|
Бөлім: |
1-бөлім. Қалың елім, қазағым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Диханова |
|
Күні:18.10.2024ж |
|
|
Сыныбы: 10 Ә |
Қатысушылар саны: 28 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Құнанбайұлының «Масғұт» поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау 10.3.3.1.шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды. Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдайды |
|
Құндылықтар |
Адамгершілік, білім, әділдік, еңбекқорлық |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Мұғалімнің нұсқауы бойынша оқушылар екі топқа бірігеді. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық
|
|
Өткен білімге шолу |
Өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. «6 неліктен?» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. (Оқушылар «6 неліктен?» әдісімен Абай шығармашылығына байланысты сұрақтарға жауап береді.) 1.Абай неліктен қарасөз жазды? 2.Неліктен поэманың атын «Масғұт» деп атады? 3.Неліктен поэманың соңы қоғамдық сатирамен аяқталады? 4.Неліктен шығарма кейіпкері Масғұт ақ және сары жемісті таңдамады? 5.Неліктен қызыл жемісті таңдады? 6.Неліктен шығарма соңында Масғұт «Шәмсі-жиһан атанады?
|
Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Мұғалім оқушылар жауабын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалайды «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд |
|
Жаңа білім
Топтық жұмыс |
Оқушыларға сабақ мақсаты түсіндіріп, топтық жұмыстарға тапсырмалар беру. І топ: Шығармадағы басты кейіпкер Масғұт бейнесін талдау (Масғұт бейнесі арқылы Абай қандай мәселені сөз қылды?). ІІ топ: «Масғұт» поэмасын әлем әдебиетімен салыстыру ІІІ топ: Поэмаға сатылай кешенді талдау жасау
|
І топ: Шығарма мазмұнына сүйене отырып Масғұт бейнесін ашады
ІІ топ: Шығарманы Тургеневтің «Шығыс аңызы» шығармасымен салыстырады ІІІ топ: Шығарма мазмұнына сатылай кешенді талдау жасайды. |
Жалпы-6 балл Дескриптор: -Масғұт бейнесін ашады. – Шығармадағы мәселені анықтайды.
-Әлем әдебиетімен салыстырады.
-Сатылай кешенді талдау жасайды. |
10-сынып оқулығы, А3 парағы |
|
Жеке жұмыс «5 минуттық жазба» әдісі. |
«5 минуттық жазба» әдісі арқылы кейіпкерлерді жинақтап, даралайды Мен үшін Масғұт ... Мен үшін Қыдыр шал ... Мен үшін бұл поэма ... |
Әдіс арқылы оқушылар бір нұсқаны таңдап, ойын дәлелмен білдіреді |
Дескриптор: -Өз ойын дәлелмен білдіреді. Жалпы- 4 балл |
10-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
Бекіту Рефлексия
|
DID жасанды интеллект арқылы оқушыға ой тастау «Әлеуметтік желідегі түйінді ой» . оқушылардың көзқарасын, түйген ойларын рефлексиясын тыңдайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен айтылған ойға көзқарасын білдіреді. Тақтада ілінген әлеуметтік желі қызметтерн пайдаланады |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Құнанбайұлы "Масғұт" поэмасы
А.Құнанбайұлы "Масғұт" поэмасы
|
Бөлім: |
1-бөлім. Қалың елім, қазағым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Диханова |
|
Күні:18.10.2024ж |
|
|
Сыныбы: 10 Ә |
Қатысушылар саны: 28 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Құнанбайұлының «Масғұт» поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау 10.3.3.1.шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды. Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдайды |
|
Құндылықтар |
Адамгершілік, білім, әділдік, еңбекқорлық |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Мұғалімнің нұсқауы бойынша оқушылар екі топқа бірігеді. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық
|
|
Өткен білімге шолу |
Өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. «6 неліктен?» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. (Оқушылар «6 неліктен?» әдісімен Абай шығармашылығына байланысты сұрақтарға жауап береді.) 1.Абай неліктен қарасөз жазды? 2.Неліктен поэманың атын «Масғұт» деп атады? 3.Неліктен поэманың соңы қоғамдық сатирамен аяқталады? 4.Неліктен шығарма кейіпкері Масғұт ақ және сары жемісті таңдамады? 5.Неліктен қызыл жемісті таңдады? 6.Неліктен шығарма соңында Масғұт «Шәмсі-жиһан атанады?
|
Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Мұғалім оқушылар жауабын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалайды «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд |
|
Жаңа білім
Топтық жұмыс |
Оқушыларға сабақ мақсаты түсіндіріп, топтық жұмыстарға тапсырмалар беру. І топ: Шығармадағы басты кейіпкер Масғұт бейнесін талдау (Масғұт бейнесі арқылы Абай қандай мәселені сөз қылды?). ІІ топ: «Масғұт» поэмасын әлем әдебиетімен салыстыру ІІІ топ: Поэмаға сатылай кешенді талдау жасау
|
І топ: Шығарма мазмұнына сүйене отырып Масғұт бейнесін ашады
ІІ топ: Шығарманы Тургеневтің «Шығыс аңызы» шығармасымен салыстырады ІІІ топ: Шығарма мазмұнына сатылай кешенді талдау жасайды. |
Жалпы-6 балл Дескриптор: -Масғұт бейнесін ашады. – Шығармадағы мәселені анықтайды.
-Әлем әдебиетімен салыстырады.
-Сатылай кешенді талдау жасайды. |
10-сынып оқулығы, А3 парағы |
|
Жеке жұмыс «5 минуттық жазба» әдісі. |
«5 минуттық жазба» әдісі арқылы кейіпкерлерді жинақтап, даралайды Мен үшін Масғұт ... Мен үшін Қыдыр шал ... Мен үшін бұл поэма ... |
Әдіс арқылы оқушылар бір нұсқаны таңдап, ойын дәлелмен білдіреді |
Дескриптор: -Өз ойын дәлелмен білдіреді. Жалпы- 4 балл |
10-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
Бекіту Рефлексия
|
DID жасанды интеллект арқылы оқушыға ой тастау «Әлеуметтік желідегі түйінді ой» . оқушылардың көзқарасын, түйген ойларын рефлексиясын тыңдайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен айтылған ойға көзқарасын білдіреді. Тақтада ілінген әлеуметтік желі қызметтерн пайдаланады |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз














