Бекітемін:
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
КОШАЛИЕВА ШЫНАР САРСЕНБЕКҚЫЗЫ |
|||||
|
Пән/Сынып: |
5 А сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
12.11.2024 |
|||||
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.19 натурал санға жай бөлшекті қосуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосуды орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алу; |
Сәлемдесу; Үй тапсырмасын көрсету; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу Сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
|
|
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Сабақты түсіндіру Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады.
1-мысал: Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан мен аралас санның бүтін бөлігі қосылып, қосындыға аралас санның бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады. Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады.
2-мысал: Қосылғыштардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз: ЕКОЕ (8, 12)=24;
Аралас сандарды қосу үшін: 1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі; 2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады; 3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады.
мысал:
қысқаша: Дұрыс бөлшек пен аралас санды қосуды қарастырайық.
4-мысал: Дұрыс бөлшек пен аралас санның қосындысы аралас сан болады. Оның бүтін бөлігі берілген аралас санның бүтін бөлігіне тең де, бөлшек бөлігі берілген дұрыс бөлшек пен аралас санның бөлшек бөлігінің қосындысына тең. «ҰЛТТЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚТЫ» дәріптеу мақсатында балаларға «Сәйкестендіру» әдісін қолдану |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Слайд Интернет ресурстары |
|
|
17 мин |
Тапсырмалар. |
Оқулықпен жұмыс. №533, №534, №535, №536, №537, №538, №539, №540
|
Бөлімдері бірдей, әртүрлі аралас сандарды қосу(азайту) ережелерін қолданып шығарады. Ереже айтады. Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды |
Дескриптор:
Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Алдамуратова Т.А. |
|
|
15 мин |
Тжұмыс |
Қосымша тапсырма орындау
|
Тапсырманы орындайды Гүлдің күлтелері арқылы тапсырма тексеріледі |
Мониторинг |
|
|
|
3 минут |
|
Қорытынды. Рефлексия.
Бүгінгі сабақта: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білді; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алды. Үйге тапсырма. №541,542,543,544,545,548,549 Бағалау парағын жинап алу |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандарды қосу және азайту.
Аралас сандарды қосу және азайту.
Бекітемін:
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
КОШАЛИЕВА ШЫНАР САРСЕНБЕКҚЫЗЫ |
|||||
|
Пән/Сынып: |
5 А сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Күні: |
12.11.2024 |
|||||
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.19 натурал санға жай бөлшекті қосуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосуды орындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алу; |
Сәлемдесу; Үй тапсырмасын көрсету; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу Сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
|
|
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Сабақты түсіндіру Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады.
1-мысал: Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан мен аралас санның бүтін бөлігі қосылып, қосындыға аралас санның бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады. Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады.
2-мысал: Қосылғыштардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз: ЕКОЕ (8, 12)=24;
Аралас сандарды қосу үшін: 1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі; 2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады; 3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады.
мысал:
қысқаша: Дұрыс бөлшек пен аралас санды қосуды қарастырайық.
4-мысал: Дұрыс бөлшек пен аралас санның қосындысы аралас сан болады. Оның бүтін бөлігі берілген аралас санның бүтін бөлігіне тең де, бөлшек бөлігі берілген дұрыс бөлшек пен аралас санның бөлшек бөлігінің қосындысына тең. «ҰЛТТЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚТЫ» дәріптеу мақсатында балаларға «Сәйкестендіру» әдісін қолдану |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Слайд Интернет ресурстары |
|
|
17 мин |
Тапсырмалар. |
Оқулықпен жұмыс. №533, №534, №535, №536, №537, №538, №539, №540
|
Бөлімдері бірдей, әртүрлі аралас сандарды қосу(азайту) ережелерін қолданып шығарады. Ереже айтады. Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды |
Дескриптор:
Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Алдамуратова Т.А. |
|
|
15 мин |
Тжұмыс |
Қосымша тапсырма орындау
|
Тапсырманы орындайды Гүлдің күлтелері арқылы тапсырма тексеріледі |
Мониторинг |
|
|
|
3 минут |
|
Қорытынды. Рефлексия.
Бүгінгі сабақта: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосудың ережесін білді; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосуға есептер шығара алды. Үйге тапсырма. №541,542,543,544,545,548,549 Бағалау парағын жинап алу |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|
шағым қалдыра аласыз


















