Материалдар / Аралас сандар сабақ жоспары 5 класс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Аралас сандар сабақ жоспары 5 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
"Аралас сандар" тақырыбында құрылған сабақ жоспары 5 класқа арналған.Бұл қысқа мерзімді жоспарды жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша дайындалды.Сондықтан осы жаңартылған білім беру мазмұны бойынша курстан өтпеген әріптестеріме және жас мамандарға көмегі тиер деген ойда жіберіп отырмын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
2785
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Есжанова Гулжазира Базаргаликызы

Топ:04-БЖ-40-17

Тренердің аты-жөні: Ешимбетов Айболат Кенжегалиевич

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

Жай бөлшектер Мектеп №6 Хромтау гимназиясы

Күні:

30.06.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Есжанова Г.Б

Сынып:

5

Сабақтың тақырыбы

Аралас сандар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.1.11

Аралас сан анықтамасын білу;

5.1.2.13

Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;

Сабақтың мақсаты

Барлығы

  • Аралас сандардың анықтамасын біледі;

  • Аралас сандарды құрастырады;

  • Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза алады;

  • Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жаза алады.

Көпшілігі

  • Натурал санды аралас сан түрінде жаза алады;

  • Аралас сандарды бұрыс жай бөлшекке айналдыра алады;

  • Аралас санды есеп шығаруда қолданады.

Кейбірі

  • Аралас санды өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады

Бағалау критерийлері

  • Аралас санның құрамын біледі;

  • Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады;

  • Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазады;

  • Сурет бойынша аралас сан құрастырады

Тілдік мақсаттар

- Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде және аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуды түсіндіре алады

Пәндік лексика және терминология

Жай бөлшек, бөлшектің алымы мен бөлімі, дұрыс бөлшек,бұрыс бөлшек,аралас сан, аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері

Диалогқа,жазылымға қажетті терминдер

- Бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады.

-Жай бөлшектің бөлімі ... , ал алымы ... білдіреді.

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін ...

-Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін ...

-Натурал санды аралас сан түрінде жазу үшін ...

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Ынтымақтаса жұмыс істеуге,бірін-бірі құрмет тұтуға,өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, геометрия

Алдыңғы білім

Жай бөлшектер, үлестер, дұрыс және бұрыс бөлшектерді біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



2 мин









6 мин
















































































1 мин

Оқушылармен сәлемдесу.

Жағымды ахуал қалыптастыру

Орнымыздан тұрып:

Басымызды төмен түсіреміз.

-көз алдарыңызға нені елестеттіңдер?

-бүгінгі сабақта мен қалай жауап беремін деген ойдасыздар!

Басымызды шамалы көтереміз.

-бізге қандай тапсырма дайындады деген ойдасыздар!

Басымызды жоғары көтереміз.

Менде бәрі жақсы! Бүгінгі сабақта өз білімімді жоғары деңгейде көрсете аламын деген үміттесіздер!

Сондықтан бүгінгі сабақта бәріңе жетістіктер тілеймін.

Ширату жаттығулары:

Деректерді көрсету,салыстыру арқылы графикалық органайзер тәсілі

Сұрақ: Барлық бөлшектерге ортақ қандай қасиет қарастырылған?



Тапсырма: Берілген бөлшектерді қандай да бір қасиеттеріне байланысты топтарға бөліп , бұл топтарды дәптерлеріңе жазып алыңдар.



Алымы 1-ге тең бөлшектер.

Бөлімі 1 саны және бір немесе бірнеше нөлдер тіркеліп жазылған бөлшектер.


Бөлімдері әртүрлі, алымдары әртүрлі бөлшектер.



Бұл бөлшектерді алымы бөлімінен кіші.

Бұлар қандай бөлшектер?

Т ортты тең 8 бөлікке бөлдік. Түскі аста 3 бөлігін жедік. Торттың қандай бөлігі желінді ?

Қайсысы үлкен? Бүтін торт па әлде торттың бөлігі ме?

3 <8

< 1

Қорытынды: Кез-келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші болады.

Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Қорытынды: Кез-келген бұрыс бөлшек 1-ге тең немесе

1-ден үлкен болады.

Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды.

Дескриптор:

1.Есептің шартын құра алады;

2.Шарты бойынша бөлшекті таныстыра алады;


Берілген фигуралардың қандай бөлігі сұр түске боялған, бірнеше жауап нұсқасын қарастырыңыз

Сурет бойынша бөлшекті анықтаңыз

Қандай ерекшеліктер байқадыңыз?

Сабақтың тақырыбын анықтайық.

Бес алманы тең етіп екі балаға бөліп берсе, олардың әрқайсысы қанша алмадан алады?

Тақырыптың басты идеясы қандай?

Бес алманы тең етіп екі балаға екі жарым алмадан беруге болады.

Сабақтың мақсаты қандай?

Презентация
















Сандар жазылған плакат

Графикалық органайзер




Өздері тірек сызба дайындайды
















Бөлшектер қатары жазылған плакат




































Сабақтың ортасы


3 мин




















1 мин







1 мин





2 мин





4 мин



















1 мин


4 мин











8 мин





























Оқулықпен жұмыс

Ізденушілік әдісі

Бос орынға қажетті сөздерді жазып, сөйлемді толықтыр

1. .... және ... бөліктен тұратын сан ... сан деп аталады. ( Бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады)

2.Бұрыс бөлшекті аралас санмен жазу үшін:

-Бөлшектің ...бөліміне ... керек;

-Толымсыз ... аралас санның ... бөлігі болады;

-... бөлшек бөліктің ..., ал ... бөлім болады.

( Бұрыс бөлшекті аралас санмен жазу үшін:

-Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек;

-Толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады;

-Қалдық бөлшек бөліктің алымы , ал бөлгіш бөлім болады)

3.Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін:

... санның ... бөлшек бөлігінің бөліміне ... керек;

-Шыққан көбейтіндіге ...бөлігінің алымын ..., алым ету керек;

-Бөлшектің бөлімін ..., бөлім етіп ... керек;

( Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін:

-Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек;

-Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек;

-Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек)

Оқушылардың түсінгенін білу үшін «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс алынды. Оқушыларға қызыл, сары және жасыл түсті карточкалар беріледі. Оқушылар:

  • толықтай түсінсе, сенімді болса , Жасыл түсті

  • түсінуге жақын болса, аздап білсе, Сары түсті;

  • түсінбесе, сенімді болмаса, Қызыл түсті көрсетеді.

Таңдаған түстеріне байланысты сынып оқушылары «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек», «Аралас сан» деп үш топқа бөлінеді.


Белсенді оқытудың «Нұсқау беру және айту» арқылы бірінші қызыл түс таңдағандармен сосын сары түсті таңдағандармен жұмыстану.

Тақырыптың басты идеясы қандай?

Элективті тест (Ұжымдық жұмыс)

Әрбір оқушыға A, В, С, Д, Е әріптері арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл стикеркерді таратылады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20 сек кідіріп, тест жауабына сәйкес әріпті көтерулері керек.

1. бөлшегін аралас сан түрінде жаз.
а) б) с) д) е)
2. аралас санын бұрыс бөлшек түрінде жаз.
а)
в) с) д) е)

3.Бүтін бөлігін анықта: 3+

а) 2 в) 3 с) 1 д)5 е) 4

  • Неліктен бұл жауапты таңдадың?

  • Неге осы жауап дұрыс деп ойлайсың?

Білемін, білдім,білгім келеді?


Жеке жұмыс.Аралас сан түрінде жазыңдар

Группа 10 Группа 1273 Группа 8

Кері байланыс. Жасыл қалам

Оқушылардың жазған ескертулеріне көңіл бөлу



«Ойлан,жұптас,бөліс!» Ресурс бойынша саралау

1-тапсырма (карточка)

Визуалды органайзерлердің стратегиялары

ЖDrawObject1 инақта

















2-тапсырма (оқулық)Ізденушілік

Оқулықтан №425


3-тапсырма.

Сын тұрғысынан ойлау.

Математикалық сауаттылық

Төмендегі сурет бойынша боялған фигураның ауданын тауып,нәтижені аралас сан түрінде жазып көрсет

DrawObject2

5 см



13 см

Жұпта бір-бірін тексереді.


























DrawObject5 DrawObject4 DrawObject3














DrawObject10 DrawObject9 DrawObject8 DrawObject7 DrawObject6





















Мен не білемін?

Мен не білдім?

Мен не білгім келеді?
















Керемет!

Өте ұнады!Белсенді қатыстым

Ұнады.Өз бетіммен жұмыс жасадым

Онша қызықтырған жоқ!


Zerdeli.kz



6 мин

Сараланған тапсырмалар. «Топтық жұмыс»

Джигсо оқушылардың білімдік міндеттерді шешу мақсатында ынтымақтасып жұмыс істеуін көздейтін оқыту мен оқу әдісін қолданамыз.Әр топқа тапсырмалар беріледі.Әр топтың мүшелері нөмірленеді.


1-тапсырма

а) берілген сандардың ішінен аралас сандарды таңдап жазыңыз:


b) таңдалған аралас сандарды бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысы түрінде жазыңыз.



Дескриптор: Білім алушы

  • аралас сандарды таңдайды;

  • сандарды бүтін және бөлшек бөліктердің қосындысы түрінде жазады.


2-тапсырма

Кестені толтырыңыз:

Сурет

Аралас сан

Бұрыс бөлшек








Дескриптор: Білім алушы

  • сурет бойынша аралас сандарды жазады;

  • сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазады.

3-тапсырма

Бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңыз :

А) Ә)

Дескриптор: Білім алушы

  • бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдырады.

4-тапсырма

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңыз:

А) Ә)

Дескриптор: Білім алушы

  • аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады

5-тапсырма №430 (с)

аралас санын бөлімі 8-ге, 12-ге, 28-ге тең аралас сан түрінде жаз.

Кері байланыс

«Не жақсы орындалды және болса, жақсы болар еді» әдісі

Оқушылар жақсы орындаған екі жұмысын, жақсартуды қажет ететін бір жұмысы туралы айтуы керек.



















































Сабақтың соңы






3 мин






3 мин

«Өз біліміңді тексер!» Шығармашылық тапсырма

1. Дұрыс бөлшектерді былай ٧ белгілеймін.

2.Бірге тең бөлшектердің астын сызамын.

3. Бұрыс бөлшектерді былай # белгілеймін.

4.Аралас сандарды былай + белгілеймін




Дұрыс жауаптары бойынша өзін-өзі тексереді.


Үйге тапсырма.Сараланып беріледі

418(а), №429(в), №430(с)

Маған мына жерден 3 нәрсені айтшы...

Біз бүгін ... оқып білдік.

Біз ... жақсы орындадық

Топ ... жақсы алып шықты

Біз ... туралы көбірек білгіміз келеді

Қазір біз бұдан 40 минут бұрынғы білмейтін нәрселерді: ... білеміз

+

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Сараланып берілген тапсырмалар бойынша Джигсо әдісін қолданып жұмыс жасадым.

Жұмыс жасау барысында жеке қолдау көрсетілді.Өз ойын айтуға жетелеп отырдым.Қабілетті оқушыға математикалық сауаттылықты дамытуға сын тұрғысынан ықпалын тигізетін тапсырма дайындалды.


.


Ширату жаттығулары, деректерді көрсету, салыстыру арқылы визуалды органайзер тәсілі арқыры өздері тірек сызба дайындап, өз ойларын қорытындылады.Ізденушілік әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасады.Оқушылардың түсінгенін білу үшін «Бағдаршам» әдісін қолдандым.Элективті тест алғаннан кейін ашық сұрақ арқылы кері байланыс өткіздім.Визуалды органайзерлердің стратегиялары арқылы ойларын жинақтап, тірек сызба дайындайды.Бұл жұмысты смайликтер арқылы бағаладым.Жеке жұмысты «Жасыл қалам» әдісі бойынша бағалады.Топтық жұмысқа сараланған тапсырмалар берілді.Оны «Не жақсы орындалды және болса жақсы болар еді» әдісімен жақсы орындаған екі жұмысын, жақсартуды қажет ететін бір жұмысын сұрау арқылы бағаладым. «Сын тұрғысынан ойлау» тәсілімен жұптық жұмысқа жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына тапсырма беріліп, жұптар бірін-бірі тексерді.Сабақ соңында шығармашылық тапсырма орындалып, оқушылар өздерін-өздері тексерді.

Пікірлерін дәлелдеу кезіңде бір – біріне сыйластықпен қарайды.

Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау

Сұрақ бойынша рефлекция

Бұл тарауды сабақ бойынша рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді ма?


Оқушылар бүгін не үйренді?


Сабақтағы ахуал қандай болды?


Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?


Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

Сабақ мақсатына жету жолында оқытудың әртүрлі белсенді тәсілдері қолданылып, оқушыларды ынталандыру үшін қалыптастырушы бағалау түрлері қолданылды.Қажеттіліктеріне байланысты жұмыс жасады.

Оқытудың белсенді тәсілдері арқылы аралас санды жазуды білді;Аралас санды бұрыс бөлшекке немесе бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза біледі.

Оқушылар белсене қатысты.





Мақсат бойынша саралау ,ресурс бойынша саралау түрлері , оқушыға қолдау көрсету арқылы саралау жүргізілді.

Уақыт тиімді пайдаланылды









Жалпы бағалау


Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.Ойлан,жұптас,бөліс. Ресурстар бойынша саралау

2.Топтық жұмыс Джигсо. Сараланған тапсырмалар орындау

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Кері байланыс «Не жақсы орындалды және болса, жақсы болар еді»

2.Кері байланыс «Жасыл қалам»


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Келесі сабақта бүгінгі білімдерін кеңейту мақсатында математикалық сауаттылықта кездесетін аралас сандарға берілген есептерге назар аудару керек





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!