Материалдар / Аралас сандарды қосу және азайту
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Аралас сандарды қосу және азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
Аралас сандарды қосу және азайту
Авторы:
14 Сәуір 2024
109
6 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

275 орта мектеп Бекітемін ________оқу ісінің жөніндегі орынбасары Г.Кожагулова

Бөлімі

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Педагогтің аты жөні

Баратова Сауле Лачиновна

Күні

23.11.2023

Сынып 5 «Ә»

Қатысқаны

Сабақ тақырыбы

Аралас сандарды қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйке оқыту мақсаттары

5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Аралас сандарды қосу және азайтуды ережелерін біледі, орындайды;

Оқушылардың басым көпшілігі: Аралас сандарды қосу және азайтуды ортақ бөлімге келтіре отырып орындайды;

Кейбір оқушылар: Аралас сандарды қосу және азайтуды ықшамдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресур


Сабақтың басы


«Жылы лебіз» арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау

топтарға бөлінеді

«Сұрақ-жауап» әдісі. Үй тапсырмасын ауызша тексереді, айтылым, тыңдалым дағдыларын арттырады. №540.

ҚБ: «Пікіріңді білдір»

Саралау: диалог және қолдау

Бір қадам алға...» ширату сұрақтары

1.Дұрыс бөлшек дегеніміз не?

2.Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

3. Қандай сан аралас сан деп аталады?

4.Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреміз?

5.Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады?

6. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу (азайту) қалай орындалады?

ҚБ: «Еркін микрофон»

Саралау: диалог және қолдау көрсету

Үй жұмысы тексеру №540.







1.Дұрыс бөлшек дегеніміз не?

2.Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

3. Қандай сан аралас сан деп аталады?

4.Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреміз?

5.Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады?

6. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу (азайту) қалай орындалады?





Слайд

Негізгі бөлім

тақырыпты ашу

















Аралас сандарды қосу және азайту.

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін:

1)аралас сандардың бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;

2)бүтін бөліктерінің және бөлшек бөліктерінің қосындысын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек.

Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту үшін:1) аралас сандардың бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;

2)бүтін бөліктерінің айырмасын және бөлшек бөліктерінің айырмасын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек.

Ойлан, жұптас, бөліс» топтық жұмыс

Тақырып бойынша талқылау және қорғау

Видео

1. Бір жылда 52 апта болса, бүгін қай аптадамыз? (жай бөлшек түрінде жаз)

2. Қараша айында 30 күн болса, бүгін қандай күн?

543. Аралас сандарды азайтыңдар:

І топ. 1) ;

ІІ топ. 3)9

ІІІ топ. 5) ;

544.

І топ. 1)3 +7 +5 +

ІІ топ. 2)10 +15 +3 +4

ІІІ топ. 3) 9 +5 +1 +4


ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Саралау: Қорытынды



Мысалы, .





Мысалы, .


Жауабы : 47/52

Жауабы:23/30

543. Аралас сандарды азайтыңдар:

І топ. 1) ;

ІІ топ. 3) жауабы:3

ІІІ топ. 5) ;

544.

І топ. 1) жауабы: 16

ІІ топ 2) жауабы: 30

ІІІ топ 3) жауабы: 20



















Жетонмен

Бағалау

Әдісі


1-3 балл


Слайд






















Оқулық

жұмыс




Оқулық

жұмыс


Сабақтың ортасы



ІІ. «Бірге ойлаймыз» жұптық жұмыс.

Тауардың жәшігімен бірге есептегендегі массасы 35 кг, жәшіксіз тауардың өз массасы 32 кг. Жәшіктің массасын табыңдар.

ҚБ: «Көршіңді тексер»

Саралау: Қарқын

Сергіту сәтті

ІІ. «Бірге ойлаймыз» жұптық жұмыс.

Тауардың жәшігімен бірге есептегендегі массасы 35 кг, жәшіксіз тауардың өз массасы 32 кг. Жәшіктің массасын табыңдар

ҚБ: «Көршіңді тексер»

Саралау: Қарқын

Сергіту сәтті

Әр дұрыс есебіне

1 балл алады

Слайд






Жеке жұмыс



Жеке жұмыс: «Ойлан тап»

А деңгей.Өрнектің мәнін тап:

1) 8-5 ; 2) 3 -1 3) 4 -2

В деңгей.

2. Теплоходтың меншікті жылдамдығы

28 км/сағ. Өзен ағысының жылдамдығы

2 Теплоходтың өзен ағысымен жүзгендегі жылдамдығын табыңдар.

С деңгей.

Дүкенде үш күнде 1206 кг алма сатылды. Бірінші және екінші күндері 825 кг, ал екінші және үшінші күндері 849 кг алма сатылды. Екінші күні неше кг алма сатылды?

ҚБ: «Көрсет және комментарий бер»

Саралу: тапсырма

Жеке жұмыс: «Ойлан тап»

Дескриптор:

-натурал санан аралас сандар азайтады;

-бөлімдері бірдей аралас сандарды азайтады;

- аралас саннан натурал санды азайтады.


Дескриптор:

-аралас сандар қосады ;

- өрнектің мәнін табады.





Әр дұрыс есебіне

1 балл алады

слайд

Таратпа

тапсырма

Соңы

Үй жұмысы. №543. 4)5)6)

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!