|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
Бөлім |
Абайды оқы, таңырқа! |
||||||||||||||
|
Сынып |
6 - сынып |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі қоғамдық-әлеуметтік мәселе |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру 6.3.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды, мазмұнын жеткізеді, көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді жатқа оқиды; Оқушылардың көпшілігі өлеңнің қоғамдық-әлеуметтік мәселесін талдайды, өмірмен байланыстырады, өлеңнен үзіндіні мәнерлеп оқиды; Кейбір оқушылар авторға, кейіпкерге баға береді, қорытынды тұжырым жасайды, өлең оқу барысында дауыс ырғағын сақтайды; ЕБҚ кейіпкерді сипаттайды, өлеңнен үзінді оқиды |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. 10 минут 3 минут |
Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдейді. Үй тапсырмасын қорытындылау. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін эстафета арқылы сұрайды. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында жұптық жұмыс.
Бүгінгі сабақтың бағалау критерийлерімен таныстырады. |
Оқушылар сәлемдеседі. Үйге берілген «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін эстафета арқылы мәнерлеп, жатқа оқиды. Жұптық жұмыс орындап, сабақтың тақырып, мақсатын анықтайды. Берілген әріптерден сөз сөз құрайды.
Сұрақтарға жауап береді. |
+1 ақыл карточкасын тарату арқылы ынталандыру Өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ: «Оқиға картасы» әдісі. Өлеңнің мазмұнын картаға ретімен орналастырыңдар. 2-топ: «Кезбе тілші» әдісі. Өлең кейіпкерлері арасында сұхбат құрастырыңдар. (Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек) 3-топ: «Ментальді карта» құрастыру. (Бес асыл іс) 4-топ: «Фрайер» әдісі. «Ғылым» сөзін жан-жақты әдіс сатылары арқылы ашыңыз.
Поэзия минуты. «Желсіз түнде жарық ай» әнін караоке арқылы хормен айту. |
1-топ: «Оқиға картасы» әдісі бойынша өлеңнің мазмұнын картаға ретімен орналастырады. 2-топ: «Кезбе тілші» әдісі. Өлең кейіпкерлері арасында сұхбат ұйымдастырады (Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек) 3-топ: «Ментальді карта» құрастырады (Бес асыл іске) 4-топ: «Фрайер» әдісі. «Өтірік» сөзін жан-жақты ашады. «Желсіз түнде жарық ай» әнін караоке арқылы хормен ән айтады. |
Дескриптор
2-топ:
3-топ:
4-топ:
Топтық бағалау. Дескрипторға сай топтар бір-бірін өзара бағалайды. |
Интербелсенді тақта, микрафон Плакат беттері, |
|||||||||||
|
8 минут «Рандом» бағдарламасы |
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісімен монолог жазыңыз. Р- Еңбек, талап, қанағат, терең ой А- жасөспірімдерге Ф- монолог Т- Еңбек етсең ерінбей.... ЕБҚ тапсырмасы Еңбек туралы мақал-мәтелдер жазыңыз. Құнды пікірлер айтқан және өмірмен байланыстыра білген оқушыны ынталандырамын. «Үздік спикер» анықтаймын. Өзін-өзі бағалау парақшасын таратады. |
«РАФТ» әдісімен монолог жазады. І топ: Талап, ІІ топ: Еңбек, ІІІ топ: Қанағат; ІV топ: Терең ой ЕБҚ оқушы еңбек туралы бірнеше мақал-мәтел жазады. |
Өзін-өзі бағалау: «Плюс, минус».
|
Интербелсенді тақта, бағалау парақшалары |
|||||||||||
|
Бекіту 6 минут |
«Кахут» бағдарламасы арқылы А.Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығына шағын тест тапсырмаларымен сабақты бекітеді. Жеңімпазды анықтайды.
Бағалау парақшаларын таратады. |
Ұялы байланыс телефоны арқылы кахут бағдарламасымен тест тапсырмаларын орындайды.
Әрбір оқушы өзін-өзі бағалау парақшаларын толтырады. |
Абай қанатты сөздері жазылған карточка тарату.
|
Интербелсенді тақта |
|||||||||||
|
Мотивация 3 минут |
Мотивациялық бейнежазба көрсету. |
Мотивациялық бейнежазба тамашалайды. |
|
Интербелсенді тақта |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Құнанбаев "Ғылым таппай, мақтанба" өлеңі
А.Құнанбаев "Ғылым таппай, мақтанба" өлеңі
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
Бөлім |
Абайды оқы, таңырқа! |
||||||||||||||
|
Сынып |
6 - сынып |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі қоғамдық-әлеуметтік мәселе |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру 6.3.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды, мазмұнын жеткізеді, көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді жатқа оқиды; Оқушылардың көпшілігі өлеңнің қоғамдық-әлеуметтік мәселесін талдайды, өмірмен байланыстырады, өлеңнен үзіндіні мәнерлеп оқиды; Кейбір оқушылар авторға, кейіпкерге баға береді, қорытынды тұжырым жасайды, өлең оқу барысында дауыс ырғағын сақтайды; ЕБҚ кейіпкерді сипаттайды, өлеңнен үзінді оқиды |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері/ уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. 10 минут 3 минут |
Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдейді. Үй тапсырмасын қорытындылау. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін эстафета арқылы сұрайды. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында жұптық жұмыс.
Бүгінгі сабақтың бағалау критерийлерімен таныстырады. |
Оқушылар сәлемдеседі. Үйге берілген «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін эстафета арқылы мәнерлеп, жатқа оқиды. Жұптық жұмыс орындап, сабақтың тақырып, мақсатын анықтайды. Берілген әріптерден сөз сөз құрайды.
Сұрақтарға жауап береді. |
+1 ақыл карточкасын тарату арқылы ынталандыру Өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ: «Оқиға картасы» әдісі. Өлеңнің мазмұнын картаға ретімен орналастырыңдар. 2-топ: «Кезбе тілші» әдісі. Өлең кейіпкерлері арасында сұхбат құрастырыңдар. (Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек) 3-топ: «Ментальді карта» құрастыру. (Бес асыл іс) 4-топ: «Фрайер» әдісі. «Ғылым» сөзін жан-жақты әдіс сатылары арқылы ашыңыз.
Поэзия минуты. «Желсіз түнде жарық ай» әнін караоке арқылы хормен айту. |
1-топ: «Оқиға картасы» әдісі бойынша өлеңнің мазмұнын картаға ретімен орналастырады. 2-топ: «Кезбе тілші» әдісі. Өлең кейіпкерлері арасында сұхбат ұйымдастырады (Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек) 3-топ: «Ментальді карта» құрастырады (Бес асыл іске) 4-топ: «Фрайер» әдісі. «Өтірік» сөзін жан-жақты ашады. «Желсіз түнде жарық ай» әнін караоке арқылы хормен ән айтады. |
Дескриптор
2-топ:
3-топ:
4-топ:
Топтық бағалау. Дескрипторға сай топтар бір-бірін өзара бағалайды. |
Интербелсенді тақта, микрафон Плакат беттері, |
|||||||||||
|
8 минут «Рандом» бағдарламасы |
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісімен монолог жазыңыз. Р- Еңбек, талап, қанағат, терең ой А- жасөспірімдерге Ф- монолог Т- Еңбек етсең ерінбей.... ЕБҚ тапсырмасы Еңбек туралы мақал-мәтелдер жазыңыз. Құнды пікірлер айтқан және өмірмен байланыстыра білген оқушыны ынталандырамын. «Үздік спикер» анықтаймын. Өзін-өзі бағалау парақшасын таратады. |
«РАФТ» әдісімен монолог жазады. І топ: Талап, ІІ топ: Еңбек, ІІІ топ: Қанағат; ІV топ: Терең ой ЕБҚ оқушы еңбек туралы бірнеше мақал-мәтел жазады. |
Өзін-өзі бағалау: «Плюс, минус».
|
Интербелсенді тақта, бағалау парақшалары |
|||||||||||
|
Бекіту 6 минут |
«Кахут» бағдарламасы арқылы А.Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығына шағын тест тапсырмаларымен сабақты бекітеді. Жеңімпазды анықтайды.
Бағалау парақшаларын таратады. |
Ұялы байланыс телефоны арқылы кахут бағдарламасымен тест тапсырмаларын орындайды.
Әрбір оқушы өзін-өзі бағалау парақшаларын толтырады. |
Абай қанатты сөздері жазылған карточка тарату.
|
Интербелсенді тақта |
|||||||||||
|
Мотивация 3 минут |
Мотивациялық бейнежазба көрсету. |
Мотивациялық бейнежазба тамашалайды. |
|
Интербелсенді тақта |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз














