Тексерілді: _______________
«____»_________2020ж_____________
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: “Теміртау қаласы №9 мектеп-лицейі” КММ
Күні: _______
№: 3
Мұғалімі: Абдрасилова С.Н
Сыныбы: 8
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Ар – ұждан үні
Құндылығы: Ақиқат
Қасиеттері: Ойдың, сөздің және істің бірлігі, шыншылдық, өз – өзіне адал болу.
|
Мақсаты: Оқушылардың ар – ұждан туралы түсініктерін кеңейте отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.https://kk.wikipedia.org 2. kazbilim-edu.kz |
||||||||||
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Балалар ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. Тыныштық
сәті. «Нұрға бөлену». * Оқушылар көңіл күйлерің қалай? Тыныштық сәтінде өздеріңді қалай сезіндіңдер? 2. Үйге тапсырманы тексеру. 1. №2 – сабақ. М.Әуезовтың «Адам баласының жаман құлқы жаратылысынан емес, өскен орта, көрген үлгі, өнеге білетіндігінен... Көпшілікті адамшылыққа тәрбиелеу үшін жас буынды жақсылап тәрбиелеу қажет» деген ойын басшылыққа алып, ой – толғау жазыңдар. 2. Келесі сабақ. №3, «Менің әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінін оқып келу. Сұрақтар:
|
|
||||||||||
|
3. Сабақтың дәйексөзі. (Оқушыларға үш рет айтқызып, дәптерге жаздырту) Арлы адам – ардақты, ар – ардақтың анасы. Бауыржан Момышұлы Бауыржан Момышұлы (24 желтоқсан 1910 жыл - 10 маусым 1982 жыл) — Кеңес одағының батыры, жазушы, Екінші дүниежүзілік соғыстың даңқты жауынгері, әскери қолбасшы, стратег және тактик. Сұрақтар:
|
|
||||||||||
Бір күні аспанда данышпандар жиналып адамды жасап, оны жер бетіне жібереді. Содан соң, олар адамға жер бетінде мәнді өмір сүру үшін не керек деген сұрақты талқылауға кіріседі. Бір данышпан: «адамға бақыт жіберейік»,- дейді, екіншісі «ақыл жіберейік»,- дейді. Сөйтіп адамның жер бетінде мәнді өмір сүру үшін керек жақсы қасиеттерді жіберіп жатады. Сол кезде бір данышпан ойланып: «АҚИҚАТТЫ жіберейік»,- дейді. Ал екіншісі: «ақиқатты адамға жайдан-жай жібере салмайық, олар оны өздері іздеп тапсын, сонда ғана адам үшін ақиқаттың мәні болады», -дейді. Данышпандар АҚИҚАТТЫ біресе күннің артына, біресе айдың артына тығуды ұсынады. Сол кезде бір данышпан: «Біз одан да АҚИҚАТТЫ адамның жүрегіне тығайық, сонда тек Ар-ұждан дауысын ести білген адам ғана өз жүрегіндегі ақиқатты тани алады. » – деген екен. Ақиқат бізге тумысымыздан берілген сый екен.
Оқушылар әрқайсымыздың ақиқатымыз өз жүрегімізде екенін естен шығармайық! Бақыт, байлық, береке барлығы осы ақиқаттан басталатынын естен шығармайық! |
|
||||||||||
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1 – топ: «Ар» 2 – топ: «Намыс» 3 – топ:
«Ұждан» Жарайсыңдар оқушылар! Топтық тапсырманы орындау мен бірлесе жұмыс жасауда қандай қиыншылықтар кездесті. Кімнің еңбегін ерекше бағалағың келеді? Үлгі болар адамды іздегенде табу оңай болдыма? Өзіңізге қандай ой түйдіңіз? |
|
||||||||||
Бұл ән бұрыңғы әннен өзгерек Шәкәрім Құдайбердиев Бұл ән -Бұрынғы әннен өзгерек, Бұған-Ұйқасты өлең сөз керек Өзіне орайлы. Денең-Жан нұрлы болса, жөнделмек, Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тексерілді: _______________
«____»_________2020ж_____________
Пән: Өзін – өзі
тану
Мектебі: “Теміртау қаласы №9 мектеп-лицейі”
КММ
Күні: _______
№: 3
Мұғалімі: Абдрасилова С.Н
Сыныбы: 8
Оқушылардың
саны:
Тақырыбы: Ар – ұждан
үні
Құндылығы: Ақиқат
Қасиеттері: Ойдың, сөздің және істің
бірлігі, шыншылдық, өз – өзіне адал
болу. Мақсаты: Оқушылардың ар – ұждан туралы
түсініктерін кеңейте отырып, ақиқат құндылығының мәнін
ашу. Міндеттері: Білімділік: Оқушыларды өз –
өзіне адал болуға үйрету Дамытушылық: Оқушылардың
бойындағы шыншылдық қасиеттерін
дамыту. Тәрбиелік: Ойдың, сөздің және
істің бірлігінде өмір сүруге
тәрбиелеу. Ресурстар: (материалдар,
дереккөздер) 1.https://kk.wikipedia.org 2. kazbilim-edu.kz Сабақтың
барысы: Ұйымдастыру
кезеңі. 5 Т –
ережесі: Тәртіп. Талап. Тыныштық. Тазалық. Татулық. Балалар ережені есімізге түсіріп, сыныптың
тәртібін сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып,
тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен
өткізейік. Тыныштық
сәті. «Нұрға бөлену». * Оқушылар көңіл күйлерің
қалай? Тыныштық сәтінде өздеріңді қалай
сезіндіңдер? 2. Үйге тапсырманы
тексеру. 1. №2 – сабақ. М.Әуезовтың
«Адам баласының жаман құлқы жаратылысынан емес, өскен орта, көрген
үлгі, өнеге білетіндігінен... Көпшілікті адамшылыққа тәрбиелеу үшін
жас буынды жақсылап тәрбиелеу қажет» деген ойын басшылыққа алып, ой
– толғау жазыңдар. 2. Келесі сабақ. №3, «Менің
әкем, халық ұлы - Шәкәрім» мәтінін оқып
келу. Сұрақтар: Адамның көксеген қандай арманы
бар еді? Шәкәрім Абайға берген уәдесін
орындау үшін не істеді? Ең жақсы адам деп қандай
адамды айтуға болады? Адамның рухани баюына қандай
қасиеттер себеп болады? Өздерің Шәкәрім бойындағы
қандай қасиеттерді үлгі тұтасыңдар?
Неліктен? Сонымен оқушылар Шәкәрім
Құдайбердіұлының шығармасынан өзімізге қандай тәлім
алдық? Өміріндегі қиындықтар мен
кедергілерге қарамастан қандай құндылықтарды байқай
алдыңдар? 3. Сабақтың
дәйексөзі. (Оқушыларға үш рет айтқызып,
дәптерге жаздырту) Арлы адам – ардақты, ар –
ардақтың анасы. Бауыржан
Момышұлы Бауыржан
Момышұлы (24
желтоқсан 1910
жыл - 10
маусым 1982
жыл)
— Кеңес одағының
батыры, жазушы, Екінші дүниежүзілік
соғыстың даңқты жауынгері, әскери
қолбасшы, стратег және тактик. Сұрақтар: Ұят, ар, намыс
сендерге не үшін қажет деп
ойлайсыңдар? «Ойлы - ұятты», «абыройлы - ұятты» дегенді
қалай түсінесіңдер? Дәйексөзден қандай ой
түйдіңіз? Б Момышұлының дәйексөзінен түйгеніміз,
ар-ұжданның адам өміріндегі ең жоғары қадір қасиеті екенін
түйдік. Оқиға айту (Мұғалім
сыйы). Бір күні
аспанда данышпандар жиналып адамды жасап, оны жер бетіне жібереді.
Содан соң, олар адамға жер бетінде мәнді өмір сүру үшін не керек
деген сұрақты талқылауға кіріседі. Бір данышпан: «адамға бақыт
жіберейік»,- дейді, екіншісі «ақыл жіберейік»,- дейді. Сөйтіп
адамның жер бетінде мәнді өмір сүру үшін керек
жақсы қасиеттерді жіберіп жатады. Сол кезде бір данышпан
ойланып: «АҚИҚАТТЫ жіберейік»,- дейді. Ал екіншісі: «ақиқатты
адамға жайдан-жай жібере салмайық, олар оны өздері іздеп тапсын,
сонда ғана адам үшін ақиқаттың мәні болады»,
-дейді. Данышпандар АҚИҚАТТЫ біресе күннің артына, біресе
айдың артына тығуды ұсынады. Сол кезде бір данышпан: «Біз одан да АҚИҚАТТЫ
адамның жүрегіне тығайық, сонда тек Ар-ұждан дауысын ести білген
адам ғана өз жүрегіндегі ақиқатты тани алады. » – деген екен.
Ақиқат бізге тумысымыздан берілген сый
екен. Данышпандар не себепті Ақиқатты бірден бере
салмай,оны жүрекке жасырып қоюды
ұйғарды? Ар-ұждан дауысын есту дегенді қалай
түсінесіңдер? Сонымен ақиқат дегеніміз
не? Оқушылар әрқайсымыздың
ақиқатымыз өз жүрегімізде екенін естен шығармайық! Бақыт, байлық,
береке барлығы осы ақиқаттан басталатынын естен
шығармайық! 5. Шығармашылық жұмыс,
топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа
бөлінеді. 1 – топ:
«Ар» 2 – топ:
«Намыс» 3 – топ:
«Ұждан» Жарайсыңдар оқушылар! Топтық тапсырманы
орындау мен бірлесе жұмыс жасауда қандай қиыншылықтар кездесті.
Кімнің еңбегін ерекше бағалағың келеді? Үлгі болар адамды іздегенде
табу оңай болдыма? Өзіңізге қандай ой
түйдіңіз? Топпен ән
айту Бұл ән бұрыңғы әннен
өзгерек Шәкәрім
Құдайбердиев Бұл ән -Бұрынғы әннен
өзгерек, Бұған-Ұйқасты өлең сөз
керек Өзіне
орайлы. Денең-Жан нұрлы болса,
жөнделмек, |













