«Суындық» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Пәні: Әдебиет
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы:
А. Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ » өлеңі.
|
Мақсаты: |
А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ » өлеңінің мазмұнын ашу арқылы ақын өлеңдері туралы мағлұмат беру |
|
Міндеттер: |
- А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін оқыту, пысықтау сұрақтар арқылы өлең құрлысына талдау жасату. - А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін оқыту нәтижесінде оқушылардың дүниетанымын жетілдіру, пәнге деген қызығушылығын арттыыру. |
|
Күтілетін нәтиже: |
- А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңіне поэтикалық талдау жасай алады. - Сыни ойлау арқылы ойын жинақтап айта біледі, өмірде қолдана біледі. |
|
Модульдер: |
ОБ және көшбасшылық,ОҮБ ,СТО, диалогтік оқыту әдістері |
|
Кезең |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Кіріспе |
5мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу: «Абай -сазгер» . Абай әндері арқылы топқа бөлу. |
Шаттық шеңберін құрады. 1-топ .«Желсіз түнде жарық ай» . 2-топ. «Көзімнің қарасы» арқылы топқа бөлінеді де өз топтарына жайғасады |
Мадақтау |
Кеспе қағазы |
|
Таныс-тырылы |
7 мин |
Қызығушылығын ояту . Үйге берілген тапсырманы талдау С.Аронұлы «Жақсы мен жаман адамның қасиеттері» өлеңін мәнерлеп оқыту Ақын нені дәріптейді, нені сынайды? «Абай- ұстаз» Ақынның білім, ғылым үйрену туралы өлеңдерін білесіңдер. |
1 -топ. Адамның жақсы қасиеттері туралы талдайды. 2 -топ .Адамның жаман қасиеттері туралы талдайды, түсіндіріп береді. А.Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба» өлеіңде қандай нәрселерге жақын, әрі алыс болуды айтқан салыстыра отырып жауап береді. |
«Бағдар-шам» арқылы өзара топты бағалайды |
Плакат,марке, А4, 6-сын. оқулық. |
|
Негізгі бөлім |
3мин 5мин 5 мин 5мин 5мин |
Мағынаны тану . Жаңа сабаққа кіріспе -Батырдың сенімді серігі не? -Жылқы малының пірі не? -Қазақтың жылқы малына қатысты қандай ұлттық ойындарымызды білеміз? -Жылқы сүтінен жасалатын сусын қалай аталады? А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін тыңдату арқылы өлең мазмұнына талдау Жұптық жұмыс. «Абай- суреткер» -Балалар теңеу дегеніміз не? «Детальдарды қосу» әдісі арқылы теңеу сөздерді табу Жеке жұмыс. Поэтикалық талдау жасату . Топтық жұмыс. Оқулықпен жұмыс |
«Қарлы кесек» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін бейне баян арқылы тыңдап,өлең мазмұнымен танысады . Теңеу сөзінің анықтамасын айтады. Сәйкестендіру тесті теңеу сөздерді табады. Өлең құрлысына сатылай кешенді талдау түрінде талдайды 1.Авторы: 2. Тақырыбы: 3. Жанр түрі: 4. Идеясы
5. Шумақ
саны:
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша
қорғайды. 2- топ. «Тұлпар ердің серігі» батырлар жырындағы ерлерді жеңіске жеткізген тұлпарлардың аты қалай аталады? Сұрақ төңірегінде топ мүшелері өз ойларын айтып шығады. |
Бағдаршам арқылы өзара топтық бағалау Өзара топтық бағалау Өзара топтық бағалау Өзара топтық бағалау |
Доп АКТ АКТ Оқулық 6-сын А4, маркер-лер. АКТ Оқулық 6-сын. А4. АКТ |
|
Қорытынды |
5мин 2мин 1мин 2мин |
Топтастыру стратегиясы
А Үй тапсырмасын беру - А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңінің оқу - Аттың суретін салу Бағалау Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша |
«Абай –ақын, сазгер , сазгер,ұстаз,әнші,күйші»ақын туралы өз пікірлерін айтады Үй тапсырмасын жазып алады. Шығу парағын толтырады -Не сәтті болды? -Не сәтсіз болды? |
Мақтау,мадақтау арқылы қолдау көрсету. Форматив. бағалау |
Оқулық 6-сынып қазақ әдебиеті АКТ Кеспе-лер Оқулық стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Құнанбаев "Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ" өлеңі
А.Құнанбаев "Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ" өлеңі
«Суындық» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Пәні: Әдебиет
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы:
А. Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ » өлеңі.
|
Мақсаты: |
А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ » өлеңінің мазмұнын ашу арқылы ақын өлеңдері туралы мағлұмат беру |
|
Міндеттер: |
- А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін оқыту, пысықтау сұрақтар арқылы өлең құрлысына талдау жасату. - А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін оқыту нәтижесінде оқушылардың дүниетанымын жетілдіру, пәнге деген қызығушылығын арттыыру. |
|
Күтілетін нәтиже: |
- А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңіне поэтикалық талдау жасай алады. - Сыни ойлау арқылы ойын жинақтап айта біледі, өмірде қолдана біледі. |
|
Модульдер: |
ОБ және көшбасшылық,ОҮБ ,СТО, диалогтік оқыту әдістері |
|
Кезең |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Кіріспе |
5мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу: «Абай -сазгер» . Абай әндері арқылы топқа бөлу. |
Шаттық шеңберін құрады. 1-топ .«Желсіз түнде жарық ай» . 2-топ. «Көзімнің қарасы» арқылы топқа бөлінеді де өз топтарына жайғасады |
Мадақтау |
Кеспе қағазы |
|
Таныс-тырылы |
7 мин |
Қызығушылығын ояту . Үйге берілген тапсырманы талдау С.Аронұлы «Жақсы мен жаман адамның қасиеттері» өлеңін мәнерлеп оқыту Ақын нені дәріптейді, нені сынайды? «Абай- ұстаз» Ақынның білім, ғылым үйрену туралы өлеңдерін білесіңдер. |
1 -топ. Адамның жақсы қасиеттері туралы талдайды. 2 -топ .Адамның жаман қасиеттері туралы талдайды, түсіндіріп береді. А.Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба» өлеіңде қандай нәрселерге жақын, әрі алыс болуды айтқан салыстыра отырып жауап береді. |
«Бағдар-шам» арқылы өзара топты бағалайды |
Плакат,марке, А4, 6-сын. оқулық. |
|
Негізгі бөлім |
3мин 5мин 5 мин 5мин 5мин |
Мағынаны тану . Жаңа сабаққа кіріспе -Батырдың сенімді серігі не? -Жылқы малының пірі не? -Қазақтың жылқы малына қатысты қандай ұлттық ойындарымызды білеміз? -Жылқы сүтінен жасалатын сусын қалай аталады? А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін тыңдату арқылы өлең мазмұнына талдау Жұптық жұмыс. «Абай- суреткер» -Балалар теңеу дегеніміз не? «Детальдарды қосу» әдісі арқылы теңеу сөздерді табу Жеке жұмыс. Поэтикалық талдау жасату . Топтық жұмыс. Оқулықпен жұмыс |
«Қарлы кесек» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңін бейне баян арқылы тыңдап,өлең мазмұнымен танысады . Теңеу сөзінің анықтамасын айтады. Сәйкестендіру тесті теңеу сөздерді табады. Өлең құрлысына сатылай кешенді талдау түрінде талдайды 1.Авторы: 2. Тақырыбы: 3. Жанр түрі: 4. Идеясы
5. Шумақ
саны:
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша
қорғайды. 2- топ. «Тұлпар ердің серігі» батырлар жырындағы ерлерді жеңіске жеткізген тұлпарлардың аты қалай аталады? Сұрақ төңірегінде топ мүшелері өз ойларын айтып шығады. |
Бағдаршам арқылы өзара топтық бағалау Өзара топтық бағалау Өзара топтық бағалау Өзара топтық бағалау |
Доп АКТ АКТ Оқулық 6-сын А4, маркер-лер. АКТ Оқулық 6-сын. А4. АКТ |
|
Қорытынды |
5мин 2мин 1мин 2мин |
Топтастыру стратегиясы
А Үй тапсырмасын беру - А.Құнанбаев «Шоқпардай кекілі бар,қамыс құлақ» өлеңінің оқу - Аттың суретін салу Бағалау Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша |
«Абай –ақын, сазгер , сазгер,ұстаз,әнші,күйші»ақын туралы өз пікірлерін айтады Үй тапсырмасын жазып алады. Шығу парағын толтырады -Не сәтті болды? -Не сәтсіз болды? |
Мақтау,мадақтау арқылы қолдау көрсету. Форматив. бағалау |
Оқулық 6-сынып қазақ әдебиеті АКТ Кеспе-лер Оқулық стикер |
шағым қалдыра аласыз













