Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Б.Амирбекова.
|
5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||
|
Күні:6.12.2017ж |
Мұғалімнің аты - жөні: Кемельбекова Акнур |
|
|
Сынып:5 "Ә" |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Сандарды қосу және азайту. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сандарға ең кіші ортақ бөлім келтіруді. Кейбір оқушылар орындай алады: Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырып, ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, қосу және азайту амалын орындай алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттары |
Оқушылар орындай алады: |
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||
|
Оқу дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Өмір бойы білім алу, бір - бірін құрметтеуге үйрету. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін - өзі тану, ағылшын |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|
|
Осыған дейін меңгерген білім |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут 3 минут |
Психологиялық жағымды ахуал туғызу. 1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Топқа біріктіру. І- топ. Дұрыс бөлшек, ІІ - топ. Бұрыс бөлшек. ІІІ- топ. Жай бөлшек. 3."Сәттілік баспалдағы" 4.Үй тапсырмасын тексеру. №537(2-7) 2) 4)
6) |
А4, үлестірме материал |
|
4 минут |
5.Математикалық шеңбер. Сұрақ - жауап. 1.Жай бөлшек неден тұрады? 2.Дұрыс бөлшек дегеніміз не? 3.Бұрыс бөлшек дегеніміз не? 4.Аралас сан дегеніміз не? 5.Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не? 6.Ең үлкен ортақ бөлім дегеніміз не? |
|
|
Сабақтың ортасы 15 минут 3 минут |
6.Оқулықтан есептер шығару. №542 Қосуды орындаңдар: Дискриптор: Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу. 1) 3) 5) 7.Ой сергек. Екі қолды жұмысқа жұмылдыру. Оқушылардың салғандары мен жазғандарының олқы шыққандығына назар аудармауларын ескерту керек. Мұнда ең бастысы жазудың өзі, сол себепті де тоқтамай, әрекеттене беру керек. Бұл ой сергектің мақсаты мынадай: Әдетте оңқайлардың (оң қолымен жұмыс жасайтындардың) миының сол жақ жарты шары жұмысқа жұмылдырады да, ал оң жағы жұмысқа белсене араласпайды. Екі қолмен бір мезгілде әртүрлі әрекеттер жасағанда, мидың екі жағы да іске жұмылады екен. |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 2 минут 4 минут 1 минут 3 минут 2 минут |
8.а)Логикалық есеп. Бір кірпіштің салмағы жарты кірпіш пен 2 килограмға тең. Бір кірпіштің салмағы қандай? Жауабы: 4 кг ә) Еменде үш бұтақ, ал әр бұтақта үш алмадан бар.Барлығы неше алма? (еменде алма өспейді) б) Алманың жартысы неге ұқсайды? (өзінің жартысына) 9.Қалыптастырушы бағалау. 5.2А Бөлім: «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» Оқу мақсаты 5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау Бағалау критерийі Білім алушы • Натурал саннан жай бөлшекті азайтады Ойлау дағдыларының Қолдану деңгейі 1-тапсырма Өрнектердің мәнін табыңыз: a)
Дескриптор: Білім алушы - аралас сандарды қосады;- натурал саннан дұрыс бөлшекті азайтады. 10.Үйге тапсырма №543 Аралас сандарды азайту;
11.Кері байланыс:Гүл шоғыры Не білдің? Не қызық болды? Не қиын болды? |
Кеспе қағаз А4, Кеспе қағаз түрлі - түсті |
Қосымша ақпарат
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері АКТ - мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|
Есептер шығару арқылы есептің дұрыстығын дәлелдей алады. |
Кері байланыс: Гүл шоғыры |
Өмір бойы білім алу, бір - бірін құрметтеуге үйрету. Электр құралдарын қолдануда сақ бол. АКТ, өзін - өзі тану, ағылшын. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандарды қосу және азайту 5 сынып
Аралас сандарды қосу және азайту 5 сынып
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Б.Амирбекова.
|
5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||
|
Күні:6.12.2017ж |
Мұғалімнің аты - жөні: Кемельбекова Акнур |
|
|
Сынып:5 "Ә" |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Сандарды қосу және азайту. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сандарға ең кіші ортақ бөлім келтіруді. Кейбір оқушылар орындай алады: Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырып, ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, қосу және азайту амалын орындай алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттары |
Оқушылар орындай алады: |
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||
|
Оқу дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Өмір бойы білім алу, бір - бірін құрметтеуге үйрету. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін - өзі тану, ағылшын |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|
|
Осыған дейін меңгерген білім |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут 3 минут |
Психологиялық жағымды ахуал туғызу. 1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Топқа біріктіру. І- топ. Дұрыс бөлшек, ІІ - топ. Бұрыс бөлшек. ІІІ- топ. Жай бөлшек. 3."Сәттілік баспалдағы" 4.Үй тапсырмасын тексеру. №537(2-7) 2) 4)
6) |
А4, үлестірме материал |
|
4 минут |
5.Математикалық шеңбер. Сұрақ - жауап. 1.Жай бөлшек неден тұрады? 2.Дұрыс бөлшек дегеніміз не? 3.Бұрыс бөлшек дегеніміз не? 4.Аралас сан дегеніміз не? 5.Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не? 6.Ең үлкен ортақ бөлім дегеніміз не? |
|
|
Сабақтың ортасы 15 минут 3 минут |
6.Оқулықтан есептер шығару. №542 Қосуды орындаңдар: Дискриптор: Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу. 1) 3) 5) 7.Ой сергек. Екі қолды жұмысқа жұмылдыру. Оқушылардың салғандары мен жазғандарының олқы шыққандығына назар аудармауларын ескерту керек. Мұнда ең бастысы жазудың өзі, сол себепті де тоқтамай, әрекеттене беру керек. Бұл ой сергектің мақсаты мынадай: Әдетте оңқайлардың (оң қолымен жұмыс жасайтындардың) миының сол жақ жарты шары жұмысқа жұмылдырады да, ал оң жағы жұмысқа белсене араласпайды. Екі қолмен бір мезгілде әртүрлі әрекеттер жасағанда, мидың екі жағы да іске жұмылады екен. |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 2 минут 4 минут 1 минут 3 минут 2 минут |
8.а)Логикалық есеп. Бір кірпіштің салмағы жарты кірпіш пен 2 килограмға тең. Бір кірпіштің салмағы қандай? Жауабы: 4 кг ә) Еменде үш бұтақ, ал әр бұтақта үш алмадан бар.Барлығы неше алма? (еменде алма өспейді) б) Алманың жартысы неге ұқсайды? (өзінің жартысына) 9.Қалыптастырушы бағалау. 5.2А Бөлім: «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» Оқу мақсаты 5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау Бағалау критерийі Білім алушы • Натурал саннан жай бөлшекті азайтады Ойлау дағдыларының Қолдану деңгейі 1-тапсырма Өрнектердің мәнін табыңыз: a)
Дескриптор: Білім алушы - аралас сандарды қосады;- натурал саннан дұрыс бөлшекті азайтады. 10.Үйге тапсырма №543 Аралас сандарды азайту;
11.Кері байланыс:Гүл шоғыры Не білдің? Не қызық болды? Не қиын болды? |
Кеспе қағаз А4, Кеспе қағаз түрлі - түсті |
Қосымша ақпарат
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері АКТ - мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|
Есептер шығару арқылы есептің дұрыстығын дәлелдей алады. |
Кері байланыс: Гүл шоғыры |
Өмір бойы білім алу, бір - бірін құрметтеуге үйрету. Электр құралдарын қолдануда сақ бол. АКТ, өзін - өзі тану, ағылшын. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
|
Кері байланыс:
1 - баспалдағы
Мен......... .........
.........
.........
..............
БІЛЕМІН |
шағым қалдыра аласыз



















