«Тараз қаласы №19 орта мектеп» Тексерген:
(білім беру ұйымының атауы)
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні |
Бигелдиева А.Т. |
|
Күні: |
26.11.2024ж |
|
Сынып: |
5 «Б» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
|
Сабақтың мақсаты |
- аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Көңіл күй аралдары»:
|
Оқушылар көңіл күйлерінің қай арлда екенің айтады |
|
Тартапа қағаздар |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру Дайын жауаптарға қарап үй жұмысын тексереді
|
|
Дескриптор: -аралас сандарды қосады; - аралас сандарды азайтады; Жалпы балл-1 |
презентация |
||
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтар
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; Жалпы балл-1 |
|
||
|
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады Аралас сандарды қосу және азайту Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу.
Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу керек. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту керек.
Ескерту! Егер, азайғыш аралас санның бөлшек бөлігі, азайтқыш аралас санның бөлшек бөлігінен кіші болса, онда:
|
Оқушылар сабақты тыңдайды
|
|
Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы |
Элективті тест
1. Азайтуды орында:
6
А)
3
2. Қосуды
орында: 8
А)
10
3. Азайтуды
орында: 10
А)
6
4. Қосуды
орында: 3
А)
5
Жұптық жұмыс «Киндер»
Азайтуды орында
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойса. Сонда кестеден Жердің дәл үлгісінің атауын оқисыңдар «Есептер кемесі» ойыны арқылы есептер шығару
Шығармашылық жұмыс 1-топ. Берілген дөңгелектерді пайдаланып, аралас сандарды қосуға немесе азайтуға есеп құрастыру. 2-топ. Алмаларды пайдаланып, аралас сандарды қосуға немесе азайтуға есеп құрастыру. 3-топ. Жіпті пайдаланып, аралас сандарды қосуға немесе азайтуға есеп құрастыру. |
Мұғалім алдын ала əрбір оқушыға A, В, С арқылы белгіленген түстері сəйкес Ажауабы - жасыл В жауабы - сары С-жауабы – кулгін стикерді таратады. Əрбір сұрақты қойғаннан кейін 20сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сəйкес əріпті көтерулерін сұрайды. Өзін-өзі жəне бірін-бірі бағалауды жүзеге асыру үшін дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылайды. Оқушылар есепті шығарып киндердің жарты бөлігін табады Оқушылар тақтаға есептер шығарып , тиісті әріпті жазады
Оқушылар тақтаға есептер шығарып жауабын тексереді
Оқушылар Шығармашылық жұмысты топта ойласып, қажетті заттарды пайдаланып, есеп құрастырады. |
Дескриптор -аралас сандарды азайтады -аралас сандарды қосады Жалпы балл-2 Дескриптор -азайтуды орындайды -қосуды орындайды Жалпы балл-1
Дескриптор
Жалпы балл-2 Дескриптор -берілген тапсырмаға байланысты аралас сандарды азайтады немесе қосады Жалпы балл-1 Дескриптор
Шығармашылық жұмысты
топта ойласады |
Презентация Қима қағаздар Тапсырма жазылған тартпа қағаздар
Презентация
Презентация
Маркер Дөңгелек қағаздар. Алма Жіп |
|
|
Cабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау Сабақ аяқталғанда мұғалім жинап алып, қорытындылайды. Үйге тапсырма № 486; №491 |
Оқушылар тапсырмаларды жазып алады |
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Оқушылар өздерінің көңіл күйлерінің қай аралда екенін анықтап стикер жабыстырады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандарды қосу, аралас сандарды азайту 5 сынып
«Тараз қаласы №19 орта мектеп» Тексерген:
(білім беру ұйымының атауы)
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні |
Бигелдиева А.Т. |
|
Күні: |
26.11.2024ж |
|
Сынып: |
5 «Б» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
|
Сабақтың мақсаты |
- аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Көңіл күй аралдары»:
|
Оқушылар көңіл күйлерінің қай арлда екенің айтады |
|
Тартапа қағаздар |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру Дайын жауаптарға қарап үй жұмысын тексереді
|
|
Дескриптор: -аралас сандарды қосады; - аралас сандарды азайтады; Жалпы балл-1 |
презентация |
||
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтар
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; Жалпы балл-1 |
|
||
|
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады Аралас сандарды қосу және азайту Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу.
Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу керек. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту керек.
Ескерту! Егер, азайғыш аралас санның бөлшек бөлігі, азайтқыш аралас санның бөлшек бөлігінен кіші болса, онда:
|
Оқушылар сабақты тыңдайды
|
|
Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы |
Элективті тест
1. Азайтуды орында:
6
А)
3
2. Қосуды
орында: 8
А)
10
3. Азайтуды
орында: 10
А)
6
4. Қосуды
орында: 3
А)
5
Жұптық жұмыс «Киндер»
Азайтуды орында
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойса. Сонда кестеден Жердің дәл үлгісінің атауын оқисыңдар «Есептер кемесі» ойыны арқылы есептер шығару
Шығармашылық жұмыс 1-топ. Берілген дөңгелектерді пайдаланып, аралас сандарды қосуға немесе азайтуға есеп құрастыру. 2-топ. Алмаларды пайдаланып, аралас сандарды қосуға немесе азайтуға есеп құрастыру. 3-топ. Жіпті пайдаланып, аралас сандарды қосуға немесе азайтуға есеп құрастыру. |
Мұғалім алдын ала əрбір оқушыға A, В, С арқылы белгіленген түстері сəйкес Ажауабы - жасыл В жауабы - сары С-жауабы – кулгін стикерді таратады. Əрбір сұрақты қойғаннан кейін 20сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сəйкес əріпті көтерулерін сұрайды. Өзін-өзі жəне бірін-бірі бағалауды жүзеге асыру үшін дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылайды. Оқушылар есепті шығарып киндердің жарты бөлігін табады Оқушылар тақтаға есептер шығарып , тиісті әріпті жазады
Оқушылар тақтаға есептер шығарып жауабын тексереді
Оқушылар Шығармашылық жұмысты топта ойласып, қажетті заттарды пайдаланып, есеп құрастырады. |
Дескриптор -аралас сандарды азайтады -аралас сандарды қосады Жалпы балл-2 Дескриптор -азайтуды орындайды -қосуды орындайды Жалпы балл-1
Дескриптор
Жалпы балл-2 Дескриптор -берілген тапсырмаға байланысты аралас сандарды азайтады немесе қосады Жалпы балл-1 Дескриптор
Шығармашылық жұмысты
топта ойласады |
Презентация Қима қағаздар Тапсырма жазылған тартпа қағаздар
Презентация
Презентация
Маркер Дөңгелек қағаздар. Алма Жіп |
|
|
Cабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау Сабақ аяқталғанда мұғалім жинап алып, қорытындылайды. Үйге тапсырма № 486; №491 |
Оқушылар тапсырмаларды жазып алады |
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Оқушылар өздерінің көңіл күйлерінің қай аралда екенін анықтап стикер жабыстырады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













