-
Сабақтың тақырыбы: Аралас сандарды қосу
Мектеп: Тасқарасу орта мектебі
Күні: 21.11.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Надырова Назерке Қайратқызы
Сынып: 5 «ә»
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
Сабақтың мақсаты:
Бөлімдері бірдей және әртүрлі жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу және азайту туралы ұғым қалыптасады; ортақ бөлімін және толықтауыш көбейткіштерін таба біледі; жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу және азайту біледі
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
3 минут
4 мин
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
-оқушылармен амандасу;
Жағымды психологиялық ахуал туғызу
«Шаттық шеңбері»
Дөңгеленіп тұрайық,
Керегені құрайық,
Уықтар боп иіліп,
Шаңыраққа киіліп,
Киіз үйді құрайық.
Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің сыныбымыздың қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді.
Топқа бөлу. «Шаңырақ» әдісі бойынша түрлі-түсті ленталар арқылы сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Оқушылардың мұндағы мақсаты түрлі-түсті ленталар арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.
1 топ- Бұрыс бөлшектер
2 топ- Дұрыс бөлшектер
3 топ- Аралас сандар
Топ басшысын сайлау
Үй тапсырмасын тексеру
№ 465
( 8
42
11

24+18=42
( 21
6121

5

30+31=61
Өткен тақырыптарды қайталау
-
Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
-
Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
-
Аралас сан дегеніміз не?
-
Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосады?
-
Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қалай қосады?
Ұйымдастыру сәті
«Шаттық шеңбері»

Үй тапсырмасын тексеру
№ 465
( 8
42
11

24+18=42
( 21
6121

5

30+31=61
1 Алымы бөлімінен кіші жай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
2 Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең жай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.
3.Жазылуында бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады.
4.Олардың бүтін бөліктерінің қосындысын, бөлшек бөліктерінің қосындысын тауып, шыққан қосындыны аралас сан түрінде жазу керек.
5 Аралас сандардың бүтін бөліктерінің қосындысын тауып, бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей аралас сандарды қосамыз.
Барлығы дұрыс болса 2 б
Қате болса 1 б
Қ.Б Мадақтау
Түрлі түсті ленталар
Слайд, дәптер
Сабақтың ортасы
10 мин
4 мин
І.Топтық жұмыс.
1 топ- Бұрыс бөлшектер
2 топ- Дұрыс бөлшектер
3 топ- Аралас сандар
Шарты: 3 топқа А3 формат, стикерлер мен маркерлер таратылады. Тапсырмаға 5 минут беріледі. Топтық жұмыстың ережесі

Жұптық жұмыс.
Сәйкестендіріңіздер:
3+3
7
4
+
3
6
2
+13
15
15
+3
15
Уақыт болған кезде топ мүшелері постерлерін қорғайды. Қорғау уақыты әр топқа 1,5 минут.
Сәйкестендіруді орындайды.
Топтар парақтарын ауыстырып, бір-бірін «Бағдаршам»әдісі бойынша бағалайды.

Тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді.
Дұрыс болса +
Қате болса –
Слайд
Слайд
10 мин
3 мин
5 мин
«Сақина салу» ойыны
1 топтан ортаға оқушы шығып есептің шартын оқып,есепті бастайды. Есептің келесі шартын орындау үшін 2 топтағы алақанын қапсыра, қолын созып отырған ойыншыларға сақина тастай бастайды. Сақина кімге тастайтыны оның еркінде, кімнің алақанына салып жібергенін білдірмеу керек. Сақина тастап болған соң ортаға келіп «сақинамды берші» — деп дауыстайды. Осы сәтте сақина алған ойыншы қасындағыларға білдірмей «менде» деп орынан атып тұрады да есептің келесі шартын орындайды
Тапсырма 1
Бір қорапта 3
кг конфет бар, ал екінші
қорапта одан 2
кг артық.Екі қорапта
барлығы неше килограмм конфет бар?Сергіту сәті: «Доп» әдісі арқылы жүргізіледі
Оқулықпен жұмыс / тақтамен жұмыс
№ 468
Шешуі:
1 секунд- 4

2 секунд- 4
=
10
3 секунд-

4 секунд-

5 секунд-
+
=29
Құдықтың тереңдігі: 4
29
= 81

Жауабы құдықтың тереңдігі

Шәйнек пен кесені сәйкестендіру
Сабақты қорытындылау
Тапсырма
Жеке тапсырма
«Торт тілігі»
Тапсырма-Тәтті
Дескриптор:
-есептің шартын құрастырады;
-есеп шартына сәйкес санды теңдік құрастырады;
-санды теңдіктің мәнін есептейді;
-жауабын жазады;
Шешуі:
І-қорапта-3
кг
конфетІІ- қорапта-2
кг конфет
артықБарлығы-? конфет
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Надырова Назерке Қайратқызы12 Қараша 2023
249
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАралас сандарды қосу 5 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылдыАралас сандарды қосу 5 сынып
Материал туралы қысқаша түсінікАралас сандарды қосу тақырыбына ашық сабақМатериалдың қысқаша нұсқасы
-
Сабақтың тақырыбы: Аралас сандарды қосу
Мектеп: Тасқарасу орта мектебі
Күні: 21.11.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Надырова Назерке Қайратқызы
Сынып: 5 «ә»
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
Сабақтың мақсаты:
Бөлімдері бірдей және әртүрлі жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу және азайту туралы ұғым қалыптасады; ортақ бөлімін және толықтауыш көбейткіштерін таба біледі; жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу және азайту біледі
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
3 минут
4 мин
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
-оқушылармен амандасу;
Жағымды психологиялық ахуал туғызу
«Шаттық шеңбері»
Дөңгеленіп тұрайық,
Керегені құрайық,
Уықтар боп иіліп,
Шаңыраққа киіліп,
Киіз үйді құрайық.
Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің сыныбымыздың қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді.
Топқа бөлу. «Шаңырақ» әдісі бойынша түрлі-түсті ленталар арқылы сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Оқушылардың мұндағы мақсаты түрлі-түсті ленталар арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.
1 топ- Бұрыс бөлшектер
2 топ- Дұрыс бөлшектер
3 топ- Аралас сандар
Топ басшысын сайлау
Үй тапсырмасын тексеру
№ 465
( 8
42
11

24+18=42
( 21
6121

5

30+31=61
Өткен тақырыптарды қайталау
-
Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
-
Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
-
Аралас сан дегеніміз не?
-
Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосады?
-
Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қалай қосады?
Ұйымдастыру сәті
«Шаттық шеңбері»

Үй тапсырмасын тексеру
№ 465
( 8
42
11

24+18=42
( 21
6121

5

30+31=61
1 Алымы бөлімінен кіші жай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
2 Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең жай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.
3.Жазылуында бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады.
4.Олардың бүтін бөліктерінің қосындысын, бөлшек бөліктерінің қосындысын тауып, шыққан қосындыны аралас сан түрінде жазу керек.
5 Аралас сандардың бүтін бөліктерінің қосындысын тауып, бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей аралас сандарды қосамыз.
Барлығы дұрыс болса 2 б
Қате болса 1 б
Қ.Б Мадақтау
Түрлі түсті ленталар
Слайд, дәптер
Сабақтың ортасы
10 мин
4 мин
І.Топтық жұмыс.
1 топ- Бұрыс бөлшектер
2 топ- Дұрыс бөлшектер
3 топ- Аралас сандар
Шарты: 3 топқа А3 формат, стикерлер мен маркерлер таратылады. Тапсырмаға 5 минут беріледі. Топтық жұмыстың ережесі

Жұптық жұмыс.
Сәйкестендіріңіздер:
3+3
7
4
+
3
6
2
+13
15
15
+3
15
Уақыт болған кезде топ мүшелері постерлерін қорғайды. Қорғау уақыты әр топқа 1,5 минут.
Сәйкестендіруді орындайды.
Топтар парақтарын ауыстырып, бір-бірін «Бағдаршам»әдісі бойынша бағалайды.

Тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді.
Дұрыс болса +
Қате болса –
Слайд
Слайд
10 мин
3 мин
5 мин
«Сақина салу» ойыны
1 топтан ортаға оқушы шығып есептің шартын оқып,есепті бастайды. Есептің келесі шартын орындау үшін 2 топтағы алақанын қапсыра, қолын созып отырған ойыншыларға сақина тастай бастайды. Сақина кімге тастайтыны оның еркінде, кімнің алақанына салып жібергенін білдірмеу керек. Сақина тастап болған соң ортаға келіп «сақинамды берші» — деп дауыстайды. Осы сәтте сақина алған ойыншы қасындағыларға білдірмей «менде» деп орынан атып тұрады да есептің келесі шартын орындайды
Тапсырма 1
Бір қорапта 3
кг конфет бар, ал екінші
қорапта одан 2
кг артық.Екі қорапта
барлығы неше килограмм конфет бар?Сергіту сәті: «Доп» әдісі арқылы жүргізіледі
Оқулықпен жұмыс / тақтамен жұмыс
№ 468
Шешуі:
1 секунд- 4

2 секунд- 4
=
10
3 секунд-

4 секунд-

5 секунд-
+
=29
Құдықтың тереңдігі: 4
29
= 81

Жауабы құдықтың тереңдігі

Шәйнек пен кесені сәйкестендіру
Сабақты қорытындылау
Тапсырма
Жеке тапсырма
«Торт тілігі»
Тапсырма-Тәтті
Дескриптор:
-есептің шартын құрастырады;
-есеп шартына сәйкес санды теңдік құрастырады;
-санды теңдіктің мәнін есептейді;
-жауабын жазады;
Шешуі:
І-қорапта-3
кг
конфетІІ- қорапта-2
кг конфет
артықБарлығы-? конфет
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx12.11.2023249Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











