор бейнесін мәтіннен үзінділер арқылы табады, түсіндіреді; Кейіпкердің бейнесін тілдік көріністер арқылы сипаттайды. |
|
|
ОДД |
Білу, түсіну |
|
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Тәуелсіздік - ұлтымыздың мәңгілік ұраны |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут Сабақтың ортасы 8 минут Сабақтың ортасы 8 минут Сабақтың ортасы 11 минут Сабақтың ортасы 8минут Сабақтың аяқталуы 3 минут |
1. Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал ЖИ арқылы «Қобыз» әдісімен үй тапсырмасын сұрау
2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. Қызығушылықты ояту «Хронология» әдісі Интерактивті тақтадан немесе кинопроектордан жыраулар жайлы презентация https://youtu.be/Tf3Rugr-fPg?si=DE6DtMmUqsLWIP62 көрсетіледі. Ақтамберді жырау «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауын 3D анимация арқылы ұсыну
1-тапсырма Толғауды толық оқып шығып, мына кестені толтыр:
✅ Дискриптор:
ҚБ
2- тапсырма «Композициялық талдау» (жұптық жұмыс) Нұсқау: Жұппен жұмыс жасап, әр үзіндіні талда:
Бұл үзіндіде жырау не айтқысы келді? Ол жалпы толғаудың мазмұнына қалай байланысады? Мысалы: «Күлдір-күлдір
кісінетіп,
✅ Дискриптор:
ҚБ
3-тапсырма. «Автор бейнесін тап» 1 топқа Нұсқау: Толғаудан автордың өз бейнесін, арман-мақсатын танытатын жолдарды тауып, пікір білдіріңдер: Автор қандай мұратты аңсаған? Ол халыққа қандай ой тастайды? ✅ Дискриптор:
ҚБ
2топқа «Кейіпкер – тілдік бейне» (шығармашылық жұмыс) Нұсқау: Жыраудың толғауындағы кейіпкер (батыр бейнесі) қандай сөздер арқылы сипатталғанын жазып, «Кейіпкер бейнесі – тілдік көрініс» кестесін толтыр:
✅ Дискриптор:
ЖИ арқылы рефлексия
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді «Көгершін» әдісі арқылы топқа бірігеді
Толғауды тұтас мазмұнға сәйкес үш бөлікке бөледі; Әр бөлімге қысқаша мазмұн береді; Тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа талдайды.
Толғаудан үзінді таңдайды; Әр үзіндіні жалпы идеямен байланыстырады; Композицияның тұтастығын дәлелдейді.
Автор бейнесін білдіретін үзіндіні табады; Автордың көзқарасын анықтайды; Өз ойымен байланыстырады.
Кейіпкер бейнесін көрсетеді; Сол бейнені ашатын тілдік құралдарды жазады; Автордың бейнелеу шеберлігін талдайды.
Кері байланыс жасайды. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
|
Оқулық 8-сынып
https://youtu.be/Tf3Rugr-fPg?si=DE6DtMmUqsLWIP62 «Жыраулар»
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақтамберді жырау «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы
Ақтамберді жырау «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы
Бекітемін:_________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 17-сабақ
|
Бөлім |
1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі» |
|
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақтамберді жырау «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 – композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа талдау; 8.2.2.1 – автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Толғаудың мазмұны мен құрылымын талдайды; Жыраудың авторлық бейнесін айқындайды; Кейіпкер бейнесін тілдік құралдар арқылы талдап, тұжырым жасайды. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Толғаудың композициясын бөліктерге ажыратады, тұтастыққа жинақтайды; Автор бейнесін мәтіннен үзінділер арқылы табады, түсіндіреді; Кейіпкердің бейнесін тілдік көріністер арқылы сипаттайды. |
|
|
ОДД |
Білу, түсіну |
|
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Тәуелсіздік - ұлтымыздың мәңгілік ұраны |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут Сабақтың ортасы 8 минут Сабақтың ортасы 8 минут Сабақтың ортасы 11 минут Сабақтың ортасы 8минут Сабақтың аяқталуы 3 минут |
1. Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал ЖИ арқылы «Қобыз» әдісімен үй тапсырмасын сұрау
2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. Қызығушылықты ояту «Хронология» әдісі Интерактивті тақтадан немесе кинопроектордан жыраулар жайлы презентация https://youtu.be/Tf3Rugr-fPg?si=DE6DtMmUqsLWIP62 көрсетіледі. Ақтамберді жырау «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауын 3D анимация арқылы ұсыну
1-тапсырма Толғауды толық оқып шығып, мына кестені толтыр:
✅ Дискриптор:
ҚБ
2- тапсырма «Композициялық талдау» (жұптық жұмыс) Нұсқау: Жұппен жұмыс жасап, әр үзіндіні талда:
Бұл үзіндіде жырау не айтқысы келді? Ол жалпы толғаудың мазмұнына қалай байланысады? Мысалы: «Күлдір-күлдір
кісінетіп,
✅ Дискриптор:
ҚБ
3-тапсырма. «Автор бейнесін тап» 1 топқа Нұсқау: Толғаудан автордың өз бейнесін, арман-мақсатын танытатын жолдарды тауып, пікір білдіріңдер: Автор қандай мұратты аңсаған? Ол халыққа қандай ой тастайды? ✅ Дискриптор:
ҚБ
2топқа «Кейіпкер – тілдік бейне» (шығармашылық жұмыс) Нұсқау: Жыраудың толғауындағы кейіпкер (батыр бейнесі) қандай сөздер арқылы сипатталғанын жазып, «Кейіпкер бейнесі – тілдік көрініс» кестесін толтыр:
✅ Дискриптор:
ЖИ арқылы рефлексия
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді «Көгершін» әдісі арқылы топқа бірігеді
Толғауды тұтас мазмұнға сәйкес үш бөлікке бөледі; Әр бөлімге қысқаша мазмұн береді; Тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа талдайды.
Толғаудан үзінді таңдайды; Әр үзіндіні жалпы идеямен байланыстырады; Композицияның тұтастығын дәлелдейді.
Автор бейнесін білдіретін үзіндіні табады; Автордың көзқарасын анықтайды; Өз ойымен байланыстырады.
Кейіпкер бейнесін көрсетеді; Сол бейнені ашатын тілдік құралдарды жазады; Автордың бейнелеу шеберлігін талдайды.
Кері байланыс жасайды. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
Барлық тапсырмаларды «Белгі» әдісі арқылы бағалау
|
Оқулық 8-сынып
https://youtu.be/Tf3Rugr-fPg?si=DE6DtMmUqsLWIP62 «Жыраулар»
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















