|
Күні. 15.10.18ж |
|
||||
|
Сынып -8 |
Мектеп: Мәтібұлақ ОМ |
||||
|
Пәні: әдебиет |
Мұғалім: Омарова А. |
||||
|
Бөлім атауы: |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|||||
|
Оқу мақсаты |
Т/Ж1- әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік мазмұнын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: өлеңнің мазмұнын біледі. Оқушылардың көбісі: өлеңнің жанрлық ерекшелігіне,сюжеттік желісіне талдау жасайды. Оқушылардың кейбірі: мазмұнына өзіндік пікірін білдіреді,зерттеу жұмыстарын жүргізеді |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапты азаматтық позиция |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
Берілген тақырыпты өз бетінше оқып, өзектендіре алады; қажетті деректер мен қосымшаларды орынды қолдана отырып, өз ойын ашық айтып, қорғай алады; Өлеңнің жанрын, сюжеттік желісін анықтайды және талдайды.,зерттеу жұмыстарын жұргізеді |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ақтамберді жырау толғауларының идеясы мен маңызын анықтағанда тарих пәнімен байланыс болады. |
||||
|
Бастапқы білім |
Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» өлеңіндегі тілдік қолданыстар |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин 2мин |
Психологиялық ахуал 1.Миға шабуыл Үй тапсырмасын сұрау Зымыран сұрақтар Ақтамберді Сарыұлы кім? Қандай толғаулары бар? Қандай тарихи оқиғаларға қатысқан ? Күлдір күлдір кісінетіп толғауы не жайында? 2.Қызығушылығын ояту «Колейдаскоп» әдісі 3,5-л , 7-р, 13-и, 2,4,6,10-а, 15-т, 12-с, 1-б, 14-е, 11-ө, 9-м, 8-ы. |
http://www.myshared.ru/slide/1372251/ «Жыраулар» |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 10 мин 7 минут |
ЖЖ 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс Оқулықтан «Балаларыма өсиет» өлеңін оқиды. Жыраудың өсиетін қара сөзбен жазыңдар. Дескрипторлар: *өлең мазмұнын түсініп оқиды * қара сөзге айналдырады ТЖ 2- тапсырма «Фишбоун» стратегиясы
3-тапсырма «Шығармашылық ізденіс» әдісі Төменде ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, шағын зерттеу жұмысының тезисін жазыңыздар. 1.Ақтамберді туралы кімдер жазды? 2.Кімдердің шығармашылығында бар? 3.Ақтамберді толғауларының басты тақырыбы Жоба құрылымы:
3. Мағынаны тану «Төрт сөйлем» тәсілі Жоба тезисін топ басшысы қорғайды. Топ спикері:
1. Пікір:Зерттеу жұмысының өзектілігі мен көркемдік құндылығына өзіндік пікірін білдіреді. 2. Дәлел.:Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді. 3. Мысал:Өз ойын жырау толғаулары пікірімен байланыстырып, дәлелді мысалдар келтіреді. 4. Қорытынды:Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады. Жеке жұмыс «Әдеби шеңбер» әдісі –Ақтамберді жыраудың толғаулары бойынша 5 сұрақ құрастырады. |
Оқулық |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин Үйге тапсырма |
Кері байланыс: Оқушылар «Пайдалы үш нәрсе» тәсілі арқылы өзін-өзі бағалап, тексереді.
|
|
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – сіз оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен техника
қауіпсіздігін сақтау |
|||
|
Сабақ барысында қабілеті жоғары оқушылардың топ спикері ретінде бағалау арқылы сыни ойлау , топ мүшелерінің ойын қорытындылау арқылы шығармашылық қабілетін арттыру көзделеді. Сабақтың барысындағы «Шығармашылық ізденіс» әдісінде қабілеті жоғары оқушының көшбасшылық, зерттеушілік қабілетін дамыту көзделеді. Қабілеті орташа оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыруға «Әдеби шеңбер» әдісі кезінде жағдай жасалады. |
Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша топтық, өздік бағалау ретінде жүзеге асырылады. |
Оқушылардың денсаулығын сақтау |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» өлеңі
Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» өлеңі
|
Күні. 15.10.18ж |
|
||||
|
Сынып -8 |
Мектеп: Мәтібұлақ ОМ |
||||
|
Пәні: әдебиет |
Мұғалім: Омарова А. |
||||
|
Бөлім атауы: |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|||||
|
Оқу мақсаты |
Т/Ж1- әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік мазмұнын анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: өлеңнің мазмұнын біледі. Оқушылардың көбісі: өлеңнің жанрлық ерекшелігіне,сюжеттік желісіне талдау жасайды. Оқушылардың кейбірі: мазмұнына өзіндік пікірін білдіреді,зерттеу жұмыстарын жүргізеді |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапты азаматтық позиция |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
Берілген тақырыпты өз бетінше оқып, өзектендіре алады; қажетті деректер мен қосымшаларды орынды қолдана отырып, өз ойын ашық айтып, қорғай алады; Өлеңнің жанрын, сюжеттік желісін анықтайды және талдайды.,зерттеу жұмыстарын жұргізеді |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ақтамберді жырау толғауларының идеясы мен маңызын анықтағанда тарих пәнімен байланыс болады. |
||||
|
Бастапқы білім |
Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» өлеңіндегі тілдік қолданыстар |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин 2мин |
Психологиялық ахуал 1.Миға шабуыл Үй тапсырмасын сұрау Зымыран сұрақтар Ақтамберді Сарыұлы кім? Қандай толғаулары бар? Қандай тарихи оқиғаларға қатысқан ? Күлдір күлдір кісінетіп толғауы не жайында? 2.Қызығушылығын ояту «Колейдаскоп» әдісі 3,5-л , 7-р, 13-и, 2,4,6,10-а, 15-т, 12-с, 1-б, 14-е, 11-ө, 9-м, 8-ы. |
http://www.myshared.ru/slide/1372251/ «Жыраулар» |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 10 мин 7 минут |
ЖЖ 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс Оқулықтан «Балаларыма өсиет» өлеңін оқиды. Жыраудың өсиетін қара сөзбен жазыңдар. Дескрипторлар: *өлең мазмұнын түсініп оқиды * қара сөзге айналдырады ТЖ 2- тапсырма «Фишбоун» стратегиясы
3-тапсырма «Шығармашылық ізденіс» әдісі Төменде ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, шағын зерттеу жұмысының тезисін жазыңыздар. 1.Ақтамберді туралы кімдер жазды? 2.Кімдердің шығармашылығында бар? 3.Ақтамберді толғауларының басты тақырыбы Жоба құрылымы:
3. Мағынаны тану «Төрт сөйлем» тәсілі Жоба тезисін топ басшысы қорғайды. Топ спикері:
1. Пікір:Зерттеу жұмысының өзектілігі мен көркемдік құндылығына өзіндік пікірін білдіреді. 2. Дәлел.:Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді. 3. Мысал:Өз ойын жырау толғаулары пікірімен байланыстырып, дәлелді мысалдар келтіреді. 4. Қорытынды:Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады. Жеке жұмыс «Әдеби шеңбер» әдісі –Ақтамберді жыраудың толғаулары бойынша 5 сұрақ құрастырады. |
Оқулық |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин Үйге тапсырма |
Кері байланыс: Оқушылар «Пайдалы үш нәрсе» тәсілі арқылы өзін-өзі бағалап, тексереді.
|
|
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – сіз оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен техника
қауіпсіздігін сақтау |
|||
|
Сабақ барысында қабілеті жоғары оқушылардың топ спикері ретінде бағалау арқылы сыни ойлау , топ мүшелерінің ойын қорытындылау арқылы шығармашылық қабілетін арттыру көзделеді. Сабақтың барысындағы «Шығармашылық ізденіс» әдісінде қабілеті жоғары оқушының көшбасшылық, зерттеушілік қабілетін дамыту көзделеді. Қабілеті орташа оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыруға «Әдеби шеңбер» әдісі кезінде жағдай жасалады. |
Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша топтық, өздік бағалау ретінде жүзеге асырылады. |
Оқушылардың денсаулығын сақтау |
|||
шағым қалдыра аласыз















