Аралас сандар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Аралас сандар

Материал туралы қысқаша түсінік
- Аралас сандарды бұрыс бөлшек және керісінше бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады -натурал санды, шамаларды аралас сан түрінде жазады
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:


5.1C Жай бөлшектер


Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы


Аралас сандар


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;


Сабақтың мақсаты

бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады;

Бағалау критерийлері

- Аралас сандарды бұрыс бөлшек және керісінше бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады

-натурал санды, шамаларды аралас сан түрінде жазады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

     

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Оқушылармен амандасу, түгендейді, өзара ынтымақтастық атмосферасын құрады.

Назарын сабаққа аударады, бір-бірлеріне сәттілік тілейді.




Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау: «Адасқан әріптер» әдісі

Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды

Қолпаштау

Слайд

Үй тапсырмасын тексеру

1 минут

Үй тапсырмасын ауызша тексеру №427 есеп


Көршісімен дәптерін алмастырады.




Жұптық бағалау


Слайд



Өткенге шолу

3 минут







«Миға шабуыл» стратагиясы Оқушыларға сұрақ қою.

-Үлес дегеніміз не?

-Берілген бөлшекті оқып, алымы мен бөлімін атаңдар: ;

-Бөлшектің негізгі қасиеті?

-Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір.

-Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір.

-Қандай сан аралас сан деп аталады? Мысал келтір.


Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, ережені еске түсіреді.





Қолдау көрсету, қолпаштау:

Жарайсың, жақсы


Слайд






Сабақтың ортасы

10 минут












«Сағат-дос» әдісі бойынша жұптық жұмыста келесі тапсырмаларды joyteka білім беру порталында орындайды.

1-тапсырма:

Бос орынды толтыр:

2-тапсырма:

Тік төртбұрыштың ауданы 21м2, ұзындығы 5м болса, ені қанша метр?

3-тапсырма:

Аралас сан түрінде өрнекте:

3 км 500 м, 5 кг 321 г, 12 см

3 мм

4-тапсырма:

Жаяу адам 4 сағатта 22 км жол жүреді. Оның жылдамдығы қандай?

Оқушылар тапсырманы орындап, бірін-бірі бағалайды













Оқушыларға дескриптор ұсынылады

Жұптық бағалау











https://joyteka.com/ru













10 минут

Топтық жұмыс

Тарсия әдісі. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазады, жауаптарын сәйкестендіреді

Оқушылар пирамида құрастырады.

Дескриптор ұсынылады,

Топтық бағалау

Тапсырмалар

3 минут

Оқулықпен жұмыс

Тапсырма №3 Өрнекті ықшамда

Оқулықтан №426

Аралас санды бұрыс бөлшек түріне келтіреді

Жұптық бағалау Тақтада жауабы мен шығару жолдары көрсетіледі

Оқулық

Математика,

1-бөлім.

Сергіту сәті

1 минут

Жаттығу: аралас санды айтқан кезде қолдарын жоғары көтереді, бұрыс бөлшекті айтқанда қол соғады, дұрыс бөлшекті айтқанда

Барлық оқушы жаттығу жасайды





Слайд

5 минут

Саралау тапсырмасы




429 оқулықтан

Дескриптор: Білім алушы

- формуланы жазады

-белгісіз шаманы табу үшін санды өрнек құрып, бөлуді бөлшек арқылы жазады

- бөлшекті аралас сан түрінде жазады

Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету.

Оқушылардың тапсырманы орындауға көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды, бағыттайды.

Оқушылар тапсырманы жұпта орындайды. Алдымен өзі, содан кейін жұппен талқылап жұмыс жасайды. Оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді.

Жұптық бағалау

Слайд, карточка

Сабақтың соңы

7 минут

Тест тапсырмасы

Әркім өзі орындайды.

Өзін-өзі бағалау

https://b.socrative.com/teacher/#results/64784302

Рефлексия

2 минут



«Бес саусақ» әдісі


Оқушылар алақанға не үйренгені туралы өз ойын жазып толтырады.


Өзін-өзі бағалау








Үй тапсырмасын беру, бағалау

























Сұрақтарға жауап беру: _____ балл

1-тапсырма. Кестені толтыр


Сурет

Аралас сан



2- тапсырма: Аралас сан түрінде өрнекте: 3 км 500 м, 5м 3дм, 4 сағ 45 мин


3-тапсырма: Жауапты аралас сан түрінде жазыңыз:

а) Марат базардан төрт апельсин сатып алды. Ол екі апельсинді жеді, ал оның інісі басқа апельсиннің -ін жеді. Олар қанша апельсинді жеді?

б) Эмир күнде таңертең сүттің 1 стаканын, ал кешке стаканның үштен бірін ішеді. Ол күніне қанша сүт ішеді?


4-тапсырма: Дұрыс теңдікті тап:

1) 4 2) 3) 5 4) 6

5-тапсырма: __________ балл

Жаяу адам 4 сағатта 22 км жол жүреді. Оның жылдамдығы қандай?




Натурал санды аралас сан түрінде жазыңыз. Кестені толтырыңыз.


Натурал сан

6

7

19



Аралас сан

Бөлімі 2






Бөлімі 9













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.04.2025
191
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі